03/01/2023
Bulldogs 17 8 16 7 - 48 -
Young Ballers BC 26 12 10 28 - 76 -

8/8 με... εξωγήινο Τσατάλη!

Το 8/8 στην Evolution League έκαναν οι Young Ballers, αφού επικράτησαν των αποδεκατισμένων Bulldogs στο κλειστό του Ζεφυρίου με 48-76.

Με τον Τσατάλη να δείχνει από νωρίς τις προθέσεις του και να τραβάει το... κουπί στην επίθεση, οι Young Ballers προηγήθηκαν στο δεκάλεπτο με 17-26. Οι μόλις πέντε Bulldogs που έψαχναν να βρουν τα πατήματά τους, είχαν σε καλή κατάσταση τους Δημητρακόπουλο και Γαλάνη.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο η εικόνα του παιχνιδιού δεν άλλαξε. Οι μετέπειτα νικητές συνέχισαν να έχουν τον απόλυτο έλεγχο, με τους Παππά, Βαρκάρη και Σταματή να συνδέονται με το καλάθι και να δίνουν βοήθειας στον εξαιρετικό Τσατάλη. Οι γηπεδούχοι από την άλλη μεριά, εκμεταλλεύτηκαν προσωρινά την δύναμη τους στο ζωγραφιστό και σκόραραν με τους Λαζανάκη και Γαλάνη, όμως η συνέχεια δεν την ανάλογη γι'αυτούς. Έτσι, το πρώτο ημίχρονο τους βρήκε στο -13 (25-38).

Οι Bulldogs έκαναν πιο ορθολογικές επιθέσεις στην επανάληψη, "έσφιξαν" την άμυνά τους και με πρωταγωνιστές τους Απέργη, Δημητρακόπουλο και Γαλάνη έριξαν την διαφορά κάτω από το ψυχολογικό όριο των δέκα πόντων (41-48). Οι φιλοξενούμενοι μπορεί να μην ήταν το ίδιο παραγωγικοί, όπως στο πρώτο ημίχρονο, όμως διατήρησαν το υπέρ τους προβάδισμα χάρη στους Ανδρεάδη και Τσατάλη.

Ντέρμπι περιμέναμε να δούμε στο τέταρτο δεκάλεπτο, όμως ντέρμπι δεν είδαμε ποτέ. Οι φιλοξενούμενοι εκμεταλλεύτηκαν την κόπωση των αντιπάλων και το αριθμητικό τους πλεονέκτημα (αποβλήθηκε με πέντε φάουλ ο Γαλάνης) και πήραν πιο εύκολα απ' ότι θα περίμεναν και οι ίδιοι τη νίκη. Η περιφέρεια των Ballers πήρε "φωτιά" με τους Τσατάλη, Ανδρεάδη και Καβαλλάρη να τα... βάζουν από παντού, ενώ σημαντική ήταν και η συνεισφορά του Βούλγαρη. Οι Bulldogs εμφανώς επηρεασμένοι από την εξέλιξη του παιχνιδιού, σημείωσαν μόλις 7 πόντους και... "γκρέμισαν ' ότι έχτισαν στο τρίτο δεκάλεπτο.

Betsson MVP αναδείχθηκε ο εξωπραγματικός Τσατάλης με 35 πόντους (5/13 δίποντα, 8/14 τρίποντα, 1/2 βολές). Οι γηπεδούχοι είχαν 14/40 δίποντα, 4/21 τρίποντα και 8/13 βολές. Μάζεψαν 31 ριμπάουντ και έδωσαν 10 ασίστ. Οι φιλοξενούμενοι είχαν 14/37 δίποντα, 14/37 τρίποντα και 6/11 βολές. Μάζεψαν 47 ριμπάουντ και έδωσαν 21 ασίστ.

Bulldogs (Απέργης): Απέργης 12 (2), Διαμάντης 13 (1), Λαζανάκης 3, Δημητρακόπουλος 12 (1), Γαλάνης 8

Young Ballers (Στεφανάκος): Κρόκος 5(1), Ζορμπάνος, Παππάς 3, Καβαλλάρης 5 (1), Τσατάλης 35 (8), Βούλγαρης 12, Βαρκάρης 2, Σταματής 3 (1), Ανδρεάδης 13 (3)

Τι μας άρεσε: Η φοβερή και τρομερή εμφάνιση του Τσατάλη. Πήρε από το... χέρι την ομάδα του και την οδήγησε στη νίκη.