06/07/2020
New York Fix 13 7 14 7 8 49 -
Aguanile 12 9 7 13 6 47 -

Όταν η μπάλα καίει, μόνο ο Σεΐζης μπορεί!!!

Μετά από ένα δυνατό ματς από το πρώτο μέχρι το τελευταίο λεπτό, οι New York Fix κέρδισαν στην παράταση την Aguanile με 49-47 για την 21η αγωνιστική του δευτέρου ομίλου της Master League, με ήρωα της τελευταίας στιγμής τον Αλέξανδρο Σεΐζη!

Χέρι χέρι πήγαιναν οι δύο ομάδες στο ξεκίνημα της συνάντησης οι δύο ομάδες, με τους New York Fix να προηγούνται με 13-12 και τους Καλπακίδη, Σεΐζη και Χριστοδούλου και πετυχαίνουν από 3 πόντους ο καθένας. Ο Καλαφάτης με 8 πόντους τραβούσε το κουπί στην επίθεση των φιλοξενούμενων στα πρώτα λεπτά, ενώ από 2 είχαν οι Σιμιτσόπουλος και Χρυσοσπάθης.

Ίδια η εικόνα του αγώνα και στην δεύτερη περίοδο, με την Aguanile να πηγαίνει στα αποδυτήρια με το τιμόνι στα χέρια της με 20-21, μετά από 4 4 πόντους του Σιμιτσόπουλου και δίποντα των Καλαφάτη – Αργυριάδη. Ο Παύλου με 5 πόντους και ο Αθανασόπουλος με 2 ήταν αυτοί που βρήκαν στόχο για τους γηπεδούχους στην δεύτερη περίοδο.

Στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου οι New York Fix, αν και βρέθηκαν να χάνουν με 20-26, έκλεισαν το τρίτο δεκάλεπτο στο +6, 34-28, χάρη σε 5 νέους πόντους του Παύλου, 4 του Σεΐζη και τρίποντο του Καλπακίδη. Κόλλησε στην επίθεση στην τρίτη περίοδο η Άγκουα, με τον Αργυριάδη να βάζει ένα έμμεσο τρίποντο και τους Καλαφάτη – Σιμιτσόπουλο να συνδράμουν από 2 πόντους ο καθένας. Σκορ τρίτης περιόδου 34-28!

Ούτε και στο τελευταίο δεκάλεπτο μπόρεσε κάποια ομάδα να καθαρίσει το ματς και έτσι, αν και έχανε με 39-32, η Aguanile με 6 πόντους του Καλαφάτη και τρίποντο του Τασούλα, έστειλε το παιχνίδι στην παράταση, 41-41! Για τους Fix στο τελευταίο δεκάλεπτο σκόραραν οι Παναγόπουλος (3π), Παύλου (2π) και Χριστοδούλου (2π).

Στο έξτρα πεντάλεπτο η Aguanile με καλάθια των Σιμιτσόπουλου, Καλαφάτη και Χρυσοσπάθη, προηγούταν με 46-47, 12″ για το φινάλε. Ωστόσο, την τελευταία λέξη του ντέρμπι την είπε ο Σεΐζης, καθώς με τρίποντη βόμβα στα 3″,  χάρισε τη νίκη στους New York Fix με 49-47!

Οι νικητές τελείωσαν το ματς έχοντας 6/12 βολές, 11/44 δίποντα και 7/25 τρίποντα. Πήραν 48 ριμπάουντ, έδωσαν 9 ασίστ, έκλεψαν 4 φορές, έκαναν 14 λάθη και είχαν 3 κοψίματα. Στον αντίποδα, οι φιλοξενούμενοι είχαν 8/10 βολές, 18/62 δίποντα και 1/19 τρίποντα. Μάζεψαν 60 ριμπάουντ, μοίρασαν 9 ασίστ, έκλεψαν 9 φορές και έκαναν 15 λάθη.

Κορυφαίος των New York Fix ο Σεΐζης με 11 πόντους, έχοντας 2/3 βολές, 3/10 δίποντα και 1/3 τρίποντα. Μάζεψε 8 ριμπάουντ, μοίρασε 3 ασίστ και έκανε 2 λάθη. Πολυτιμότερος της Aguanile ο Σιμιτσόπουλος με 12 πόντους (double-double), έχοντας 6/7 βολές, 3/9 δίποντα και 0/5 τρίποντα. Πήρε 11 ριμπάουντ, έδωσε 1 ασίστ, έκλεψε 1 φορά και ήταν αλάνθαστος.

New York Fix (Σεΐζης): Τσιακαλάκης, Χριστοδούλου 5 (1), Σεΐζης 11 (1), Παναγόπουλος 5 (1),  Παύλου 12 (2), Αθανασόπουλος 6, Καλπακίδης 6 (2), Χαμπεσής 2, Κολέτσος 2

Aguanile (Γκέγκιος): Χρυσοσπάθης 4, Σιμιτσόπουλος 12, Κόρρας 1, Καλαφάτης 20, Τασούλας 3 (1), Γκέγκιος, Αργυριάδης 7

Τι μας άρεσε: Το συγκλονιστικό φινάλε της παράτασης!