07/11/2021
Los Abeles Fakers 9 12 16 9 - 46 -
Sun City Spurs 18 12 13 8 - 51 -

Πάλι ο Παπακωνσταντίνου λύτρωσε τους Spurs!

Μετά από ένα πολύ δυνατό ματς που κρίθηκε στα τελευταία λεπτά, οι Sun City Spurs κέρδισαν τους Los Abeles Fakers με 46-51 και έκαναν το 3/3 στον έκτο όμιλο της D2-League, αναγκάζοντάς τους παράλληλα στην πρώτη τους ήττα μετά την ολοκλήρωση της τέταρτης αγωνιστικής.

Με τον Μαγγωνάκη να ξεκινάει ορεξάτος και καυτός το παιχνίδι με 10 πόντους και όπλο την άμυνά τους, οι Sun City Spurs πήραν από νωρίς τον έλεγχο του αγώνα με 9-18. Ο Πέγκας με 4 πόντους, ο Παναγιώτης Βογιατζής με 3 και ο Ουζουνίδης με ένα δίποντο έδωσαν τις λύσεις στην επίθεση των γηπεδούχων στα πρώτα λεπτά.

Έχοντας τον απόλυτο έλεγχο του αγώνα και στην δεύτερη περίοδο της συνάντησης, οι φιλοξενούμενοι βρέθηκαν μέχρι και στο +14, πηγαίνοντας τελικά στα αποδυτήρια με προβάδισμα 9 πόντων, 21-30, χάρη σε 7 πόντους του Γιουλούντα, 3 του Μαγγωνάκη και δύο του Ντεντόπουλου. Τους Los Abeles Fakers κράτησαν όρθιους σε εκείνο το κομμάτι οι Παναγιώτης Βογιατζής και Πλέστης με 6 και 5 πόντους, αντίστοιχα.

Μέχρι τα μισά της τρίτης περιόδου το συγκρότημα του Πέλεχα διατηρούσε διψήφια διαφορά 13 πόντων, 27-40, μετά από 5 πόντους του Μαγγωνάκη και τρίποντα των Κουκούλη – Παπακωνσταντίνου. Ωστόσο, τα Ρακούν έκαναν την αντεπίθεσή τους στο φινάλε του δεκαλέπτου και με 8 πόντους του Αντωνάκη και 6 του Παναγιώτη Βογιατζή, πλησίασαν στους 6, 37-43, σκορ με το οποίο ολοκληρώθηκε η τρίτη περίοδος!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο οι Los Abeles Fakers συνέχισαν την αντεπίθεσή τους και τα αδέρφια Βογιατζή να έχουν 2/2 βολές, έφεραν το ματς σε απόλυτη ισορροπία, 44-44, 3:30 για το φινάλε. Ωστόσο, στο πιο κρίσιμο σημείο του αγώνα ο Παπακωνσταντίνου φώναξε παρών και με δύο δικά του τεράστια τρίποντα, οδήγησε τους Sun City Spurs στη μεγάλη νίκη με 46-51.

Οι γηπεδούχοι τελείωσαν το ματς έχοντας 17/34 βολές, 13/46 δίποντα και 1/16 τρίποντα. Πήραν 47 ριμπάουντ, έδωσαν 5 ασίστ, έκλεψαν 14 φορές, έκαναν 22 λάθη και είχαν 4 κοψίματα. Από την άλλη μεριά, οι νικητές είχαν 8/17 βολές, 11/41 δίποντα και 7/26 τρίποντα. Μάζεψαν 38 ριμπάουντ, μοίρασαν 8 ασίστ, έκλεψαν 7 φορές, έκαναν 23 λάθη και είχαν 6 τάπες.

Πολυτιμότερος των Los Abeles Fakers ο Παναγιώτης Βογιατζής με 17 πόντους, έχοντας 8/11 βολές, 3/10 δίποντα και 1/6 τρίποντα. Μάζεψε 6 ριμπάουντ, μοίρασε 1 ασίστ, έκλεψε 4 φορές, έκανε 4 λάθη και είχε 1 μπλοκ. Κορυφαίος των Sun City Spurs ο Μαγγωνάκης με 20 πόντους (double-double), έχοντας 5/8 βολές, 3/8 δίποντα και 3/11 τρίποντα. Πήρε 12 ριμπάουντ, έκλεψε 2 φορές, έκανε 3 λάθη και είχε 1 τάπα.

Los Abeles Fakers (Μαυρακάκης): Βογιατζής Θ. 3, Πέγκας 7, Δαμίας, Αντωνάκης 8, Βογιατζής Π. 17 (1), Ουζουνίδης 4, Πλέστης 5, Φωτεινός, Μαυρακάκης 2

Sun City Spurs (Πέλεχας): Γιουλούντας 7, Παπακωνσταντίνου 9 (3), Μαγγωνάκης 20 (3), Σταυρόπουλος 2, Θεοδωρακόπουλος 2, Νίτσικας, Φώτος 2, Κουκούλης 3 (1), Ντεντόπουλος 4, Μπόζας 2

Τι μας άρεσε: Η μεγάλη επιστροφή των Los Abeles Fakers από το -14!

Τι δεν μας άρεσε: Τόσο τα 45 λάθη του αγώνα, όσο και οι 17 χαμένες βολές των Los Abeles Fakers!