16/10/2019
Bar Χελώνα 17 20 13 22 - 72 -
Remal Madrid 14 21 14 13 - 62 -

Παιχνίδι μόνο για ψύχραιμους!

Ένα παιχνίδι που εξελίχθηκε σε ντέρμπι έλαβε μέρος στα κλειστά του Προμηθέα, το βράδυ της Τετάρτης. Πιο αναλυτικά, η Bar-Χελώνα υποδέχθηκε την Remal Madrid σε ένα ματς που σίγουρα δεν ήταν για καρδιακούς. Οι δύο ομάδες έπαιξαν σκληρό και όμορφο μπάσκετ, με τις «χελώνες» να παίρνουν την νίκη με σκορ 72-62 χάρις στο πάθος και το ξέσπασμα του Σπανού στα τέλη της τέταρτης περιόδου.

Πολύ καλό ξεκίνημα είχαν οι παίχτες του Coach K. στην πρώτη περίοδο. Παρά την αδυναμία του πρώτου σκόρερ Καστή να συνδεθεί με το καλάθι, ο Λαμπράπουλος με 2 τρίποντα έδωσε αέρα 3 πόντων για την ομάδα του. 5 πόντους είχε ο Καρέλας για την Remal, η οποία έπαιζε με πολύ πάθος.

Οι δύο ομάδες μπήκαν στο παρκέ για το δεύτερο δεκάλεπτο με σκορ να είναι 17-14. Ο Λαμπρόπουλος συνέχισε να βομβαρδίζει πίσω από τα 6.75 φτάνοντας συνολικά τα 5 τρίποντα στο παιχνίδι. Ο Σκιαδάς είχε 6 πόντους, ενώ ο Καστής ήταν πύργος στην άμυνα. Για τους «μαδριλένιους», 10 πόντους είχε ο βασικός playmaker της ομάδας, Λανδρίτσης ο οποίος έκανε εξαιρετική δουλειά και στις δύο πλευρές του γηπέδου. Οι παίχτες πήγαν στην ανάπαυλα του ημιχρόνου με το σκορ να είναι 27-25 υπέρ της Bar-Χελώνα!

Πιο ήρεμη ήταν η τρίτη περίοδος αυτού του ωραίου αγώνα. Οι παίχτες εμφανώς κουρασμένοι και φορτωμένοι με πολλά φάουλ επικεντρώθηκαν στην άμυνα. Εκεί ήταν που έλαμψε ο Σπανός, ο οποίος εκμεταλλευόμενος τα σωματικά του προσόντα, δέσποζε στο ζωγραφιστό. Ακόμα 2 τρίποντα έβαλε ο Λαμπρόπουλος, φτάνοντας τα 7 στον αγώνα. Για την Remal 8 πόντους είχαν μαζί τα αδέρφια Καπαρδέλη που ήταν σε καλό φεγγάρι.

Ο πίνακας στα τελευταία δέκα λεπτά έδειχνε 50-49. Αυτό το γνώριζε καλά ο Σπανός που δεν είχε όρεξη για παιχνίδια και με 10 πόντους χάρισε την νίκη στην ομάδα του. Η Remal πήγε να γυρίσει τούμπα το παιχνίδι αλλά οι προσπάθεια των Λανδρίτση και Καπαρδέλη Σ. δεν ήταν αρκετή για την τελική ήττα με σκορ 72-62!

Mvp της αναμέτρησης ήταν ο Αλέξανδρος Λαμπρόπουλος με 24 πόντους έχοντας 8/11 τρίποντα (72,7%), 0/2 δίποντα (0%), 1 ριμπάουντ (0-1), 2 ασσίστ, 2 κλεψίματα και κανένα λάθος σε 34L31 λεπτά αγώνα. Για την Remal ξεχώρισε ο Σταύρος Καπαρδέλης με 17 πόντους και 15 ριμπάουντ (3-12), ενώ είχε παράλληλα 3 ασσίστ και 2 λάθη σε 38:48 λεπτά αγώνα. Σούταρε 5/11 δίποντα (45,5%), 2/5 τρίποντα (40%) και 1/2 βολές (50%).

Σαν σύνολο, η Bar-Χελώνα είχε 13/45 δίποντα (28,9%), 13/37 τρίποντα (35,1%), 7/15 βολές (46,7%), 44 ριμπάουντ (17-37), 14 ασσίστ, 7 κλεψίματα και μόνο 2 λάθη. Η Remal Madrid είχε 18/38 δίποντα (%), 7/19 τρίποντα (36,8%), 5/11 βολές (45,5%), 37 ριμπάουντ (3-34), 12 ασσίστ, 1 κλέψιμο, 1 μπλοκ και 14 λάθη.

Bar-Χελώνα (Θάνος Καστής): Σκιαδάς 19, Λαμπρόπουλος 24, Τσίρος 3, Σπανός 17 (18 ριμπ.), Σταθόπουλος 3 (8 ριμπ), Σιάμος, Καστής Σ. 6 (13 ριμπ).

Remal Madrid (Λανδρίτσης):  Καπαρδέλης Σ. 17 (15 ριμπ), Ανδρικόπουλος 2, Διαμαντόπουλος, Παναγιωτόπουλος 4, Κατσαίτης Β. Γιώργος 3, Καπαρδέλης Τ. 8, Δημόπουλος 1, Λανδρίτσης Μ. 17, Καρέλας 11, Παύλου.

Τι μας άρεσε: Το πάθος του Σπανού καθώς και τα cold-blooded τρίποντα του Λαμπρόπουλου!