22/07/2020
Άνεμος BC 23 19 17 28 - 87 -
Blazers BC 9 19 19 16 - 63 -

Πάει για τρίτη σερί άνοδο ο Άνεμος!

Μετά από ένα επεισοδιακό ματς, αφού οι δύο ομάδες έπαιξαν με μια πεντάδα στο δεύτερο ημίχρονο, ο Άνεμος επικράτησε των Blazers με 87-63 και απέκτησε τεράστιο προβάδισμα για την άνοδο στην Elite League και την πρόκριση στο Final Four της Master League!

Με τον Βήττα να ξεκινάει καυτός το ματς με 14(!) πόντους και τον Γεωργούση να προσθέτει 4, ο Άνεμος έχτισε από νωρίς διψήφια διαφορά 14 πόντων, 23-9. Ο Γεωργίου με 4 πόντους και οι Αθηναίος – Χουλιαράς με 2 πόντους έκαστος έδωσαν τις λύσεις στην επίθεση των φιλοξενούμενων στα πρώτα λεπτά.

Στην δεύτερη περίοδο οι Blazers βρήκαν ρυθμό και με 9 πόντους του Γεωργίου, 7 του Αθηναίου και τρίποντο του Καζαντζή, έριξαν την διαφορά στους 6, 27-21, 5:00 για την ανάπαυλα. Ωστόσο, οι ερυθρόλευκοι απάντησαν άμεσα και με τον Γεωργούση να παίρνει μπρος σκοράροντας 12 πόντους, πήραν εκ νέου αέρα 14 πόντων, 42-28!

Στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου άναψαν τα αίματα στο Μενίδι και την πλήρωσαν οι πάγκοι των δύο ομάδων, καθώς έπρεπε όλοι να βγουν εκτός γηπέδου. Έτσι οι δύο ομάδες συνέχισαν με τις πεντάδες που αγωνίζονταν πριν την διακοπή. Ο Άνεμος διατήρησε την διψήφια διαφορά, 59-47, χάρη σε δύο τρίποντα του Γεωργούση, 4 πόντους του Βήττα και τρίποντο του Παππά. Τους μπλε κράτησαν όρθιους σε εκείνο το διάστημα οι Αθηναίος (7π), Γεωργίου (4π), Καζαντζής (3π) και Καλογερόπουλος (3π). Σκορ τρίτης περιόδου 59-47!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι είχαν περισσότερη ενέργεια και με ακόμη 11 πόντους του Γεωργούση, 8 του Βήττα, 4 του Χούσου και τρίποντο του Παππά, έφτασαν την διαφορά στους 24, 87-63. Για τους Blazers στα τελευταία λεπτά ξεχώρισε ο Γεωργίου με τους 11 πόντους που σημείωσε.

Οι νικητές τελείωσαν τον αγώνα έχοντας 20/25 βολές, 20/37 δίποντα και 9/37 τρίποντα. Πήραν 42 ριμπάουντ, έδωσαν 19 ασίστ, έκλεψαν 13 φορές, έκαναν άλλα τόσα λάθη και είχαν 2 μπλοκ. Στο αντίπαλο στρατόπεδο, οι φιλοξενούμενοι είχαν 12/19 βολές, 18/38 δίποντα και 5/26 τρίποντα. Μάζεψαν 41 ριμπάουντ, μοίρασαν 9 ασίστ, έκλεψαν 7 φορές, έκαναν 22 λάθη και είχαν 1 τάπα.

Κορυφαίος για τον Άνεμο ο Βήττας με 31 πόντους (double-double), έχοντας 7/8 βολές, 9/11 δίποντα και 2/6 τρίποντα. Μάζεψε 11 ριμπάουντ, μοίρασε 2 ασίστ, έκλεψε 1 φορά και έκανε 2 λάθη. Πολυτιμότερος των Blazers ο Γεωργίου με 28 πόντους, έχοντας 7/10 βολές, 9/12 δίποντα και 1/3 τρίποντα. Πήρε 2 ριμπάουντ, έδωσε 1 ασίστ, έκλεψε 1 φορά και υπέπεσε σε 5 λάθη.

Άνεμος (Κούμουλος): Λαδιάς 2, Χούσος 4 (1), Βήττας 31 (2), Ζιάκανος 3, Αθανασίου 4, Παππάς 6 (2), Μεχίλι 2, Καντιώτης 2, Καρατσαρέας, Γεωργούσης 33 (4)

Blazers (Κοκκινάκης): Χουλιαράς 6, Καζαντζής 9 (3), Μπερνιδάκης, Γεωργίου 28 (1), Τσολακίδης 1, Κοκκινάκης, Καλογερόπουλος 3 (1), Αθηναίος 16, Εμμανουηλίδης, Τουρτσινάκης

Τι μας άρεσε: Η τρομερή εμφάνιση των κουμπάρων Γεωργούση – Βήττα, πετυχαίνοντας τους 64 από τους 87 πόντους της ομάδας τους!

Τι δεν μας άρεσε: Η σύρραξη του τρίτου δεκαλέπτου!