20/06/2020
Blazers BC 12 27 19 14 - 72 -
Gladiators 10 10 8 7 - 35 -

Παίρνουν μπρος οι Blazers!

Εύκολο έργο είχαν το βράδυ της Παρασκευής στον Κολωνό οι Blazers, καθώς επικράτησαν εύκολα των 6 Gladiators με 72-35 για την 18η αγωνιστική του τέταρτου ομίλου της Master League!

Με τους Καζαντζή και Καλογερόπουλο να ευστοχούν από την περιφέρεια στο ξεκίνημα της συνάντησης, οι Blazers προηγούνταν με 10-3, 2:30 για την λήξη της πρώτης περιόδου. Στο φινάλε, όμως, του δεκαλέπτου οι φιλοξενούμενοι αντέδρασαν και με τους Μισιχρόνη – Ρούσσο να πετυχαίνουν από 5 πόντους ο καθένας, μείωσαν στο καλάθι, 12-10!

Στην δεύτερη περίοδο οι γηπεδούχοι ανέβασαν αισθητά την απόδοσή τους και με δράστες τους Καζαντζή (8π), Αθηναίο (8π), Εμμανουηλίδη (4π) και Χουλιαρά (3π), πήγαν στα αποδυτήρια με αέρα 19 πόντων, 39-20. Δεν μπόρεσαν να ακολουθήσουν τον αντίπαλο σε εκείνο το σημείο οι Gladiators, παρά τους 3 πόντους του Μισιχρόνη και τους 3 του Jim Πρίτσου.

Με συνοπτικές διαδικασίες κλείδωσαν το ροζ φύλλο αγώνα στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου οι Blazers, καθώς με 6 πόντους του Μπούτου, 5 του Τσολακίδη και 4 του Αθηναίου, ξέφυγαν στους 30, 58-28. Λίγα πράγματα επιθετικά και σε εκείνο το διάστημα για το συγκρότημα του coach Pritsou, με τον Jim Πρίτσο να ξεχωρίζει με 4 πόντους. Σκορ τρίτης περιόδου 58-28!

Διαδικαστικό χαρακτήρα απέκτησε το τελευταίο δεκάλεπτο του αγώνα, με τους μπλε να φτάνουν με σβηστές τις μηχανές τους στη νίκη με 72-35, μετά από 5 πόντους του Εμμανουηλίδη και άλλους τόσους του Αθηναίου. Για τους Μονομάχους στα τελευταία ένα τρίποντο έβαλε ο Τσακίρης και από 2 πόντους οι Μισιχρόνης – Ρούσσος.

Οι νικητές τελείωσαν το ματς έχοντας 5/9 βολές, 23/50 δίποντα και 7/23 τρίποντα. Πήραν 61 ριμπάουντ, έδωσαν 15 ασίστ, έκλεψαν 6 φορές, έκαναν 9 λάθη και είχαν 1 μπλοκ. Στο αντίπαλο στρατόπεδο, οι φιλοξενούμενοι είχαν 4/6 βολές, 11/37 δίποντα και 3/30 τρίποντα. Μάζεψαν 41 ριμπάουντ, μοίρασαν 5 ασίστ, έκλεψαν 5 φορές, έκαναν 11 λάθη και είχαν 1 μπλοκ.

Κορυφαίος των Blazers ο Αθηναίος με 19 πόντους (double-double), έχοντας 1/1 βολή, 6/14 δίποντα και 2/6 τρίποντα. Μάζεψε 12 ριμπάουντ, μοίρασε 1 ασίστ και ήταν αλάνθαστος. Πολυτιμότερος των Gladiators ο Ρούσσος με 9 πόντους, έχοντας 3/9 δίποντα και 1/3 τρίποντα. Πήρε 10 ριμπάουντ, έδωσε 3 ασίστ, έκλεψε 2 φορές και έκανε 3 λάθη.

Blazers (Κοκκινάκης): Καζαντζής 14 (3), Τσολακίδης 9 (1), Χουλιαράς 5, Καλογερόπουλος 3 (1), Κοκκινάκης 2, Αθηναίος 19 (2), Μπερνιδάκης 2, Μπούτος 6, Εμμανουηλίδης 11, Τουρτσινάκης 2

Gladiators (Pritsos): Τσακίρης 7 (1), Ρούσσος 9 (1), Αρφαράς, Λαδάς 2, Πρίτσος J. 7, Μισιχρόνης 10 (1)

Τι μας άρεσε: Η πολυφωνία της επίθεσης των Blazers!