29/01/2023
RBD Ball Boys 21 14 3 19 - 57 -
Colombians BC 17 22 33 7 - 79 -

Όταν "πάτησαν γκάζι"… εξαφανίστηκαν οι Colombians!

Ακόμα μία αγωνιστική πέρασε και οι Colombians… το βιολί τους! Οι «Κολομβιανοί» πραγματοποίησαν ένα εξαιρετικό τρίτο δεκάλεπτο, έβγαλαν ξανά ενέργεια σε άμυνα και επίθεση και τελικά έφτασαν στην επικράτηση με 57-79 επί των Ball Boys. Συνεχίζουν έτσι την ξέφρενη αήττητη πορεία τους στο πρωτάθλημα, στο οποίο μετρούν πλέον 12 νίκες, χωρίς να έχουν γνωρίσει ακόμα την πρώτη τους ήττα (12-0), ενώ από την άλλη οι Ball Boys συνεχίζουν στα «χαμηλά» με ρεκόρ 1-12.

Στο πρώτο δεκάλεπτο οι ομάδες ήταν κοντά, μιας και οι γηπεδούχοι μπήκαν αποφασισμένοι να «χτυπήσουν» το ματς στα ίσα. Ο Νίκος Γιαννακόπουλος έδωσε λύσεις από νωρίς στην ομάδα του και το σκορ βρέθηκε στο 4-8. Ο Τσάγκας ανέβασε ρυθμούς, έβρισκε διαδρόμους στην αντίπαλη ρακέτα και έτσι οι Ball Boys ισοφάρισαν σε 10-10. Οι γηπεδούχοι πήραν ένα μικρό προβάδισμα στη συνέχεια, με τον Λόη να γράφει το 15-12, ενώ ο Τσάγκας συνέχισε να δίνει λύσεις στην ομάδα του, που έκλεισε την πρώτη περιόδο όντας μπροστά στο σκορ με 21-17.

Οι Colombians είδαν τους αντιπάλους τους να ξεφεύγουν ακόμα και στο +10 (29-19) στις αρχές της δεύτερης περιόδου. Οι φιλοξενούμενοι δεν έδειξαν να αγχώνονται και γρήγορα με ένα σερί 0-9 έφεραν το ματς στον πόντο, κάνοντας το 29-28. Οι Ball Boys δεν εκμεταλλεύτηκαν το προβάδισμά τους και έτσι έδωσαν την ευκαιρία στους Colombians να περάσουν μπροστά στη συνέχεια, με τον Κυριάκο Γιαννακόπουλο να εκτελεί πίσω από τα 6,75 και να διαμορφώνει το 31-33. Το τέλος του δεύτερου δεκαλέπτου βρήκε τους Colombians να προηγούνται 35-39.

Στο τρίτο δεκάλεπτο οι Colombians μπήκαν με το «μαχαίρι στα δόντια». Παίζοντας τρομερή άμυνα επέτρεψαν στους αντιπάλους τους να πετύχουν μόλις 3 πόντους και βρίσκοντας λύσεις πίσω από τα 6,75, πέτυχαν συνολικά 33 πόντους στην τρίτη περίοδο! Ο Νίκος Γιαννακόπουλος δεν άφηνε το… πόδι από το γκάζι, ενώ Βελέντζας και Κυριακόπουλος έδωσαν πόντους από το τρίποντο. Κάπως έτσι το «πάρτι» των Colombians στο τρίτο δεκάλεπτο έφερε το σκορ στο 38-72.

Με την διαφορά πλέον να έχει ξεφύγει, το τέταρτο δεκάλεπτο έμοιαζε ως αγγαρεία για τους Ball Boys. Πέτρου και Βαζούρας προσπάθησαν να σώσουν κάπως την κατάσταση, αλλά ο Ρετουνιώτης με την τρίποντη εκτέλεση του έφερε ξανά το ματς στο +30 (47-77). Τα πάντα πλέον είχαν κριθεί και απλά άπαντες περίμεναν να μάθουν το τελικό σκορ, το οποίο έγραψε 57-79, με τους Colombians να παίρνουν ακόμα ένα ροζ φύλλο αγώνα.

Betsson MVP της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Νίκος Γιαννακόπουλος ο οποίος πέτυχε 24 πόντους, μοίρασε 1 ασίστ, έκανε 4 κλεψίματα και μάζεψε 12 ριμπάουντ στο παιχνίδι.

Οι Ball Boys είχαν 21/45 δίποντα, 2/25 τρίποντα, 9/22 βολές, 50 ριμπάουντ και 6 ασίστ. Παράλληλα μέτρησαν 5 κλεψίματα, 12 λάθη και 1 μπλοκ. Οι Colombians μέτρησαν 25/48 δίποντα, 7/32 τρίποντα, 8/21 βολές και 44 ριμπάουντ. Επίσης είχαν 15 ασίστ, 15 κλεψίματα, 7 λάθη και 1 κόψιμο.

Ball Boys (Τσάγκας): Λόης 2(2ρ.), Κουτσούκης 4(3ρ.), Πέτρου 6(6ρ.), Τσιούνης 2(9ρ.), Ματθαίου 13(6ρ.), Τσάγκας 19(21), Βαζούρας 11(3ρ.)

Colombians (Ρετουνιώτης): Κ. Γιαννακόπουλος 7(4ρ.), Κ. Κιούκης 17(9ρ.), Διαμαντόπουλος 2(4ρ.), Βελέντζας 3(3ρ.), Τακίδης 5, Ν. Γιαννακόπουλος 24(12ρ.), Π. Κιούκης 1(2ρ.), Ρετουνιώτης 6(1ρ.), Κυριακόπουλος 14(8ρ.), Καλαβρουζιώτης

Τι μας άρεσε: Το φανταστικό τρίτο δεκάλεπτο των Colombians.