16/09/2020
Vatos Krokos 14 15 20 17 - 66 -
Κλειώ 11 13 8 10 - 42 -

Όταν πάτησαν γκάζι οι Vatos Krokos… εξαφανίστηκαν!

Αν και για ένα ημίχρονο δεν ήταν καλοί, οι Vatos Krokos μεταμορφώθηκαν στο δεύτερο μέρος και έτσι κέρδισαν εύκολα την Κλειώ με 66-42 στην πρεμιέρα των δύο ομάδων στον 16ο όμιλο του Basketaki Cup.

Ελαφρώς καλύτεροι ήταν στο ξεκίνημα της συνάντησης οι Vatos Krokos, καθώς με 8 πόντους του Βιντζηλαίου και 4 του Μπιστούνα, προηγούνταν με 12-6, 2:00 για την λήξη της πρώτης περιόδου. Το μόνο που κατάφεραν οι φιλοξενούμενοι ήταν να ρίξουν την διαφορά στους 3, 14-11, με τους Τσιώλο και Αμπατζή να τραβούν το κουπί στην επίθεση με 4 και 3 πόντους, αντίστοιχα.

Στην δεύτερη περίοδο η Κλειώ κατάφερε να προσπεράσει με 21-22, 3:00 για την ανάπαυλα, μετά από τριποντάκι του Δασκαλόπουλου και βοήθειες των Τσιώλου, Καστανιώτη και Αμπατζή. Ξύπνησε στο τέλος του πρώτου μέρους η ομάδα του Χατζηνικήτα και με 5 πόντους του Λάζου, 4 του Τζανή, 3 του Καλλίτσα και τρίποντο του Χριστόπουλου, πήγε στα αποδυτήρια ούσα σε θέση οδηγού με 29-24!

Με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου οι Vatos Krokos ανέβασαν αισθητά την απόδοσή τους και με τους Καλλίτσα (6π), Βιντζηλαίο (5π), Χριστόπουλο (5π) και Μπιστούνα (4π) να πετούν φωτιές, έχτισαν διψήφια διαφορά ασφαλείας 17 πόντων, 49-32. Δεν μπόρεσαν να ακολουθήσουν τον αντίπαλο σε εκείνο το διάστημα οι φιλοξενούμενοι, παρά τους 6 πόντους που πέτυχε ο Δασκαλόπουλος. Σκορ τρίτης περιόδου 49-32!

Στην τέταρτη και τελευταία περίοδο οι γηπεδούχοι διατήρησαν εύκολα την απόσταση ασφαλείας και με ακόμη 9 πόντους του ασταμάτητου Βιντζηλαίου και 4 του Μπιστούνα, έφτασαν στην άνετη νίκη με 66-42. Για την Κλειώ στα τελευταία λεπτά ξεχώρισαν οι Στέργιου (4π) και Δασκαλόπουλος (3π).

Οι νικητές τελείωσαν το ματς έχοντας 7/13 βολές, 19/54 δίποντα και 7/26 τρίποντα. Πήραν 55 ριμπάουντ, έδωσαν 13 ασίστ, έκλεψαν 17 φορές και έκαναν 13 λάθη. Από την άλλη μεριά, οι φιλοξενούμενοι είχαν 4/7 βολές, 16/53 δίποντα και 2/16 τρίποντα. Μάζεψαν 44 ριμπάουντ, μοίρασαν 6 ασίστ, έκλεψαν 9 φορές, έκαναν 17 λάθη και είχαν 1 μπλοκ.

Κορυφαίος των Vatos Krokos ο Βιντζηλαίος με 22 πόντους, έχοντας 3/5 βολές, 5/9 δίποντα και 3/3 τρίποντα. Μάζεψε 8 ριμπάουντ, έκλεψε 2 φορές και έκανε 1 λαθάκι. Πολυτιμότερος για την Κλειώ ο Δασκαλόπουλος με 12 πόντους (double-double), έχοντας 3/10 δίποντα και 2/7 τρίποντα. Πήρε 12 ριμπάουντ, έδωσε 1 ασίστ, έκλεψε 2 φορές και έκανε 1 λαθάκι με την σειρά του.

Vatos Krokos (Χατζηνικήτας): Λάζος 7 (1), Τζανής 4, Καλλίτσας 9, Διακάτος, Χριστόπουλος 12 (2), Βιντζηλαίος 22 (3), Μπιστούνας 12 (1), Κατσιμίχας

Κλειώ (Φασκιώτης): Αμπατζής 5, Δασκαλόπουλος 12 (2), Καστανιώτης 4, Καλαλής 6, Παφίλης, Τσιώλος 7, Στέργιου 8

Τι μας άρεσε: Η εμφάνιση της Κλειούς στο πρώτο μέρος και η εικόνα των Vatos Krokos στο δεύτερο ημίχρονο!