21/12/2021
Black Panthers 19 19 18 10 - 66 -
The Roots 6 5 9 4 - 24 -

Παίρνουν μπρος οι Black Panthers!

Δεύτερη συνεχόμενη νίκη για τους Black Panthers στον όγδοο όμιλο της D2-League, καθώς για την ένατη αγωνιστική κέρδισαν εύκολα τους Roots με 66-24 στο κλειστό του Κολωνού, έχοντας σε μεγάλη βραδιά τον Κώστα Αποσκίτη με 29 πόντους.

Με τον Αποσκίτη να μπαίνει σεληνιασμένος στο ματς πετυχαίνοντας 12 πόντους και τον Τήλιο να προσθέτει 3, οι Black Panthers πήραν από νωρίς διψήφια διαφορά ασφαλείας 13 πόντων, 19-6! Από την περιφέρεια βρήκαν στόχο στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης οι φιλοξενούμενοι, με τους Σοκολάκη και Λουλουργά να βάζουν από ένα τριποντάκι.

Μια επανάληψη της πρώτης περιόδου παρακολουθήσαμε στο δεύτερο δεκάλεπτο, εκεί όπου με 10 πόντους του Κώστα Καββαδία, 4 του Αποσκίτη, 3 του Τσαβδαρίδη και τρίποντο του Τηλέμαχου Καββαδία, οι γηπεδούχοι πήγαν στα αποδυτήρια με αέρα 27 πόντων, 38-11. Ο Λουλουργάς έβαλε το μοναδικό καλάθι εντός πεδιάς για τους Roots στο δεύτερο δεκάλεπτο, ενώ από μια βολή είχαν οι Παντελάτος και Κουτρόλη.

Στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου ο Αποσκίτης πήρε εκ νέου μπρος και με 12 δικούς του πόντους και βοήθειες των Τηλέμαχου Καββαδία, Κώστα Καββαδία και Τήλιου, έδωσαν στους Πάνθηρες διαφορά 36 πόντων, 56-20.  Για τους Roots στο τρίτο δεκάλεπτο ένα τρίποντο είχε ο Λουλουργάς και από 2 πόντους πρόσθεσαν οι Σοκολάκης, Παντελάτος και Τσουτσάνης. Σκορ τρίτης περιόδου 56-20!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο οι δύο ομάδες έπαιξαν ελεύθερο μπασκετάκι, με τους Black Panthers να φτάνουν στην άνετη επικράτηση με 66-25, έπειτα από προσπάθειες των Κώστα Καββαδία, Τσαλαφούτα, Αποσκίτη, Μαυράκη και Παυλίδη . Στον αντίποδα, για τους φιλοξενούμενους στα τελευταία λεπτά τον δρόμο προς το αντίπαλο καλάθι βρήκε ο Τσουτσάνης, πετυχαίνοντας και τους 4 πόντους της ομάδας του.

Οι νικητές τελείωσαν το ματς έχοντας 8/16 βολές, 23/57 δίποντα και 4/17 τρίποντα. Πήραν 58 ριμπάουντ, έδωσαν 8 ασίστ, έκλεψαν 16 φορές και έκαναν 20 λάθη. Από την άλλη μεριά, οι φιλοξενούμενοι είχαν 4/8 βολές, 4/29 δίποντα και 4/32 τρίποντα. Μάζεψαν 43 ριμπάουντ, μοίρασαν 4 ασίστ, έκλεψαν 11 φορές, έκαναν 25 λάθη και είχαν 1 τάπα.

Κορυφαίος των Black Panthers ο Αποσκίτης με 29 πόντους, έχοντας 4/8 βολές, 11/21 δίποντα και 1/5 τρίποντα. Μάζεψε 7 ριμπάουντ, μοίρασε 1 ασίστ, έκλεψε 5 φορές λαο έκανε 6 λάθη. Πολυτιμότερος των Roots ο Τσουτσάνης με 6 πόντους, έχοντας 2/2 βολές και 2/4 δίποντα. Πήρε 7 ριμπάουντ, έδωσε 1 ασίστ, έκλεψε 1 φορά, έκανε 2 λάθη και είχε 1 τάπα.

Black Panthers (Καββαδίας Κ.): Αποσκίτης 29 (1), Καββαδίας Κ. 14 (2), Παυλίδης 4, Καββαδίας Τ. 5 (1), Τσαλαφούτας 4, Μαυράκης 2, Τήλιος 5, Τσαβδαρίδης 4

The Roots (Λουλουργάς): Γούλας, Κεφαλληνός, Δημητρουλάκος, Τσουτσάνης 6, Ανδραβίζος, Σοκολάκης 5 (1), Κουτρόλη 1, Λουλουργάς 9 (3), Παντελάτος 3

Τι μας άρεσε: Η ηγετική εμφάνιση του Κώστα Αποσκίτη!