08/05/2022
Remax Domino 19 15 15 19 - 68 -
The Toy Men 13 18 19 13 - 63 -

Πάλεψαν και πήραν την νίκη οι Remax Domino!

Την νίκη κατάφεραν να αποσπάσουν οι Remax Domino στον αγώνα ενάντιας στους The Toy Men με σκορ 68-63 για τον θεσμό του Κυπέλλου.

Από την αρχή του παιχνιδιού φάνηκε ότι και οι δύο ομάδες θέλουν την νίκη και θα παλέψουν μέχρι τέλους για αυτήν , οι Remax με τα 3 συνεχόμενα τρίποντα του Γραμματικού αλλά και τις πολύ καλές επιλογές στην επίθεση από τον Χουλιάρα κατάφεραν να πάρουν μια μικρή διαφορά την οποία και κράτησαν μέχρι το τέλος της περιόδου. Στο δεύτερο δεκάλεπτο όμως οι The Toy Men έβγαλαν αντίδραση χάρης στην οποία ο Βαλκούμας με τα συνεχόμενα τρίποντα του αλλά και ο Λαμψίδης ο οποίος έπαιξε εξαιρετική άμυνα και μάζεψε πολλά ριμπάουντ κατάφεραν να μειώσουν την διαφορά. Το ματς πλέον είχε εξελιχθεί σε ροντέο καθώς στην τρίτη περίοδο υπήρχαν συνεχόμενες εναλλαγές στο σκορ κυρίως με αιφνιδιασμούς αλλά και με ομαδικό παιχνίδι το οποίο επέτρεψε και στις δύο ομάδες να σκοράρουν ανελλιπώς , έτσι οι The Toy Men κατάφεραν να περάσουν μπροστά στο σκορ και να δείξουν ότι θέλουν να κερδίσουν πάση θυσία. Η προσπάθεια αυτή όμως δεν ήταν αρκετή καθώς οι Remax βρήκαν τους τρόπους αλλά και τις δυνάμεις να ανακτήσουν την διαφορά χάρης στα σημαντικά καλάθια του Στέλιου Ηλιάδη στα μισά της περιόδου αλλά και την εξαιρετική εμφάνιση του Κάνγκα. Έτσι οι Remax έφυγαν με την νίκη με τελικό σκορ 68-63.

MVP αναδείχθηκε ο Κάνγκας Θεόδωρος ο οποίος στην επιστροφή του στην ομάδα πέτυχε double double με 22 πόντους και 14 ριμπάουντ.

Για την ομάδα των The Toy Men άξιος αναφοράς είναι ο Ηρακλής Βαλκούμας με 28 πόντους και 4 ασίστς. Επίσης αξιοσημείωτο είναι ότι οι 18 πόντοι ήρθαν από τρίποντα.

Remax Domino: Χουλιάρας 13 (1) , Γραμματικός 15 (5) , Ηλιάδης Π. 12 , Ηλιάδης Σ. 6 , Ηλιάδης Η. , Κάνγκας 22 (2)

The Toy Men: Βαλκούμας 28 (6) , Κουφονικόλας 4 (1) , Στράκαλης 5 (1) , Σιούτης 8 , Λαμψίδης 7 , Στρατίκης 11 (3) , Κωνσταντινίδης