10/01/2024
Iguana Pacers 21 12 18 18 - 69 -
Heldreich 14 10 22 25 - 71 -

Το πάλεψε μέχρι τέλους και δικαιώθηκε ο Heldreich!

Με το ροζ φύλλο αγώνα έφυγε ο Heldreich από το ντέρμπι κόντρα στους Iguana Pacers, των οποίων επικράτησε 69-71 στο πλαίσιο της 12ης αγωνιστικής της Master League. Σε ένα ματς που είχε τρομερή εξέλιξη οι φιλοξενούμενοι ανέτρεψαν το σκηνικό στο τέταρτο δεκάλεπτο και τελικά «απέδρασαν» με τη νίκη, η οποία είναι η 8η στη σεζόν (8-3). Οι Iguana Pacers για μεγάλο διάστημα κρατούσαν το προβάδισμα, αλλά τα χάλασαν στο φινάλε και έτσι γνώρισαν την 3η ήττα τους στο πρωτάθλημα (7-3).

Στα του ματς, οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν εύστοχα πίσω από τα 6,75 με τους Παπαζαχαρίου και Μοσχέτα να βάζουν τα σουτ για το 11-6. Ο Γεωργίου άρχισε και αυτός σιγά-σιγά να μπαίνει στο κλίμα του αγώνα, ενώ λύσεις έδωσε και ο Γιαννόπουλος με αποτέλεσμα οι Iguana Pacers να φτάσουν στο 20-12. Στο φινάλε του πρώτου δεκαλέπτου η διαφορά βρέθηκε στους 7 πόντους, με το σκορ να δείχνει 21-14.

Η απόσταση πήγε για πρώτη φορά σε διψήφιο αριθμό, όταν ο Γεωργίου έγραψε το 26-16. Άρης Μπακούρος και Αθανασιάδης προσπάθησαν να βελτιώσουν κάπως τα πράγματα για τους φιλοξενούμενους, αλλά Μπεκρής και Παπαζαχαρίου είχαν απάντηση και έτσι οι Pacers βρέθηκαν στο 33-20. Η διαφορά έπεσε σε μονοψήφιο ξανά με τους Παπαδάκη και Ανδρεάδη να διαμορφώνουν το 33-24 με το οποίο πήγαν στο ημίχρονο οι δύο ομάδες.

Η διακοπή φαίνεται πως έκανε καλό και στις δύο ομάδες, ώστε να δούμε καλύτερο θέαμα στο δεύτερο ημίχρονο. Στις αρχές της τρίτης περιόδου οι γηπεδούχοι κρατούσαν μία καλή απόσταση, αλλά η αντίδραση ήρθε από τον Heldreich. Τα απανωτά τρίποντα των Άρη Μπακούρου και του Παγώνη μείωσαν σε 43-37, ενώ ο Κούρταλης με τις βολές του έφερε την ομάδα του σε απόσταση «αναπνοής» (43-42). Οι Iguana Pacers αντέδρασαν καλά στο σημείο εκείνο, έκαναν ένα μικρό σερί και τελικά έκλεισαν μπροστά και το τρίτο δεκάλεπτο (51-46).

Οι φιλοξενούμενοι συνέχισαν να είναι απειλητικοί στο τέταρτο δεκάλεπτο και ήρθε η ανατροπή. Ο Τσεκουρλούκης έδωσε το προβάδισμα στον Heldreich (54-55) για πρώτη φορά έπειτα από το 0-2, ωστόσο ο Μπεκρής έφερε το «τιμόνι» πάλι στους Pacers (57-55). Το παιχνίδι κύλησε έτσι μέχρι τα τελευταία λεπτά στα οποία κρίθηκε το ματς. Οι φιλοξενούμενοι πέρασαν μπροστά με Κούρταλη και Παπαδάκη (64-67), ενώ ο Στρατομήτρος έγραψε το 66-67. Ο Διονύσης Μπακούρος πέτυχε ένα μεγάλο τρίποντο για το 66-70, αλλά ξανά ο Στρατομήτρος πήγε το ματς στον πόντο (69-70). Ο Κούρταλης πήγε στη «γραμμή της φιλανθρωπίας», έγραψε το 69-71, αλλά με μόλις 1 δευτερόλεπτο να απομένει, οι γηπεδούχοι δεν μπόρεσαν να βρουν ένα καλό σουτ. Έτσι ο Heldreich πήρε το ντέρμπι με 69-71 και έμεινε στα ψηλά της βαθμολογίας.

Betsson MVP της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Κωνσταντίνος Ανδρεάδης με 9 πόντους, 1 ασίστ και 7 ριμπάουντ. Από τους Iguana Pacers ξεχώρισε ο Γιώργος Γεωργίου με 20 πόντους, 12 ριμπάουντ, 2 ασίστ και 4 κλεψίματα.

Οι Iguana Pacers είχαν 15/38 δίποντα, 6/27 τρίποντα, 21/29 βολές, 42 ριμπάουντ, 15 ασίστ, αλλά και 9 κλεψίματα και 11 λάθη. Ο Heldreich μέτρησε 15/33 δίποντα, 8/29 τρίποντα, 17/23 βολές, 40 ριμπάουντ και 13 ασίστ. Επίσης έκανε 6 κλεψίματα, 13 λάθη και 1 μπλοκ.

Iguana Pacers (Μοσχέτας): Ανδριώτης, Γεωργίου 20(12ρ.), Γιαννόπουλος 5(4ρ.), Μοσχέτας 7(4ρ.), Μπεκρής 10(4ρ.), Παπαζαχαρίου 8(2ρ.), Στρατομήτρος 15(7ρ.), Φαρούπος 4(3ρ.)

Heldreich (Μπακούρος Δ.): Αθανασιάδης 5(5ρ.), Ανδρεάδης 16(7ρ.), Κούρταλης 13(3ρ.), Μάρας 4(2ρ.), Μπακούρος Α. 4(3ρ.), Μπακούρος Δ. 8(2ρ.), Παγώνης 7(9ρ.), Παπαδάκης 8(7ρ.), Τσεκουρλούκης 6(2ρ.)

Τι μας άρεσε: Η εξέλιξη του παιχνιδιού στο φινάλε.