04/11/2023
Partouzan 11 22 13 18 - 64 -
Λεγάμενοι BC 14 13 9 24 - 60 -

Όταν... έχεις τις λεπτομέρειες κερδίζεις!

Σε ένα παιχνίδι που κρίθηκε πραγματικά στις λεπτομέρειες, η Partouzan επιβλήθηκε των Λεγάμενων στο Φάληρο, με το τελικό σκορ να είναι το 64-60 για την παρέα του "προέδρου" Δημήτρη Καραδήμα!

Κυρίαρχοι στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης οι Λεγάμενοι, έπαιξαν ομαδικά και με καλύτερους παίκτες τους Οικονόμου και Σουλτάτο πήραν ένα μικρό προβάδισμα. Ο Παυλόπουλος μπήκε και έδωσε δύναμη και σκορ στην παρέα της Partouzan, η οποία έκλεισε την πρώτη αναγνωριστική περίοδο πίσω με 11-14, έπειτα από τρίποντο του Βρεττάκου. Η κατάσταση άλλαξε στο δεύτερο δεκάλεπτο, καθώς ο... πυραυλοκίνητος Κοντομίχαλος και η... παλιοσειρά Καραδήμας έβαλαν μεγάλα σουτ και οδήγησαν τους "ασπρόμαυρους" στο προβάδισμα με 33-27 για πρώτο ημίχρονο.

Η δυσκολία των φιλοξενούμενων να βρουν... στόχο έκανε ακόμα πιο εύκολη τη δουλειά της Partouzan, η οποία με έναν εκπληκτικό Δημήτρη Καραδήμα ανέβασε τη διαφορά σε διψήφιο και έκανε ένα βήμα προς τη νίκη, με το σκορ τρίτης περιόδου να είναι το 46-36. Μέχρι τέλους λοιπόν! Απίστευτη μάχη, εναλλάξ καλάθια και η αγωνία κράτησε μέχρι τέλους, με την Partouzan να είναι ένα... κλικ καλύτερη και να επικρατεί με τελικό σκορ 64-60, παρά τις συγκινητικές προσπάθειες του Δημήτρη Βρεττάκου. Ματσάρα!

Betsson Mvp της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Σπύρος Κοντομίχαλος με 23 πόντους, 9 ριμπάουντ, μία ασίστ, ε κλεψιματα και ένα λάθος. Από τους Λεγάμενους ξεχώρισε ο Νίκος Λάγιος με 7 πόντους, 6 ριμπάουντ, 4 ασίστ και ένα κλέψιμο.

Οι γηπεδούχοι συνολικά είχαν 20/44 δίποντα, 4/20 τρίποντα, 12/25 βολές, 44 ριμπάουντ, 14 ασίστ, 5 κλεψίματα, 11 λάθη. Οι φιλοξενούμενοι είχαν 15/40 δίποντα, 5/29 τρίποντα, 15/25 βολές, 49 ριμπάουντ, 12 ασίστ, 8 κλεψίματα, 6 λάθη.

Partouzan (Καραδήμας): Καραδήμας 21, Καρυοφίλλης 3, Κοντομίχαλος 23 Μπαμπίλης 6 Πανταζόπουλος 2, Παυλόπουλος 9, Ρηγανάκος.

Λεγάμενοι (Χατζημιχαήλ): Αγαλόπουλος, Βρεττάκος 13, Δασκαλόπουλος, Δημουλιάς 5, Ζήμπρας, Καμαριωτάκης 4, Κατσαρός 7, Λάγιος 7, Οικονόμου 6, Σιγάλας, Σκαμαγκάς 15, Σουλτάτος 3.

Τί μας άρεσε: Οι σφιγμένες γροθιές του "προέδρου" μετά τα κρίσιμα τρίποντα!