24/10/2019
Sacatemento Kings 18 14 14 19 - 65 -
Λεγάμενοι BC 7 21 11 27 - 66 -

Ούτε τώρα οι Sacatamento, νίκη για τους Λεγάμενους!

Αν και βρέθηκαν πολύ κοντά στη νίκη, οι Sacatamento Kings δεν κατάφεραν ούτε αυτή τη φορά να «λυγίσουν» τον κακό τους δαίμονα, με τους Λεγάμενους να πανηγυρίζουν στο φινάλε (65-66) με buzzer beater του Γκανιάτσα. Σε ένα παιχνίδι με πολύ ένταση και διαμαρτυρίες, η ομάδα του Σιάννα έδειξε να ελέγχει τον ρυθμό στη μεγαλύτερη διάρκεια, ωστόσο δεν μπόρεσε να τελειώσει το ματς όταν της δόθηκαν οι ευκαιρίες. Έτσι, το παιχνίδι έγινε θρίλερ και οδηγήθηκε στο σουτ, με τον Γκανιάτσα να μιλά τελευταίος και με τρίποντο στο φινάλε να χαρίζει τη νίκη στην ομάδα του.

Εντυπωσιακά ξεκίνησαν το παιχνίδι οι Sacatamento Kings και έδειξαν πόσο πολύ ήθελαν τη νίκη. Με σημείο αναφοράς την εξαιρετική τους άμυνα και δείχνοντας την απαιτούμενη υπομονή στην επίθεση, επέβαλαν τον ρυθμό τους και προηγήθηκαν με 9-2. Την ίδια στιγμή οι Λεγάμενοι ήταν αρκετά βιαστικοί στις επιλογές τους και μόνο ο Γκανιάτσας έδινε σταθερά πόντους στην ομάδα του. Έτσι, οι γηπεδούχοι συνέχισαν να έχουν το πάνω χέρι και ολοκλήρωσαν το πρώτο δεκάλεπτο με διψήφια διαφορά (18-7).

Για περισσότερα από πέντε λεπτά στην δεύτερη περίοδο το σκηνικό δεν άλλαξε καθόλου. Οι Sacatamento Kings εξακολουθούσαν να έχουν το πάνω χέρι, συντηρώντας τη διαφορά σε ασφαλή επίπεδα (29-17). Κάπου εκεί ήρθε η πρώτη αντίδραση των Λεγάμενων. Με τρία απανωτά τρίποντα οι φιλοξενούμενοι μείωσαν σε 32-28 και έδειξαν πως δεν θα ήταν εύκολη λεία για τον αντίπαλο.

Οι Sacatamento Kings, πάντως, δεν πτοήθηκαν και στην επανάληψη πάτησαν και πάλι το… γκάζι. Με μπροστάρη τον Τσιρίδη αυτή τη φορά, οι γηπεδούχοι επανέφεραν την διαφορά σε διψήφια επίπεδα (45-32) και ήλεγξαν απόλυτα την κατάσταση. Οι Λεγάμενοι έψαξαν αντίδραση, όμως την περισσότερη ώρα ασχολούνταν με τις αποφάσεις των διαιτητών και το μόνο που κατάφεραν ήταν να μειώσουν σε 46-39.

Στην τέταρτη περίοδο οι φιλοξενούμενοι αποφάσισαν να ασχοληθούν μόνο με το παιχνίδι τους και αυτό έφερε αποτέλεσμα. «Έσφιξαν» την άμυνα τους, περιορίζοντας τη δράση του αντιπάλου, βρήκαν λύσεις με Βρεττάκο – Θρουβάλα στην επίθεση και ισοφάρισαν σε 56-56. Οι Sacatamento Kings απάντησαν με προσωπικές ενέργειες του Σιρόγλου, διατήρησαν το προβάδισμα (59-56) και έδειξαν να βρίσκονται αγκαλιά με τη νίκη (65-63), 10 δευτερόλεπτα πριν το τέλος. Να όμως που οι Λεγάμενοι δεν είχαν πει την τελευταία τους κουβέντα. Η μπάλα έφτασε στα χέρια του Γκανιάτσα στην τελευταία επίθεση και εκείνος όπλισε και εκτέλεσε πίσω από τα 6.75μ. διαμορφώνοντας το τελικό 66-65 για την ομάδα του.

Οι Sacatamento Kings τελείωσαν το ματς με 22-69 σουτ (31.9%), εκ των οποίων 5-31 τρίποντα (16.1%), 16-20 βολές (80%), μάζεψαν 50 ριμπάουντ (14-36), μοίρασαν 9 ασίστ, έκαναν 11 κλεψίματα και υπέπεσαν σε 17 λάθη. Από την άλλη πλευρά, οι Λεγάμενοι είχαν 22-63 σουτ (34.9%), εκ των οποίων 8-28 τρίποντα (28.6%), 14-20 βολές (70%), 31 ριμπάουντ (7-24), 11 ασίστ, 9 κλεψίματα και 11 λάθη.

Sacatamento Kings (Ν. Σιάννας – Γ. Σιάννας): Καραγιαννάκης 13, Τσιρίδης 14 (7ρ.), Αγγελόπουλος 3 (15ρ.), Νικολόπουλος 4, Κουλούρης 4 (7ρ.), Θεοδωρακίδης 2, Σιρόγλου 24 (8ρ., 5κλ.).

Λεγάμενοι (Χαϊκάλης): Δημουλιάς 8, Βαρβαρούσης 9, Νικολάου, Βρεττάκος 12, Θρουβάλας 20, Γκανιάτσας 12, Στάντζος, Δασκαλόπουλος 5 (9ρ.).

Τι μας άρεσε: Η εμφάνιση των Sacatamento Kings για 35 λεπτά, αλλά και το γεγονός πως οι Λεγάμενοι δεν παράτησαν το ματς και δικαιώθηκαν.