19/10/2023
Titans 13 15 15 7 - 50 -
Αμόκ 14 20 27 15 - 76 -

Παίζει και καλή άμυνα φέτος η ΑΜΟΚ!

Δεύτερη νίκη σε ισάριθμες αγωνιστικές για την Αμόκ του Γιάννη Αβαρκιώτη και του Βασίλη Δουρακάκη, η οποία κράτησε χαμηλά τους Titans και πήρε τη νίκη με 50-76, έχοντας σε καλό βράδυ τους Ορφανό και Γραμματικό!

Με πολύ γρήγορο ρυθμό κύλησαν τα πρώτα δέκα λεπτά, καθώς οι δύο ομάδες έτρεχαν το γήπεδο σε κάθε ευκαιρία. Ορφανός με τέσσερις και Τριανταφύλλου με δύο τρίποντα οδήγησαν στην αρχή την Αμόκ, για να απαντήσει ο Φωτόπουλος (6π.) από τους Titans. H ομάδα του κοουτς Δουρακάκη, ωστόσο, με ένα καλάθι του Γραμματικού, πήρε κεφάλι στο σκορ με 13-14 στο τέλος της περιόδου.

Ελαφρώς καλύτερη φάνηκε η Αμόκ στο δεύτερο δεκάλεπτο, η οποία με οκτώ πόντους του Ορφανού και τέσσερις του Τσολάκου, πήρε προβάδισμα 10 πόντων, 21-31, 3:35 πριν το τέλος του ημιχρόνου. Φωτόπουλος με τρείς και Καρατσόλης με τέσσερις αντέδρασαν για την ομάδα του κοουτς Βενέτη και πλησίασαν στην προπορευόμενη Αμόκ στο τέλος του δευτέρου δεκαλέπτου. Σκορ ημιχρόνου, 28-34!

Επιστρέφοντας από τα αποδυτήρια, η Αμόκ συνέχισε το επιθετικό της crescendo με 12 πόντους του Γραμματικού και 10 του Ορφανού, επιστρέφοντας την διαφορά στο +11, 35-44, στο πρώτο πεντάλεπτο του δευτέρου μέρους. Από την άλλη, οι Titans με τέσσερις πόντους του Γκόγκα και πέντε του Μπαμπάτσικου προσπαθησαν να απαντήσουν, αλλά βρέθηκαν πίσω στο σκορ με 43-61 στο τέλος της τρίτης περιόδου.

Οι δύο ομάδες έριξαν ρυθμό στο τέταρτο δεκάλεπτο με τον Πόγκα, τον Κατσιφή και τον Μούρτο να βρίσκουν στόχο για τους Titans, ενώ από την άλλη ο Γραμματικός με έξι και ο Κελεπούρης με τέσσερις καθάρισαν την υπόθεση νίκη για την Αμόκ, η οποία έφυγε από τον Κολωνό με το 2-0, επικρατώντας με 50-76.

Betsson MVP για την Αμόκ αναδείχτηκε ο Παναγιώτης Ορφανός με triple double, 23 πόντους, 18 ριμπάουντ, 10 ασίστ και 1 κλέψιμο.

Titans (Ηλιαδάκης): Αντωνουσάκης, Βασιλάκης, Καρατσόλης 9, Κατσιφής 5 (15ριμπ.), Μούρτος 4, Μπαμπάτσικος 5 , Πόγκας 8, Σαράντου 4, Τσίτσος 2, Φωτόπουλος 13, Τριανταφύλλου.

ΑΜΟΚ (Αβαρκιώτης): Αβαρκιώτης, Γραμματικός 28 (11ριμπ.), Γρηγορίου 5, Κελεπούρης 7, Ορφανός 23, Τριανταφύλλης 3, Τσολάκος Κ. 8, Τσολάκος Ε. 2.

Τι μας άρεσε: Το γρήγορο τέμπο της αναμέτρησης!