19/04/2024
Abalencia CB 13 16 17 15 - 61 -
Anatolians Jazz 17 18 24 14 - 73 -

Πάλεψαν και πήραν την νίκη οι Anatolians Jazz!

Η αναμέτρηση ξεκίνησε με έντονη ανταγωνιστικότητα και δυναμικό παιχνίδι από τις δύο πλευρές. Το πρώτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με τους Abalencia να βρίσκονται πίσω στο σκορ με 13-17. Οι παίχτες της ομάδας επέδειξαν σθεναρή άμυνα και πνεύμα αντίστασης, προσπαθώντας να αντιμετωπίσουν την επίθεση των Jazz.

Καθώς προχωρούσε ο αγώνας στο δεύτερο δεκάλεπτο, οι Abalencia επέδειξαν ακόμα μεγαλύτερη αποφασιστικότητα στο παιχνίδι τους, προσπαθώντας να ανατρέψουν το σκορ που έχαναν με τους Κιόσα και Γρηγορόπουλο. Παρ' όλες τις προσπάθειές τους, όμως, οι Jazz κατάφεραν να διατηρήσουν το προβάδισμα χάρης στους Μπαντη και Πατελίδα, με το σκορ να ανέρχεται σε 29-35 υπέρ τους στη λήξη του δευτέρου δεκαλέπτου.

Το τρίτο δεκάλεπτο ήταν καθοριστικό για την εξέλιξη του αγώνα, καθώς οι Jazz επέδειξαν την πλήρη δύναμή τους τόσο στην άμυνα όσο και στην επίθεση. Οι Abalencia προσπάθησαν να αντισταθούν, αλλά η ανωτερότητα των αντιπάλων τους ήταν αναμφισβήτητη, με το σκορ να δείχνει 46-59 υπέρ των Jazz.

MVP του αγώνα είναι ο Γιωργος Μπαντης ο οποίος πέτυχε Double Double έχοντας 19 πόντους και 12 ριμπάουντ.

Άξιος αναφοράς για τους Abalencia είναι ο Πάνος Γρηγορόπουλος ο οποίος έβαλε 11 πόντους και μάζεψε 5 ριμπάουντ.

Abalencia BC: Γρηγορόπουλος 11 (1) , Κιόσα 23 (1) , Ποιμενίδης 2 , Φειδάντσης 12 (3) , Ποιμενίδης 5 , Κουλιακιώτης 8

Anatolians Jazz: Βαφειάδης 8 (2) , Αλεξιάδης 2 , Παρισάκης 4 , Οδοντίδης 16 , Χατζηεμμανουήλ 4 , Μπαντης 19 (1) , Εφραιμίδης 2 , Πατελίδας 18 (1)