25/09/2023
Πανικός BC 10 16 5 11 - 42 -
Salonica Titans 7 13 15 9 - 44 -

Πάλεψαν και τα κατάφεραν οι Salonica Titans!

Το πρώτο δεκάλεπτο του αγώνα ήταν χαρακτηριστικό για την ένταση και την αμφισβήτηση. Οι δύο ομάδες, ο Πανικός και οι Salonica Titans, αντάλλαξαν εντυπωσιακά σουτ και επιθέσεις, με το πρώτο δεκάλεπτο να ολοκληρώνεται με σκορ 10-7 υπέρ του Πανικού. Οι παίκτες του Πανικού, Πραντέκος και Αντωνάκης, έδειξαν την κλάση τους στο γήπεδο, ενώ οι Salonica Titans δεν έδωσαν εύκολα την επιμέρους νίκη στους αντιπάλους τους.

Το δεύτερο δεκάλεπτο είδε τον Πανικό να διατηρεί τον έλεγχο του αγώνα. Οι παίκτες του συνέχισαν να επιδεικνύουν το ταλέντο τους, αυξάνοντας τη διαφορά στο σκορ. Ωστόσο, οι Salonica Titans δεν παραδόθηκαν και παρέμειναν ανταγωνιστικοί και κράτησαν την διαφορά σε χαμηλά επίπεδα με το σκορ ωστόσο να είναι 26-20 υπέρ του Πανικού.

Στο τρίτο δεκάλεπτο υπήρξε η μεγάλη ανατροπή από την πλευρά των Salonica Titans. Οι παίκτες τους, Αξάς και Καλαθάς, ανέλαβαν τον ρόλο των ηγετών και με εντυπωσιακές επιθέσεις, ανατρέποντας τον αγώνα και κερδίζοντας το τρίτο δεκάλεπτο με σκορ 31-35 υπέρ των Salonica Titans. Πλέον ο αγώνας είχε αλλάξει εντελώς και το τέταρτο δεκάλεπτό θα έκρινε τον νικητή.

Κατά το τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο, ο αγώνας κορυφώθηκε. Οι δύο ομάδες αντάλλαξαν καλάθια και επιθέσεις, με την ένταση να είναι στο αποκορύφωμά της. Το παιχνίδι κρίθηκε στις τελευταίες στιγμές, με τους Salonica Titans να καταφέρνουν να κερδίσουν τον αγώνα με σκορ 44-42. Οι επιδόσεις των Αξάς και Καλαθά από τους Salonica Titans, αποτέλεσαν το κλειδί για τη νίκη της ομάδας τους.

Ο πολυτιμότερος παίχτης του αγώνα είναι ο Γιάννης Δελανδρέας ο οποίος άγγιξε το Double Double καθώς είχε 9 πόντους και 10 ριμπάουντ.

Σημαντικό ρόλο για τον Πανικό έπαιξε ο Θανάσης Πραντέκος ο οποίος άγγιξε και αυτός το Double Double με 10 πόντους και 9 ριμπάουντ.

Πανικός BC: Πραντέκος 10 (2) , Κοντόπουλος 2 , Ψοφογιώργος Θ. 9 (1) , Καρανάτσιος , Νικολόπουλος 2 , Αντωνάκης 10 (1) , Τσελεκίδης 2 , Ψοφογιώργος Δ. 7 (1)

Salonica Titans: Δελανδρέας 9 , Καλογήρου 5 (1) , Βανδήρας 3 , Παγώνης , Καλαθάς 10 , Λάππας , Αξάς 12 (1) , Τράκας  , Κατσαβός 5 (1)