19/02/2023
Frigo Driver 13 13 18 15 - 59 -
Golden Boys 11 13 20 22 - 66 -

"Πάλεψαν" οι Frigo, "χόρευε" ο Ποντικός!

Το απόγευμα της Κυριακής 19 Φεβρουαρίου στο κλειστό του Αγίου Νικολάου, οι Frigo Driver προέβαλαν σκληρή αντίσταση για 40 ολόκληρα λεπτά απέναντι στην πεντάδα των Golden Boys, αλλά οι πρωτοπόροι με τον Γιάννη Ποντικό να κάνει το ματς της χρονιάς, κατάφεραν να διατηρήσουν το αήττητο επικρατώντας με 59 – 66.

Οι Frigo Driver μπήκαν πιο ορεξάτοι και πιο συγκεντρωμένοι στο πρώτο δεκάλεπτο και με τον Μιχαλακάκο να οδηγεί την επίθεση με 5 πόντους και το δίδυμο Μαθιού-Παπαδάκη να βάζουν από 3, διατηρούσαν προβάδισμα με 13 – 11. Στο αντίπαλο στρατόπεδο οι μόλις πέντε Golden Boys, άργησαν να μπουν στον ρυθμό του αγώνα, αλλά κατάφεραν με 5 πόντους του Ποντικού και τρεις ακόμα παίχτες να βάζουν από ένα καλάθι, να μειώσουν στους δύο.

Ισορροπημένο και ισόπαλο(13-13), ήταν το δεύτερο δεκάλεπτο της αναμέτρησης , με τις δύο ομάδες να έχουν από ένα καλό πεντάλεπτο και το σκορ να είναι 26 – 24 υπέρ των γηπεδούχων. Τα Χρυσά Αγόρια, μπήκαν καλύτερα και προσπέρασαν με δύο τρίποντα του Νικολιδάκη και καλάθια από Ποντικό, Α.Χαχάμη , αλλά οι Frigo αντέδρασαν γρήγορα και με πρώτο βιολί τον Μαθιό με 4 πόντους και βοήθειες από Μιχαλακάκο, Νταλάπα και Γκότση, πήγαν στο ημίχρονο με προβάδισμα δύο πόντων.

Το τρίτο δεκάλεπτο ήταν απολαυστικό, με την μία ομάδα να διαδέχεται την άλλη στο προβάδισμα και το σκορ να τελειώνει ισόπαλο 44 – 44. Το Χαχαμέϊκο πήρε την μπαγκέτα στο σκοράρισμα για τους Golden Boys με τον Ανδρέα να πετυχαίνει 8 πόντους και τον Βασίλη 5, ενώ για τους Frigo ξεχώρισε ο απίθανος Γιώργος Μιχαλακάκος, με 12 ολόκληρους πόντους στο ενεργητικό του.

Ο Ποντικός με 7 συνεχόμενους πόντους στο ξεκίνημα της τέταρτης περιόδου, έβαλε σε θέση οδηγού του Golden Boys(46-55). Οι εφτάψυχοι Φρίγκο, δεν παράτησαν το παιχνίδι και με Μιχαλακάκο- Νταλάπα να δίνουν τις λύσεις με 6 και 4 πόντους αντίστοιχα, μείωσαν στο καλάθι, όμως ο Ποντικός ήταν ασταμάτητος και με 8 ακόμα πόντους στο ενεργητικό του, χάρισε την 21η συνεχόμενη νίκη στην ομάδα του.

Betsson Mvp αναδείχτηκε ο Γιάννης Ποντικός με 27 πόντους, 13 ριμπάουντ, 3 ασίστ και 5 κλεψίματα, ενώ για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Νεκτάριος Μαθιός με 11 πόντους και 14 ριμπάουντ.

Οι Frigo είχαν 20/52 δίποντα, 4/26 τρίποντα, 7/13 βολές, κατέβασαν 58 ριμπάουντ, μοίρασαν 12 ασίστ, έκλεψαν 8 φορές την μπάλα και υπέπεσαν σε 19 λάθη.

Οι Golden Boys είχαν 14/41 δίποντα, 7/39 τρίποντα, 17/25 βολές, κατέβασαν 49 ριμπάουντ, μοίρασαν 13 ασίστ , έκλεψαν 9 φορές την μπάλα και υπέπεσαν σε 11 λάθη.

Frigo Driver(Παπαδάκης): Γκίκας, Γκότσης 4, Λουκατάρης 2, Μαθιός 11(14ρ.), Μητρούσης, Μιχαλακάκος 28(7ρ.), Νταλάπας 8(16ρ.), Χ. Παπαδάκης 6, Ν. Παπαδάκης.

Golden Boys(Α.Χαχάμης): Μπάστας 4, Νικολιδάκης 9, Ποντικός 27(13ρ.),Α. Χαχάμης 11(20ρ.), Β.Χαχάμης 15.

Τι μας άρεσε: Το άκρως ανταγωνιστικό και πολύ όμορφο παιχνίδι!