26/10/2023
Ano Liosia BC 10 11 16 9 - 46 -
Nickan 6 14 5 9 - 34 -

Όταν ανέβασαν ρυθμό επικράτησαν τα Ano Liosia!

Χωρίς νίκη για ακόμα μία αγωνιστική άφησαν τη Nickan τα Ano Liosia, που το βράδυ της Πέμπτης 26 Οκτωβρίου επικράτησαν με 46-34. Η ομάδα του Ζαντιώτη ανέβασε ρυθμούς στο δεύτερο ημίχρονο και εκμεταλλευόμενη το εξαιρετικό τρίτο δεκάλεπτο έφτασε στην 5η νίκη της στη σεζόν (5-2). Η Nickan δεν τα κατάφερε για ακόμα ένα ματς και πλέον το ρεκόρ της βρίσκεται στο 0-6.

Στο πρώτο δεκάλεπτο το θέαμα δεν ήταν ιδιαίτερα υψηλό, όπως και το σκορ. Οι φιλοξενούμενοι πήραν το προβάδισμα με τον Ανδριόπουλο (3-6), όμως Βαρβαρίδης και Δεληγιώργης ανέλαβαν δράση στη συνέχεια για να βάλουν μπροστά την ομάδα τους με 10-6, σκορ με το οποίο έκλεισε το πρώτο δεκάλεπτο.

Ο Ανδριόπουλος ήταν η βασική απειλή για την άμυνα των γηπεδούχων, με τη Nickan να παίρνει ξανά το προβάδισμα με 16-18. Με τρίποντη εκτέλεση του Πετρόπουλου ήρθε το 19-18, ενώ ο Ανδριόπουλος και πάλι ήταν εκείνος που έγραψε το 19-20. Τα Ano Liosia όμως δεν είχαν πει την τελευταία τους «λέξη» στην δεύτερη περίοδο και ο Βαρβαρίδης με εύστοχη προσπάθεια διαμόρφωσε το 21-20.

Καραμπούλας και Βαρβαρίδης επέστρεψαν ορεξάτοι από τη διακοπή, κάτι που… ξέχασαν να κάνουν οι φιλοξενούμενοι. Η Nickan για 5 λεπτά δεν μπορούσε να βρει καλάθι στην τρίτη περίοδο, με τα Ano Liosia να έχουν πάρει ένα προβάδισμα 8 πόντων (28-20). Γενικά οι φιλοξενούμενοι τα πήγαν άσχημα στον επιθετικό τομέα στην συγκεκριμένη περίοδο, σκοράροντας μόλις 5 πόντους. Τα Ano Liosia εκμεταλλεύτηκαν το γεγονός και με τον Καραμπούλα να έχει πάρει «φωτιά» πίσω από τα 6,75 πήγαν στο +12(37-25).

Το ίδιο δυνατά ξεκίνησαν και το τέταρτο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι και έφεραν το σκορ στο 43-25. Η απόσταση έδεινε μία ασφάλεια στα Ano Liosia που στην συνέχεια έριξαν τον ρυθμό τους και απλά έκαναν διαχείριση του υπέρ τους σκορ. Έτσι φτάσαμε τελικά στο φινάλε που βρήκε τους γηπεδούχους να πανηγυρίζουν τη νίκη τους με 46-34.

Betsson MVP της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Κωνσταντίνος Καραμπούλας με 17 πόντους, 5 ασίστ, 1 κλέψιμο και 8 ριμπάουντ. Από τη Nickan εκείνος που ξεχώρισε ήταν ο Νικόλαος Ανδριόπουλος  με 14 πόντους, 8 ριμπάουντ και 2 ασίστ.

Τα Ano Liosia μέτρησαν 10/23 δίποντα, 8/30 τρίποντα, 2/4 βολές, 39 ριμπάουντ, αλλά και 13 ασίστ, 8 κλεψίματα, 11 λάθη και 2 μπλοκ. Η Nickan είχε 11/38 δίποντα, 2/22 τρίποντα, 6/10 βολές, 33 ριμπάουντ και 9 ασίστ. Επίσης έκανε 6 κλεψίματα, 10 λάθη και 1 μπλοκ.

Ano Liosia (Ζαντιώτης): Βαρβαρίδης 14(3ρ.), Δεληγιώργης 4(9ρ.), Ζαντιώτης, Καραμπούλας 17(8ρ.), Μπιρπανάγος 3(3ρ.), Πετρόπουλος 6(8ρ.), Ρουχωτάς, Τσατόβ, Φυρός 2(7ρ.)

Nickan (Ανδριόπουλος): Ανδριόπουλος 14(8ρ.), Κερένης 4(7ρ.), Μαστορόπουλος 3(4ρ.), Μεϊδάνης 2(4ρ.), Μορφιάδης 3, Μπάγκος Ι. 2(3ρ.), Μπάγκος Α. 5, Ξουράφης, Σιγανός, Τσίλης 1

Τι μας άρεσε: Το πολύ καλό τρίτο δεκάλεπτο των γηπεδούχων.