12/02/2022
Beer Team 15 6 14 10 - 45 -
Frigo Driver 12 14 25 11 - 62 -

Πάγωσαν την Beer Team οι Frigo Driver!

Την έκπληξη της 12ης αγωνιστικής στον έβδομο όμιλο της D2-League έκαναν οι Frigo Driver, καθώς ήταν ανώτεροι σε όλη την διάρκεια του αγώνα και κέρδισαν την Beer Team με 45-62 στο κλειστό του Κολωνού, δείχνοντας πως πρέπει να τους υπολογίζουμε ακόμη στο κυνήγι της πεντάδας!

Αν και βρέθηκε να χάνει με 0-6 στο πρώτο δίλεπτο, η Beer Team έκλεισε το πρώτο δεκάλεπτο ούσα σε θέση οδηγού με 15-12, μετά από 4 πόντους του Κρεκούκη, 4 του Μεταξά και τρίποντο του Γρατσία. Το δίδυμο Μιχαλακάκου – Πασαγιάννη τραβούσε το κουπί στην επίθεση των φιλοξενούμενων στα πρώτα λεπτά με 4 πόντους έκαστος.

Στην δεύτερη περίοδο οι Frigo Driver έσφιξαν την άμυνά τους και με ακόμη 7 πόντους του Μιχαλακάκου και τριποντάκι του Κόκκαλη, πήγαν στα αποδυτήρια με προβάδισμα 5 πόντων, 21-26. Λίγα πράγματα επιθετικά για τους γηπεδούχους στην δεύτερη περίοδο, με τον Θεοδοσόπουλο να σκοράρει 4 πόντους και τον Μεταξά 2.

Στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου οι Frigo Driver έστησαν το δικό τους πάρτι στον Κολωνό και με νέους 9 πόντους του Μιχαλακάκου, 4 του Λουκατάρη, 4 του Πασαγιάννη, 3 του Μαθιού και τρίποντο του Μαρκάκη, έχτισαν διψήφια διαφορά ασφαλείας 20 πόντων, 29-49. Το μόνο που κατάφεραν οι Μπυρόβιοι στο φινάλε της τρίτης περιόδου ήταν να μειώσουν στους 16, 35-51, με τον Λαγουτάρη να ηγείται της επίθεσης του με 8 πόντους. Σκορ τρίτης περιόδου 35-51!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο οι “Παγωμένοι Οδηγοί” διαχειρίστηκαν άψογα το παιχνίδι και με δράστες στην επίθεση τους Μαρκάκη, Πασαγιάννη, Μαθιό και Ντινάκη, έφτασαν στη μεγάλη νίκη με 45-62. Για την Beer Team στα τελευταία λεπτά πάλεψαν για την ανατροπή οι Θεοδοσόπουλος, Ανδρέας Μαυράκης και Βασιλικός, χωρίς να είναι αρκετό για την ομάδα τους.

Οι γηπεδούχοι τελείωσαν το ματς έχοντας 6/13 βολές, 18/44 δίποντα και 1/20 τρίποντα. Πήραν 42 ριμπάουντ, έδωσαν 4 ασίστ, έκλεψαν 8 φορές, έκαναν 14 λάθη και είχαν 1 τάπα. Από την άλλη μεριά, οι νικητές είχαν 5/8 βολές, 21/46 δίποντα και 5/19 τρίποντα. Μάζεψαν 39 ριμπάουντ, μοίρασαν 11 ασίστ, έκλεψαν 6 φορές, έκαναν 15 λάθη και είχαν 1 τάπα.

Πολυτιμότερος της Beer Team ο Μεταξάς με 9 πόντους, έχοντας 1/2 βολές, 4/7 δίποντα και 0/2 τρίποντα. Μάζεψε 7 ριμπάουντ, μοίρασε 1 ασίστ, έκλεψε 1 φορά και έκανε 2 λάθη. Κορυφαίος των Frigo Driver ο Μιχαλακάκος με 24 πόντους (double-double), έχοντας 1/3 βολές, 7/15 δίποντα και 3/12 τρίποντα. Πήρε 11 ριμπάουντ, έδωσε 1 ασίστ, έκλεψε 2 φορές, έκανε 2 λάθη και είχε 1 μπλοκ.

Beer Team (Μαυράκης Μ.): Μαυράκης Α. 4, Βασιλικός 2, Κρεκούκης 4, Λαγουτάρης 10, Θεοδοσόπουλος 13, Γρατσίας 3 (1), Τζατζαράκης, Μεταξάς 9, Μαυράκης Μ.

Frigo Driver (Μαθιός): Ντινάκης 8, Κόκκαλης 3 (1), Πασαγιάννης 10, Καπετανάκης, Μαθιός 9, Λουκατάρης 4, Μαρκάκης 4 (1), Μιχαλακάκος 24 (3)

Τι μας άρεσε: Το τρομερό τρίτο δεκάλεπτο των Frigo Driver!