03/03/2023
All Blacks 7 10 17 6 - 40 -
Flint Tropics 15 9 14 15 - 53 -

Πάει για το "θαύμα" η Tropicara!

Ζωντανοί στο κυνήγι των playoff παραμένουν οι Flint Tropics, καθώς στα πλαίσια της 17ης αγωνιστικής του δευτέρου ομίλου του Basketaki Rebound League κέρδισαν τους All Blacks με 40-53 και την τελευταία αγωνιστική θα κυνηγούσαν το θαύμα απέναντι στους πρωτοπόρους και αήττητους Colombians, περιμένοντας παράλληλα και δώρο των All Blacks κόντρα στην Never Coupen.

Με τους καλύτερους οιωνούς ξεκίνησε το ματς για τους Flint Tropics, καθώς με 4 πόντους του Γκατζηρούλη, 4 του Τσέκερη και έμμεσο τρίποντο του Τζαμτζή, προηγήθηκαν με 5-15. Το σκορ του πρώτου δεκαλέπτου, 7-15, διαμόρφωσε για λογαριασμό των γηπεδούχων ο Μπούρος με το δεύτερο προσωπικό του καλάθι, ενώ νωρίτερα 2 πόντους σημείωσε Καλλιώρας.

Στην δεύτερη περίοδο οι φιλοξενούμενοι είχαν τον έλεγχο του αγώνα και με τρίποντο του Γκατζηρούλη και βοήθειες των Τζαμτζή, Λιαροστάθη και Τζανέτη, πήγαν στα αποδυτήρια με προβάδισμα 7 πόντων, 17-24. Τους All Blacks κράτησαν κοντά στο σκορ σε εκείνο το σημείο οι Σπυρόπουλος και Πατσόγλου με 4 και 3 πόντους, αντίστοιχα.

Στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου οι γηπεδούχοι ανέβασαν αισθητά την απόδοσή τους και με 8 πόντους του Σαμαρτζή, 3 του Τσαμαλή και τρίποντο του Πατσόγλου, προσπέρασαν με 29-27 στα μισά του δεκαλέπτου. Στη συνέχεια της περιόδου οι Flint Tropics αντέδρασαν και με 7 νέους πόντους του Γκατζηρούλη και 5 του Τζαμτζή, πήραν εκ νέου κεφάλι στο σκορ με 34-38, σκορ με το οποίο ολοκληρώθηκε η τρίτη περίοδος!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο οι Flint Tropics κυριάρχησαν σε όλους τους τομείς και με δράστες στην επίθεση τους Τζαμτζή, Γκατζηρούλη και Λιαροστάθη, έφτασαν εύκολα στη νίκη με 40-53. Για τους All Blacks στα τελευταία λεπτά του αγώνα βρήκαν στόχο οι Πατσόγλου και Καλλιώρας.

Οι γηπεδούχοι τελείωσαν το ματς έχοντας 4/14 βολές, 15/44 δίποντα και 2/23 τρίποντα. Πήραν 42 ριμπάουντ, έδωσαν 10 ασίστ, έκλεψαν 12 φορές και έκαναν 16 λάθη. Στον αντίποδα, οι νικητές είχαν 11/18 βολές, 18/46 δίποντα και 2/18 τρίποντα. Μάζεψαν 38 ριμπάουντ, μοίρασαν 8 ασίστ, έκλεψαν 14 φορές, έκαναν 14 λάθη και είχαν 1 τάπα.

Πολυτιμότερος των All Blacks ο Πατσόγλου με 8 πόντους, έχοντας 0/4 βολές, 1/6 δίποντα και 2/4 τρίποντα. Μάζεψε 13 ριμπάουντ, μοίρασε 2 ασίστ, έκλεψε 2 φορές και έκανε 2 λάθη. Betsson mvp των Flint Tropics ο Τζαμτζής με 20 πόντους (double-double), έχοντας 4/5 βολές και 8/10 δίποντα. Πήρε 14 ριμπάουντ, έδωσε 2 ασίστ, έκλεψε 3 φορές, έκανε 2 λάθη και είχε 1 τάπα.

All Blacks (Πατσόγλου): Καλλιώρας 8, Τσαλουκίδης, Πατσόγλου 8 (2), Σπυρόπουλος 4, Σαμαρτζής 10, Χερβατίδης, Μπούρος 5, Τσαμαλής 5

Flint Tropics (Γκατζηρούλης): Τζαμτζής 20, Λιαροστάθης 4, Τζανέτης 3, Γράσσος 5, Γκατζηρούλης 17 (2), Τσέκερης 4, Ευθυμιόπουλος

Τι μας άρεσε: Το ντέρμπι που παρακολουθήσαμε για τρία δεκάλεπτα, αλλά και το τελευταίο δεκάλεπτο των Flint Tropics!

Τι δεν μας άρεσε: Ο τραυματισμός του Τσαλουκίδη στον οποίο ευχόμαστε ταχεία ανάρρωση!