12/03/2023
Terroristas 9 13 17 12 - 51 -
Pourangers BC 32 18 22 7 - 79 -

Ουσία και θέαμα συνδύασαν οι Pourangers!

Κυριακή βράδυ στο κλειστό των Μελισσιών για το πρωτάθλημα της Development League, Οι Pourangers κράτησαν ολοζώντανες τις ελπίδες τους για πρόκριση στα playoffs, καθώς επιβλήθηκαν των ελλιπέστατων Terroristas με σκορ 51-79!

Οι φιλοξενούμενοι ευτύχησαν να έχουν σε καταπληκτική ημέρα τον Betsson MVP Άγγελο Μαρκόπουλο με 20 πόντους, 10 ριμπάουντ, 4 ασίστ και 1 κόψιμο . Στο αντίπαλο στρατόπεδο, ο Μάριος Νίκας είχε 19 πόντους, 4 ριμπάουντ, 5 ασίστ και 2 κλεψίματα!

Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν στο παρκέ του κλειστού των βορείων προαστίων με σκοπό να μην αφήσουν κανένα περιθώριο αντίδρασης στους αντιπάλους τους, καθώς το τέλος της πρώτης περιόδου τους βρήκες σε θέση οδηγού με το εμφατικό 9-32. Ο Μαρκόπουλος με μόλις ένα χαμένο σουτ εντός παιδιάς(4/4δπ-1/2τρ), ηγήθηκε των προσπαθειών της ομάδας του με 11 πόντους στο ενεργητικό του, ενώ τον ακολούθηςαν σε απόδοση οι επίσης εξαιρετικοί Παπαδόπουλος και Δήμου με 10 και 7 πόντους αντίστοιχα.Στην αντίπερα όχθη, οι Νίκας και Τσιαούσης ήταν οι μοναδικοί σκόρερ της ομάδας τους στο διάστημα αυτό.

Στη συνέχεια του παιχνιδιού η ομάδα του Στρατόπουλου όχι μόνο κατάφερε να κρατήσει την διαφορά που είχε εξασφαλίσει από το πρώτο δεκάλεπτο, αλλά την αύξησε, με τον φωτεινό πίνακα στο τέλος του ημιχρόνου να δείχνει το 22-50! Ο Μπούτζης(12π) πήρε την σκυτάλη του σκοραρίσματος, επιβεβαιώνοντας για ακόμη μια φορά ότι η παρουσία του από τη στιγμή που έβαλε το μπορντό χρώμα της φανέλας των Pourangers, άλλαξε άρδην την αγωνιστική εικόνα της ομάδας.

Το τρίτο κομμάτι της αναμέτρησης αποτέλεσε πιο ισορροπημένο από τα δύο προηγούμενα, καθώς η τρίτη περίοδος τέλειωσε με το επιμέρους 17–22. Οι Παπαδόπουλος και Μαρκόπουλος συνέχισαν να πληγώνουν τον αντίπαλο, πετυχαίνοντας από 8 και 6 πόντους έκαστος. Από την άλλη πλευρά, ο Νίκας παρουσίασε ένα σημαντικό μέρος του επιθετικό ταλέντου που διαθέτει ως παίκτης με 9 πόντους στο παλμαρέ του. Το δεκάλεπτο τελείωςε με το σκορ στο 39-72.

Η τελευταία περίοδος αποτέλεσε διαδικαστικού χαρακτήρα, με τον ήχο  από την κόρνα λήξης της γραμματείας να τους βρίσκει να πανηγυρίζουν μία ακόμη σημαντική νίκη για το πρωτάθλημα της Development League με σκορ 51-79!

Οι Pourangers είχαν 23/47 δίποντα, 10/23 τρίποντα, 3/3 βολές, 54 ριμπάουντ, 23 ασίστ, 3 κλεψίματα, 3 κοψίματα και 16 λάθη, ενώ οι ηττημένοι είχαν 16/44δίποντα , 5/23 τρίποντα , 4/14 βολές, 29 ριμπάουντ, 9 ασίστ, 11 κλεψίματα και 4 λάθη.

Terroristas(Κονοφάος): Βατικιώτης 6, Κονοφάος 10, Μητρόπουλος 3, Νίκας 19, Στέφος, Τσιαούσης 13.

Pourangers(Στρατόπουλος): Γεωργιόπουλος, Δήμου 7, Δραγάνης 9, Μανωλίτσης, Μαρκόπουλος 20, Θανάσης Μπούτζης 12, Σπύρος Μπούτζης 2, Παπαδόπουλος 20, Σταυρόπουλος 9, Στρατόπουλος.

Τι μας άρεσε: 23 ασίστ των νικητών!