10/12/2021
Myrmidons BC 10 13 23 12 - 58 -
ESDDA Graduates 8 3 7 14 - 32 -

Όταν πήραν μπρος ήταν ασταμάτητοι οι Myrmidons!

Αν και άργησαν να βρουν ρυθμό, οι Myrmidons επικράτησαν εύκολα τελικά των ESDDA Graduates με 58-32 και συνέχισαν την αήττητη πορεία τους στον πρώτο όμιλο της D2-League!

Ισορροπημένο ήταν το ξεκίνημα της συνάντησης, με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν χέρι χέρι στο σκορ και τον φωτεινό πίνακα να δείχνει 10-8 για τους Myrmidons, μετά από 4 πόντους του Μπάτρη και βοήθειες των Καλόσακα, Νιωτάκη και Γιώργου Γεωργικόπουλου. Τους φιλοξενούμενους διατήρησαν σε απόσταση αναπνοής από τον αντίπαλο στα πρώτα λεπτά οι Νανόπουλος, Στεργιανός, Βαφάκος και Παναγόπουλος με 2 πόντους έκαστος.

Στην δεύτερη περίοδο η είσοδος του Χάρη Γεωργικόπουλου άλλαξε την εικόνα των γηπεδούχων, καθώς με 9 συνεχόμενους δικούς του πόντους, έστειλε την ομάδα του στα αποδυτήρια με αέρα 12 πόντων, 23-11. Δεν μπόρεσαν να ακολουθήσουν τον αντίπαλο σε εκείνο το σημείο οι ESDDA Graduates, με τον Παπαντωνίου να βάζει το μοναδικό καλάθι εντός πεδιάς!

Στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου οι Μυρμιδόνες ανέβασαν αισθητά την απόδοσή τους και με 7 πόντους του Καλόσακα, δύο τρίποντα του Χάρη Γεωργικόπουλου, 4 πόντους του Νιωτάκη και 4 του Πετρόπουλου, ξέφυγαν στους 28, 46-18. Ο Παναγόπουλος με 5 πόντους και ο Βαφάκος με 2 έδωσαν τις λύσεις στην επίθεση των οράνιε στην τρίτη περίοδο. Σκορ τρίτης περιόδου 46-18!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο οι δύο ομάδες έπαιξαν ελεύθερο μπασκετάκι, με τους Myrmidons να επικρατούν με 58-32 , έπειτα από δύο τρίποντα του Χάρη Γεωργικόπουλου και 4 πόντους του Πετρόπουλου Για τους ESDDA Graduates στα τελευταία λεπτά ξεχώρισε ο Παπαντωνίου με τους 8 πόντους που πέτυχε, ενώ σκόραραν επίσης και οι Παναγόπουλος, Νανόπουλος και Αληγιάννης.

Οι νικητές τελείωσαν το ματς έχοντας 1/5 βολές, 21/51 δίποντα και 5/29 τρίποντα. Πήραν 52 ριμπάουντ, έδωσαν 18 ασίστ, έκλεψαν 15 φορές, έκαναν 13 λάθη και είχαν 5 τάπες. Από την άλλη μεριά, οι φιλοξενούμενοι είχαν 1/4 βολές, 14/52 δίποντα και 1/8 τρίποντα. Μάζεψαν 41 ριμπάουντ, μοίρασαν 8 ασίστ, έκλεψαν 3 φορές και έκαναν 16 λάθη.

Κορυφαίος των Myrmidons ο Χάρης Γεωργικόπουλος με 21 πόντους (double-double), έχοντας 3/3 δίποντα και 5/9 τρίποντα. Μάζεψε 11 ριμπάουντ, μοίρασε 3 ασίστ, έκλεψε 2 φορές, έκανε 4 λάθη και είχε 1 μπλοκ. Πολυτιμότερος των ESDDA Graduates ο Παναγόπουλος με 9 πόντους, έχοντας 3/4 δίποντα και 1/4 τρίποντα. Πήρε 17 ριμπάουντ, έδωσε 2 ασίστ, έκλεψε 2 φορές και έκανε 1 λαθάκι.

Myrmidons (Πετρόπουλος): Γεωργικόπουλος Χ. 21 (5), Μπάτρης 8, Νιωτάκης 8, Πετρόπουλος 8, Φώσκολος, Καλόσακας 9, Σιμωνετάτος, Γεωργικόπουλος Γ. 4

ESDDA Graduates (Τσίτσιρας): Παναγόπουλος 9 (1), Τσίτσιρας, Νανόπουλος 5, Βαφάκος 6, Παπαντωνίου 8, Στεργιανός 2, Αληγιάννης 2

Τι μας άρεσε: Τόσο η καλή εικόνα των ESDDA Graduates στο πρώτο μέρος, όσο και η εμφάνιση του Χάρη Γεωργικόπουλου για τους νικητές!