22/10/2023
Tinder Bologna 10 12 15 14 - 51 -
Komodo Dragons 17 9 29 13 - 68 -

Όταν μαζεύονται δεν πιάνονται οι Komodo!

Το μεσημέρι της Κυριακής στο Basketaki Arena οι Komodo Dragons επικράτησαν της Tinder Bologna με ένα ξέσπασμα στην τρίτη περίοδο (15-29) και με τα μεταγραφικά τους αποκτήματα να μας προσφέρουν όμορφο θέαμα. Δεύτερη νίκη για την ομάδα του Γιώργου Βεργόπουλου, τρίτη ήττα για την ομάδα του Στέλιου Μπούρα στον πρώτο όμιλο της Evolution League.

Καλύτερα ξεκίνησαν το ματς οι μετέπειτα νικητές καθώς το δίδυμο Γαιτανάκης (10π.) - Ελ Νταούντ (5π.) βρήκε ρυθμό από νωρίς, βάζοντας την ομάδα του σε θέση οδηγού. Με μπροστάρη τον Καραμαλίγκα (6π.) και δίποντα των Χασκή και Αραμπατζόγλου η Tinder κρατήθηκε σε λογική απόσταση στα πρώτα λεπτά. Σκορ 1ου δεκαλέπτου, 10-17.

Στη συνέχεια του πρώτου ημιχρόνου η Tinder Bologna βελτιώθηκε αμυντικά, κρατώντας χαμηλά τους φιλοξενούμενους και μειώνοντας τη διαφορά στο φινάλε του ημιχρόνου, χάρη στο νέο επιθετικό κρεσέντο του Καραμαλίγκα (8π.). Στην αντίπερα όχθη, οι Dragons προβλημάτισαν με την αστοχία τους, οδεύοντας όμως προς τα αποδυτήρια με -3. Σκορ ημιχρόνου, 22-26.

Μετά την ανάπαυλα το προβάδισμα των φιλοξενούμενων διευρύνθηκε με ρυθμούς γεωμετρικής προόδου, αφού οι Ρέππας (9π.), Βαζαίος (5π.), Δεληγιάννης (5π.), Γαιτανάκης (4π.) και Ρόκιζας (4π.) σκόραραν με τρομακτική συνέπεια. Οι γηπεδούχοι, παρότι διένυσαν κι αυτοί το πιο παραγωγικό τους διάστημα, δεν κατάφεραν να ακολουθήσουν τον φρενήρη ρυθμό τον αντιπάλων τους και βγήκαν εκτός μάχης. Σκορ 3ου δεκαλέπτου, 37-55.

Διαδικαστικό χαρακτήρα έλαβε το τελευταίο δεκάλεπτο με την Tinder Bologna να βελτιώνει σημαντικά την εικόνα της σε άμυνα και επίθεση, έχοντας για πρωταγωνιστές τους Αντ. Παπαπαύλου (6π.), Ανδρικόπουλο (4π.), Κοντομίχο (2π.) και Μπούρα (2π.). Οι Komodo έδειξαν σημάδια χαλάρωσης, σουτάροντας όμως με αρκετά καλά ποσοστά πίσω από τη γραμμή των 6,75μ.

Στο τέλος του αγώνα, η Tinder Bologna είχε 14/55 δίποντα, 5/15 τρίποντα και 8/10 βολές. Μάζεψε 34 ριμπάουντ, μοίρασε 5 ασίστ, έκλεψε 10 φορές, ενώ είχε 12 λάθη.

Στον αντίποδα, οι Komodo Dragons είχαν 14/32 δίποντα, 11/31 τρίποντα και 7/9 βολές. Μάζεψαν 48 ριμπάουντ, μοίρασαν 16 ασίστ, έκλεψαν 9 φορές, ενώ είχαν 14 λάθη και 6 μπλοκ.

Betsson mvp της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Παναγιώτης Γαιτανάκης με 17 πόντους, έχοντας ¾ δίποντα, 3/7 τρίποντα και 2/3 βολές. Μάζεψε 8 ριμπάουντ, μοίρασε 4 ασίστ, έκλεψε 2 φορές, ενώ είχε 3 λάθη και 2 μπλοκ.

Από τους ηττημένους ξεχώρισε ο Χρήστος Καραμαλίγκας με 16 πόντους, έχοντας 2/6 δίποντα, 3/5 τρίποντα και 3/3 βολές. Μάζεψε 5 ριμπάουντ, μοίρασε 3 ασίστ, ενώ είχε 2 κλεψίματα και 1 λάθος.

Tinder Bologna (Μπούρας) : Lu 2, Ανδρικόπουλος 7 (1), Αραμπατζόγλου 2, Καραμαλίγκας 16 (3), Κοντομίχος 4, Μπούρας 4, Παπαπαύλου Α. 8, Παπαπαύλου Αλ., Πέτσας 1, Χασκής 7 (1).

Komodo Dragons (Βεργόπουλος) : Βαζαίος 5, Βεργόπουλος 2, Γαιτανάκης 17 (3), Δεληγιάννης 12 (2), Ελ Νταούντ 9 (1), Κλεφτόγιαννης 3 (1), Ρέππας 12 (4), Ρόκιζας 8.

Τι μας άρεσε : Το ξέσπασμα των νικητών στην τρίτη περίοδο.