27/11/2022
Winston Wizards 23 9 20 15 - 67 -
Ageli B.C. 20 13 18 21 - 72 -

Ουρλιαχτά νίκης η Ageli!

Την Κυριακή στο κλειστό του Σ.Ε.Φ. οι Winston Wizards υποδέχτηκαν την Ageli για την 10η αγωνιστική της Development2 League! Αν και λίγοι οι γηπεδούχοι, ήταν απόλυτα ανταγωνιστικοί και αν η κούραση δεν τους κατέβαλλε στην τελευταία περίοδο ίσως έφταναν τελικά και στην νίκη. Η Ageli χρησιμοποιώντας το εύρος του πάγκου της και την σπιρτάδα της νεανικότητάς της, έφτασε στην όγδοη νίκη της στο πρωτάθλημα!

Το παιχνίδι ξεκίνησε με τους καλύτερους οιονούς, με τις ομάδες να μπαίνουν ορεξάτες από το πρώτο λεπτό και να σκοράρουν ακατάπαυστα. Ο Νταής εμφανίστηκε καυτός και με 3/3 τρίποντα έβαλε την ομάδα του σε θέση οδηγού. Αποστολόπουλος και Τοσουνίδης έδιναν πολύτιμες βοήθειες και οι "Μάγοι" έφτασαν στους 23 πόντους στο πρώτο δεκάλεπτο. Από την άλλη μεριά ξεχώρισε ο Ταράτσας ο οποίος πέτυχε τους δέκα από τους είκοσι πόντους της ομάδας του στο δεκάλεπτο! Αγγελής - Κεχαγιόγλου - Κωσταράς έδιναν χείρα βοηθείας κλείνοντας το δεκάλεπτο στο -3 (23-20).

Η συνέχεια ήταν εξίσου συναρπαστική, με τα δύο στρατόπεδα να πηγαίνουν χέρι-χέρι μέχρι το ημίχρονο! Ο Αποστολόπουλος πήρε τα ηνία στο σκοράρισμα και κράτησε την ομάδα του σε απόσταση αναπνοής από τους αντιπάλους! Ο Ταράτσας συνέχισε την εξαιρετική του εμφάνιση και σε συνδυασμό με τα καλάθια από τους Βασιλόπουλο - Χάτζη πήγε την ομάδα του στα αποδυτήρια σε θέση ισχύος. Η ανάπαυλα έδειξε το 32-33!

Η επανέναρξη βρήκε τις δύο ομάδες να παλεύουν σώμα με σώμα κάθε φαση. Καζάς και Αποστολόπουλος ήταν μπροστάρηδες για τους "Μάγους" φέρνοντάς τους ξανά σε θέση οδηγού δέκα λεπτά πριν την λήξη. Από την άλλη Κεχαγιόγλου και Αγγελής ήταν τα πρώτα βιολιά για την Ageli, κρατώντας την ομάδα τους πάντα κοντά στο σκορ. Η τρίτη στροφή ήταν πάτα με να σε πατώ, με την λήξη της περιόδου να δείχνει το 52 - 51.

Στο τέταρτο και καθοριστικό δεκάλεπτο, οι Winston Wizards άρχισαν να καταβάλλονται από την κούρασή τους. Ο Καζάς ξεπέρασε τον εαυτό σε εκείνο το σημείο και φτάνοντας τους 24 πόντους προσπάθησε να κάνει την υπέρβαση για την ομάδα του. Τα αποθέματα ενέργειας τελείωναν όμως και η έλλειψη πάγκου τους οδήγησε στην ήττα. Από την άλλη Αγγελής, Ταράτσας και Κεχαγιόγλου πήραν στις πλάτες τους την Ageli και με συγκέντρωση και σωστές επιλογές την οδήγησαν τελικά στην όγδοη νίκη της.

Betsson Mvp της αναμέτρησης αναδείχτηκε ο Ταράτσας με 23 πόντους, 16 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 5 κλεψίματα και 1 μπλοκ. Για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Αποστολόπουλος με 16 πόντους, 9 ριμπάουντ, 2 ασίστ και 3 κλεψίματα.

Τα στατιστικά της αναμέτρησης  κατέγραψαν για τους Winston Wizards  44 ριμπάουντ, 9 ασίστ, 12 κλεψίματα, 19 λάθη, 3 μπλοκ, 8/13 βολές 19/55 δίποντα και 7/22 τρίποντα. Η Ageli ολοκλήρωσε τον αγώνα με 48 ριμπάουντ, 18 ασίστ, 11 κλεψίματα, 18 λάθη, 1 μπλοκ, 3/9 βολές, 18/42 δίποντα και 11/33 τρίποντα.

Winston Wizards(Νταής): Καζάς 24, Αποστολόπουλος 16, Νταής 17, Τσίκης, Τοσουνίδης 8, Φράγκος 2.

Ageli(Κολλτσίνακου): Βασιλόπουλος 8, Χάτζης 8, Αγγελής 15, Τριανταφύλλου, Κωσταράς 6, Κεχαγιόγλου 12, Γλύκας, Ταράτσας 23.

Τι μας άρεσε: Ο υγιείς ανταγωνισμός ανάμεσα στις δύο ομάδες και η ματσάρα που είδαμε για σαράντα λεπτά.