01/12/2019
Pressof BC 16 11 13 21 - 61 -
Αναλώσιμοι 10 14 15 11 - 50 -

Παίρνει μπρος η Pressof!

Δεύτερη συνεχόμενη νίκη για την Pressof στον τέταρτο όμιλο της Development League, καθώς στα πλαίσια της πέμπτης αγωνιστικής επικράτησε πιο δύσκολα απ' ότι δείχνει το τελικό 61-50 των Αναλώσιμων στον Κολωνό!

Αν και στην μεγαλύτερη διάρκεια της πρώτης περιόδου οι δύο ομάδες πήγαιναν χέρι χέρι στο σκορ, η Pressof πάτησε γκάζι στο φινάλε και με 8 πόντους του Παραρά, αλλά και δύο τρίποντες βόμβες του Νομικού, προηγήθηκε με 16-10. Το δίδυμο Φωτίου – Χρηστακάκου έδωσε τις λύσεις στην επίθεση των φιλοξενούμενων στα πρώτα λεπτά με 4 πόντους έκαστος, με τον Νικολόπουλο να συνδράμει άλλους δύο.

Με καλάθι του Μπαλάσκα στο πρώτο λεπτό της δεύτερης περιόδου, οι γηπεδούχοι βρέθηκαν στο +8, 18-10, ωστόσο πήγαν στα αποδυτήρια με προβάδισμα 3 πόντων, 27-24, χάρη σε ακόμη ένα τριποντάκι του Νομικού και βοήθειες των Παραρά, Μακαρίτη και Τσορτού. Τους Αναλώσιμους κράτησε κοντά στο σκορ σε εκείνο το σημείο ο Φωτίου με 8 νέους πόντους, λίγο πριν αποχωρήσει τραυματίας από το ματς!

Ίδια η εικόνα του αγώνα και στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου, με την ομάδα του Νικολόπουλου να προσπερνάει με 27-32, έπειτα από δύο τρίποντα του Χρηστακάκου, 5 πόντους του Χρονόπουλου και 4 του Καρυώτη, ωστόσο η Pressof έκλεισε το τρίτο δεκάλεπτο σε θέση οδηγού με 40-39. Δύο τρίποντα έβαλε ο Τσορτός, ενώ ο Παραράς συνέχιζε την εξαιρετική του εμφάνιση με ακόμη 5 πόντους. Σκορ τρίτης περιόδου 40-39!

Στα πρώτα λεπτά της τελευταίας περιόδου οι Αναλώσιμοι κατάφεραν να πάρουν κεφάλι στο σκορ με 42-44, μετά από τρίποντο του Νικολόπουλου και δίποντο του Αντωνιάδη. Το υπόλοιπο, όμως, του αγώνα ανήκε στην Pressof, καθώς με ακόμη 11 πόντους του ασταμάτητου Παραρά, 4 του Τσορτού και τρίποντα των Παπαθανασίου – Νομικού, έφτασε δίκαια στη νίκη με 61-50!

Οι νικητές τελείωσαν το ματς έχοντας 5/8 βολές, 16/38 δίποντα και 8/39 τρίποντα. Πήραν 47 ριμπάουντ, έδωσαν 9 ασίστ, έκλεψαν 7 φορές και έκαναν 8 λάθη. Στον αντίποδα, οι φιλοξενούμενοι είχαν 7/13 βολές, 11/43 δίποντα και 7/23 τρίποντα. Μάζεψαν 47 ριμπάουντ, μοίρασαν 10 ασίστ, έκλεψαν 6 φορές, έκαναν 14 λάθη και είχαν 4 κοψίματα.

Mvp της Pressof ο Παραράς με 26 πόντους (double-double), 5/8 βολές, 9/19 δίποντα και 1/1 τρίποντο. Μάζεψε 17 ριμπάουντ, μοίρασε 1 ασίστ, έκλεψε 1 φορά και ήταν αλάνθαστος. Πολυτιμότερος των Αναλώσιμων ο Χρονόπουλος με 9 πόντους, έχοντας 1/2 βολές και 4/12 δίποντα. Πήρε 10 ριμπάουντ, έκλεψε 1 φορά, έκανε 1 λαθάκι και είχε 1 τάπα.

Pressof (Μπαλάσκας): Μαυρομυτός, Παπαθανασίου 3 (1), Μπαλάσκας 2, Τσορτός 12 (2), Νομικός 12 (4), Κρασσάς, Μακαρίτης 6, Παραράς 26 (1)

Αναλώσιμοι (Νικολόπουλος): Αντωνιάδης 4, Φωτίου 12 (3), Χρονόπουλος 9, Καστανιάς, Καρυώτης 4, Χρηστακάκος 11 (2), Λιάσκας 5 (1), Νικολόπουλος 5 (1)

Τι μας άρεσε: Η εκπληκτική εμφάνιση του Γιάννη Παραρά!!!