24/09/2019
Limoges 18 22 11 15 - 66 -
Hall of Fame 23 10 13 20 - 67 -

Πάλι στα χασομέρια η Hall of Fame!

Όπως και στο παιχνίδι της πρεμιέρας απέναντι στους Λεγάμενους, έτσι και χθες το βράδυ, η Hall of Fame, αν και έχανε με 66-62, 42″ για το φινάλε, με 5 συνεχόμενους πόντους του Δεράου, έκανε το 2/2, επικρατώντας της Limoges με 66-67, αναγκάζοντας την σε δεύτερη διαδοχική ήττα μετά από δύο αγωνιστικές στην Elite League!

Οι γηπεδούχοι κατάφεραν να αιφνιδιάσουν τον αντίπαλο στα πρώτα λεπτά, όταν και προηγήθηκαν με 8-0, ωστόσο η Hall of Fame με ηγέτη τον Σαραντόπουλο με 8 πόντους, 5 του Κριθαρούλα και 4 του Σταυρόπουλου, έκλεισε το πρώτο δεκάλεπτο στο +5, 18-23. Για την Limoges το δίδυμο Σιφναίου – Δαβιλά έδωσε τις λύσεις στην επίθεση, με τον πρώτο να πετυχαίνει 7 πόντους και τον δεύτερο 6.

Στην δεύτερη περίοδο οι Λιμουζό έσφιξαν την άμυνά τους και με προσωπικό show του Αναστόπουλου με 9 πόντους, 5 του Σταμάτη και τριποντάκι του Ρουμελιώτη, βρέθηκαν για πρώτη φορά στο +9, πηγαίνοντας στα αποδυτήρια με προβάδισμα 7 πόντων, 40-33. Κόλλησε επιθετικά σε εκείνο το σημείο η παρέα του Σταυρόπουλου, με τον Πάνο Πισιτέλη να τραβάει το κουπί στην επίθεση με 4 πόντους.

Με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου η Limoges πήρε για πρώτη φορά διψήφια διαφορά 10 πόντων, 43-33, ωστόσο το τέλος της τρίτης περιόδου την βρήκε σε θέση οδηγού με 51-47, χάρη σε 7 πόντους του Δαβιλά και βοήθειες των Σταμάτη – Σιφναίου. Τους “Φημισμένους” κράτησαν σε απόσταση αναπνοής από τον αντίπαλο οι 4 πόντοι του Δισακιά, οι 3 του Σαραντόπουλου και το τρίποντο του Κατσιάμπη. Σκορ τρίτης περιόδου 51-47!

Μέχρι 42″ για τη λήξη του ματς η ομάδα του Ευριπιώτη κρατούσε με νύχια και με δόντια το τιμόνι στα χέρια της, 66-62, με τους Γκουρβέλο (6π) και Ρουμελιώτη (3π) να βάζουν τα μεγάλα σουτ. Ωστόσο, ο Δεράος δεν είχε πει την τελευταία του λέξη και με 2/2 βολές αρχικά και στην συνέχεια με τρίποντο “μαχαιριά”, έβαλε την Hall of Fame μπροστά με 66-67, 11″ για το τέλος. Νωρίτερα τους φιλοξενούμενους κράτησαν ζωντανούς οι 7 πόντοι του Πισιτέλη και οι 4 του Σαραντόπουλου. Στην τελευταία επίθεση του ντέρμπι ο Γκουρβέλος δοκίμασε το χέρι του από την περιφέρεια, χωρίς όμως να βρει στόχο, οπότε το ροζ φύλλο αγώνα κατέληξε στα χέρια των “Φημισμένων”!

Οι γηπεδούχοι τελείωσαν το ματς έχοντας 7/20 βολές, 19/47 δίποντα και 7/24 τρίποντα. Πήραν 37 ριμπάουντ, έδωσαν 8 ασίστ, έκλεψαν 7 φορές και έκαναν 10 λάθη. Στο αντίπαλο στρατόπεδο, οι νικητές είχαν 13/25 βολές, 21/52 δίποντα και 4/15 τρίποντα. Μάζεψαν 49 ριμπάουντ, μοίρασαν 14 ασίστ, έκλεψαν 6 φορές, έκαναν 11 λάθη και είχαν 1 μπλοκ.

Πολυτιμότερος της Limoges ο Δαβιλάς με 17 πόντους, έχοντας 0/3 βολές, 7/13 δίποντα και 1/2 τρίποντα. Μάζεψε 4 ριμπάουντ, μοίρασε 2 ασίστ, έκλεψε 1 φορά και έκανε 1 λαθάκι. Mvp της Hall of Fame ο Σαραντόπουλος με 16 πόντους, έχοντας 4/7 βολές και 6/11 δίποντα. Πήρε 7 ριμπάουντ, έδωσε 3 ασίστ και έκανε 1 λαθάκι με την σειρά του.

Limoges (Ευριπιώτης): Καραντζούνης 1, Ρουμελιώτης 9 (2), Γκουρβέλος 6 (1), Αναστόπουλος 9 (1), Δαβιλάς 17 (1), Βασιλόπουλος 4, Δεληγιώργης, Σταμάτης 7 (1), Σιφναίος 13 (1), Φιλντίσης, Θωμαδάκης

Hall of Fame (Σταυρόπουλος): Κατσιάμπης 7 (1), Χόντος, Πισιτέλης 11 (1), Γκιόκας 3, Σαραντόπουλος 16, Δισακιάς 6, Σταυρόπουλος 6, Κοντογιάννης 3, Κριθαρούλας 7 (1), Παπαγεωργίου, Δεράος 8 (1)

Τι μας άρεσε: Το γεγονός πως για δεύτερη συνεχόμενη αγωνιστική η Hall of Fame κάνει την μεγάλη ανατροπή στα τελευταία δευτερόλεπτα!