06/11/2019
Mad Frogs 6 9 13 9 - 37 -
Kasonic Beers 5 16 4 6 - 31 -

Πάλι καλά που ήταν ο Στέργιος!

Σε ένα από τα παιχνίδια που ζορίζονταν όλοι να σκοράρουν, υπήρχε ένας ψηλός που έκανε… δουλίτσα και ήταν ο μοναδικός με double – double, διψήφιο efficiency και που έκανε τη διαφορά για μία από τις δύο ομάδες. Ο Στέργιος Brkic κρατούσε τους Mad Frogs στο ύψος τους στο πρώτο ημίχρονο, τους έβαλε μπροστά στο τρίτο δεκάλεπτο και τους οδήγησε στη δεύτερη νίκη τους στον όγδοο όμιλο της Development 2 (2-0), αφήνοντας τους Kasonic, οι οποίοι είχαν για αρκετή ώρα το προβάδισμα, στο 0-2.

Ότι θα βλέπαμε ματς με μικρό σκορ, το καταλάβαμε από νωρίς. Η πρώτη περίοδος έκλεισε στο 6-5, με τα Βατράχια να πετυχαίνουν ένα τρίποντο με τον Μανωλόπουλο, ένα δίποντο με τον Γιαννόπουλο και μια βολή με τον Brkic, ενώ οι Κασόνικ έβαλαν ένα καλάθι με τον Σιαμόπουλο και τρεις πόντους με τον Γιώργο Ζυγούρη, που ήταν πιο άστοχος από ποτέ (κι ας πέτυχε 8 πόντους συνολικά)!

Στη δεύτερη περίοδο οι «πράσινοι» είδαν ότι στη ρακέτα ο Στέργιος δεν είχε αντίπαλο και του πέρασαν περισσότερο την μπάλα, με τον ψηλό να βάζει 5 πόντους και τον Μανωλόπουλο να βοηθάει με άλλους τέσσερις, έχοντας όμως από πλευράς «γκρι» τον Παπαδόπουλο να βάζει μπροστά την ομάδα του και τους Σελίμη, Γκόνη, Βαγγέλη Ζυγούρη να διαμορφώνουν το 15-21 του ημιχρόνου, σε ένα διάστημα που οι φιλοξενούμενοι έδειξαν ικανοί να κρατήσουν τον έλεγχο του παιχνιδιού.

Τελικά στο δεύτερο ημίχρονο έχασαν όσα καλά ποσοστά πήγαιναν να βρουν και οι Παπαδόπουλος, Γιώργος Ζυγούρης, Καρακωνσταντής σκόραραν με το ζόρι στην τρίτη περίοδο, βλέποντας από την άλλη τους Frogs να κάνουν την ανατροπή, με τον Brkic να εκμεταλλεύεται τα ριμπάουντ που πήρε και τους Αλέξη, Μανωλόπουλο να βοηθούν στο να λήξει το 30ο λεπτό με το σκορ στο 28-25.

Ο Καραμήτσος έβαζε τις φωνές, ο Στέργιος με τον Μανωλόπουλο μάζευαν πολύτιμα ριμπάουντ και οι Αδαμόπουλος, Κώνστας, Σαΐνης, Κοντονίκας φρόντισαν με τα καλάθια τους στο τέταρτο δεκάλεπτο να γλιτώσει ο κόουτς το… αλκοόλ στον πάγκο, με τη… συμπαράσταση και των Κασόνικ όμως, αφού πάλι δεν μπορούσαν να σκοράρουν και έτσι το 37-31 διατήρησε αήττητη την ομάδα της Λένας, η οποία ήταν «standby» για να μάθει το αποτέλεσμα!

MVP της αναμέτρησης ήταν ο Στέργιος Brkic με 13 πόντους, 12 ριμπάουντ, 1 κλέψιμο και 1 μπλοκ, ενώ από τους Beers ξεχώρισε ο Νίκος Παπαδόπουλος με 9 πόντους, 8 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα και 3 μπλοκ.

Συνολικά οι «πράσινοι» είχαν 10/49 δίποντα, 2/18 τρίποντα, 11/20 βολές, 57 ριμπάουντ (18-39), 2 ασίστ, 8 κλεψίματα, 14 λάθη και 2 μπλοκ, με τους «γκρι» να τελειώνουν το ματς με 11/46 δίποντα, 1/16 τρίποντα, 6/10 βολές, 42 ριμπάουντ (8-34), 5 ασίστ, 8 κλεψίματα, 12 λάθη και 4 μπλοκ.

Mad Frogs (Καραμήτσος): Brkic 13, Μανωλόπουλος 11, Αλέξης 3, Γιαννόπουλος 2, Κοντονίκας 2, Αδαμόπουλος 2, Σαΐνης 2, Κώνστας 2, Καραμήτσος, Αθανασόπουλος, Περδικομάτης, Βαδάσης

Kasonic Beers (Μ. Ζυγούρης): Παπαδόπουλος 9, Γ. Ζυγούρης 8, Σιαμόπουλος 8, Καρακωνσταντής 2, Σελίμης 2, Γκόνης 2, Β. Ζυγούρης, Σπυρίδης

Τι μας άρεσε περισσότερο: Η διάθεση από όλους, για γρήγορο μπάσκετ και για… θέαμα, κάτι που μπορεί να μην βγήκε στην πράξη, αλλά εμείς το αναγνωρίζουμε και γι’ αυτό σας αγαπάμε!