01/04/2024
Blastiakos 13 17 18 22 - 70 -
Gunners 11 19 7 13 - 50 -

Ξεκίνησε φουριόζος ο Blastiakos στα playoff!

Με φόρα μπήκε στα φετινά Playoffs της Evolution League ο Blastiakos που το βράδυ της Δευτέρας 1 Απριλίου κυριάρχησε κόντρα στους Gunners και πήρε μία μεγάλη νίκη με 70-50 για το «Top16». Οι γηπεδούχοι έδειξαν καλύτερο πρόσωπο σε όλο σχεδόν το παιχνίδι και το κακό τρίτο δεκάλεπτο των Gunners τους επέτρεψε να φτιάξουν και μία καλή διαφορά ενόψει του επαναληπτικού. Με αυτό το «+20» βλέπουν πλέον με άλλο… μάτι το δεύτερο παιχνίδι οι δύο ομάδες, καθώς από τη μία τα πράγματα έχουν γίνει πιο απλά για τον Blastiako, ενώ η αποστολή των Gunners έχει δυσκολέψει πάρα πολύ.

Όσον αφορά το συγκεκριμένο παιχνίδι, οι δύο ομάδες δεν ξεκίνησαν καλά και για κάτι παραπάνω από 3 λεπτά οι αποφάσεις τους, όπως και οι εκτελέσεις τους δεν ήταν οι ιδανικές. Ο Πάνιας έβαλε μπροστά τους Gunners με 4-7, αλλά το προσπέρασμα ήρθε λίγο αργότερα με τον Παντελάκη και τον Τροχαλιά να γράφουν το 9-8. Ο Τυροπώλης απάντησε στο τρίποντο του Πατσίκα και ισοφάρισε ξανά (11-11), ενώ το τέλος του πρώτου δεκαλέπτου βρήκε μπροστά τον Blastiako, μιας και ο Τυροπώλης διαμόρφωσε το 13-11.

Ο Τυροπώλης από το φινάλε της πρώτης περιόδου έδειξε πως είναι «ζεστός» και έτσι συνέχισε στη δεύτερη, φέρνοντας το σκορ πλέον στο 21-11. Οι γηπεδούχοι έφτασαν ακόμα και στο +13(26-13), αλλά από εκείνο το σημείο και έπειτα είδαμε τους Gunners να αντιδρούν. Ο Κογιώνης πήρε από το… χέρι την ομάδα του, έκανε τρομερά πράγματα στην επίθεση και βοήθησε να φτιαχτεί ένα σερί 0-13 ώστε το σκορ να πάει στο 26-26. Ο ίδιος έδειξε ότι μπορεί να κάνει καλή δουλειά και πίσω από τα 6,75, βάζοντας μπροστά τους Gunners (28-30), ωστόσο ο Παντελάκης έκανε το 30-30 με το οποίο τελείωσε το πρώτο ημίχρονο.

Στη τρίτη περίοδο οι φιλοξενούμενοι έδειξαν να δυσκολεύονται πάρα πολύ στην επίθεση τους και αξιοσημείωτο είναι πως από τους 7 πόντους που σκόραραν συνολικά στο δεκάλεπτο, οι 5 ήρθαν από βολές! Από τους γηπεδούχους ο Τροχαλιάς πήρε τα πάνω του, ενώ ο Τυροπώλης συνέχισε να είναι δραστήριος και έτσι το σκορ ανέβηκε στο 46-35. Μέχρι και το πέρας του τρίτου δεκαλέπτου ο Blastiakos κράτησε την απόσταση των 11 πόντων καθώς ο φωτεινός πίνακας έγραφε 48-37.

Ο Αβαγκιάν έγινε πιο συμμετοχικός στο παιχνίδι των γηπεδούχων και έτσι η διψήφια διαφορά παρέμεινε (55-44). Η εκρηκτικότητα του Τυροπώλη επίσης δημιούργησε δυσκολίες στην άμυνα των Gunners, ενώ και ο Σωτηρίου βρήκε τα μακρινά σουτ που τα έψαχνε τα προηγούμενα λεπτά και έτσι ο Blastiakos ξέφυγε στο 61-45. Οι φιλοξενούμενοι δεν μπορούσαν να ακολουθήσουν πλέον το ρυθμό των αντιπάλων τους και αυτό επέτρεψε στους γηπεδούχους να φτάσουν στο +20 με το 70-50 να είναι το τελικό σκορ της αναμέτρησης.

Betsson MVP της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Ιωάννης Τυροπώλης με 24 πόντους, 2 ασίστ, 3 κλεψίματα και 7 ριμπάουντ. Από τους Gunners ξεχώρισε ο Σωτήρης Κογιώνης με 24 πόντους, 13 ριμπάουντ, 2 ασίστ και 1 κλέψιμο.

Blastiakos (Γεροντάκης): Αβαγκιάν 8(6ρ.), Γεροντάκης 5(2ρ.), Θεοδωρομανωλάκης 4(5ρ.), Παντελάκης 10(16ρ.), Σωτηρίου 9(2ρ.), Τροχαλιάς 10(6ρ.), Τυροπώλης 24(7ρ.)

Gunners (Πάνιας): Ακουμιανάκης 7(3ρ.), Ζούρος 1(6ρ.), Καλογιαννίδης, Καραμπέτσος 4(5ρ.), Κογιώνης 24(13ρ.), Κωστακιώτης, Λεβέντης 1(5ρ.), Πάνιας 9(7ρ.), Πατσίκας 4(3ρ.)

Τι μας άρεσε: Η πολύ καλή εμφάνιση του Ιωάννη Τυροπώλη!