01/12/2023
Hoopers BC 13 6 24 21 - 64 -
Anonymous BC 17 12 13 13 - 55 -

Ου ξεγράψεις τους Hoopers!

Δεύτερη σερί νίκη βόμβα για τους Hoopers, οι οποίοι εξαργύρωσαν το πολύ καλό πρόσωπο που παρουσίασαν από το ημίχρονο και μετά, επικρατώντας με 64-55 των Anonymous και βάζοντας φωτιά στο δεύτερο όμιλο της Evolution!

Ισορροπημένο το πρώτο δεκάλεπτο, με τον Αντωνίου, πετυχαίνοντας οκτώ πόντους, να οδηγεί τους πορτοκαλί και τον Σειμένη με οκτώ δικούς του τους ερυθρόλευκους. Ο Γεωργόπουλος με τρεις πόντους σκόραρε από κοντά για τους Hoopers, οι οποίοι όμως δεχόμενοι τέσσερις πόντους από τον Δρακοπούλο, τελείωσαν το δεκάλεπτο όντας πίσω στο σκορ, 13-17.

Απόλυτη κυριαρχία των Anonymous στο πρώτο πεντάλεπτο του δεύτερου δεκαλέπτου. Με ηγέτη τον Βάνα (9π), οι φιλοξενούμενοι ξέφυγαν με αέρα 12 πόντων, 15-27, επιβάλλοντας το ρυθμό τους. Οι γηπεδούχοι έβγαλαν αντίδραση με τρεις πόντους του Χαραλαμπίδη, χωρίς όμως να καταφέρουν να μειώσουν σημαντικά η διαφορά. Σκορ πρώτου μέρους, 19-29.

Επιστρέφοντας από τα αποδυτήρια, οι Ηoopers με αξιοσημείωτη επιθετική πολυφωνία, εμφάνισαν πάρα πολύ βελτιωμένη εικόνα και με έξι διαφορετικούς σκόρερ, πήραν προβάδισμα στο σκορ για πρώτη φορά στο 25'! Σειμένης με τέσσερις και Ουζουνίδης με επτά προσπάθησαν να κρατήσουν κοντά στο ματς τους Anonymous και τα κατάφεραν, με το σκορ του τρίτου δεκαλέπτου να τους βρίσκει πίσω με έναν πόντο 43-42.

Μία σου και μία μου ήταν το πρώτο επτάλεπτο του τελευταίου δεκαλέπτου, με τον Μεντζέλο με οκτώ και τον Κατσιώλη με έξι να ηγούνται των Hoopers και των Αnonymous αντίστοιχα. Οι γηπεδούχοι πέρασαν μπροστά με +5, 1:30' πριν το τέλος, ο Βάνας έβαλε ένα μεγάλο τρίποντο, αλλά ο Αντωνίου απάντησε με ένα ακόμα μεγαλύτερο, χαρίζοντας έτσι τη δεύτερη νίκη στους Hoopers, οι οποίοι έφυγαν από το Σπάρτακο με τον φωτεινό πίνακα να αναγράφει 64-55.

Betsson MVP για τους Hoopers αναδείχτηκε ο Πρόδρομος Χαραλαμπίδης με 11 πόντους, 8 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 3 κοψίματα και 1 κλέψιμο, ενώ από τους Anonymous ξεχώρισε ο Νικόλας Ουζουνίδης με 9 πόντους, 8 ριμπάουντ, 7 ασίστ, 1 κόψιμο και 3 κλεψίματα.

Οι Hoopers είχαν 22/50 δίποντα, 4/13 τρίποντα, 8/14 βολές, 41 ριμπάουντ, 19 ασίστ, 7 κλεψίματα, 3 κοψίματα και 12 λάθη, ενώ οι ηττημένοι Anonymous είχαν 15/39 δίποντα, 6/28 τρίποντα, 7/11 βολές, 35 ριμπάουντ, 16 ασίστ, 7 κλεψίματα, 9 κοψίματα και 13 λάθη.

Hoopers (Αντωνίου): Χαραλαμπίδης 11, Αντωνίου 9, Γεωργόπουλος 10, Λιόκας 8, Ματθαίος 9, Μεντζέλος 9, Ρέμπελος 8.

Anonymous (Αλεφαντινός): Κατσιώλης 11, Δρακοπούλος 4, Κώτσιας, Ουζουνίδης 9, Σειμένης 19, Φιλαρτζής, Βάνας 12.

Τι μας άρεσε: Το φοβερό comeback των Hoopers και το δραματικό φινάλε!