53
Thu 4 14 18 17 - 53 -
Λεγάμενοι BC 11 13 14 18 - 56 -

Πάλι τα… ίδια από τους Λεγάμενους!

Δεύτερη συνεχόμενη νίκη για τους Λεγάμενους στην Elite League, καθώς για την τέταρτη αγωνιστική επικράτησαν της Thunder με 53-56, σε ένα πραγματικό ντέρμπι για 40 λεπτά, παρά το γεγονός πως 2:30 για τη λήξη βρίσκονταν πίσω στο σκορ με 53-46!

Εκμεταλλευόμενοι την αστοχία των αντιπάλων στο ξεκίνημα της συνάντησης, οι Λεγάμενοι προηγήθηκαν με 0-9, 2:20 για το τέλος της πρώτης περιόδου, χάρη σε 4 βολές του Βρεττάκου και τρίποντα των Γκανιάτσα – Στάντζου. Ο Τσιστράκης ήταν αυτός που έλυσε τον γόρδιο δεσμό στην επίθεση των γηπεδούχων και με 4 συνεχόμενους πόντους, διαμόρφωσε το 4-11 της πρώτης περιόδου.

Με τον Καζαντζή να παίρνει μπρος σημειώνοντας 8 πόντους και τον Ζαράνη να εκτελεί από την περιφέρεια, η Thunder έφερε το ματς σε απόλυτη ισορροπία, 17-17, 5:15 για την ανάπαυλα. Ωστόσο, το συγκρότημα του Χαϊκάλη αντέδρασε γρήγορα και με τρίποντα των Δασκαλόπουλου, Δημουλιά και Θρουβάλα, πήγε στα αποδυτήρια με προβάδισμα 6 πόντων, 18-24!

Στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου οι Πειραιώτες πήραν για πρώτη φορά διψήφια διαφορά 10 πόντων, 19-29, ωστόσο έκλεισαν το τρίτο δεκάλεπτο στο +2, 36-38, με τους Βρεττάκο (5π), Νικολάου (4π) και Σαμαρτζή (3π) να δίνουν τις λύσεις στην επίθεση. Τους γηπεδούχους κράτησαν κοντά στο σκορ σε εκείνο το σημείο τα δύο τρίποντα του Καζαντζή και οι 5 πόντοι του Μαστορίδη. Σκορ τρίτης περιόδου 36-38!

Η αντεπίθεση της Thunder συνεχίστηκε και στο τελευταίο δεκάλεπτο, εκεί όπου με 5 πόντους του Λαγού, 4 του Σαμπάνη και 4 του Τσιστράκη, πήρε σημαντικό προβάδισμα 7 πόντων, 53-46, 2:30 για το φινάλε. Ωστόσο, οι Λεγάμενοι δεν είχαν πει την τελευταία τους λέξη και με 10-0 σερί, πήραν τελικά τη νίκη με 53-56, έπειτα από 5 πόντους του Γκανιάτσα και βοήθειες των Θρουβάλα, Δασκαλόπουλου και Δημουλιά.

Οι γηπεδούχοι τελείωσαν το ματς έχοντας 11/17 βολές, 12/44 δίποντα και 6/25 τρίποντα. Πήραν 47 ριμπάουντ, έδωσαν 5 ασίστ, έκλεψαν 9 φορές και έκαναν 7 λάθη. Στην αντίπερα όχθη, οι νικητές είχαν 10/14 βολές, 11/32 δίποντα και 8/28 τρίποντα. Μάζεψαν 35 ριμπάουντ, μοίρασαν 9 ασίστ, έκλεψαν 5 φορές και έκαναν 9 λάθη.

Πολυτιμότερος της Thunder ο Καζαντζής με 15 πόντους, έχοντας 1/1 βολή, 1/1 δίποντο και 4/10 τρίποντα. Μάζεψε 8 ριμπάουντ, μοίρασε 1 ασίστ, έκλεψε 2 φορές και έκανε 1 λαθάκι. Κορυφαίος των Λεγάμενων ο Γκανιάτσας με 13 πόντους, έχοντας 2/2 βολές, 1/4 δίποντα και 3/11 τρίποντα. Πήρε 9 ριμπάουντ, έδωσε 3 ασίστ, έκλεψε 1 φορά και υπέπεσε σε 4 λάθη..

Thunder (Λαγός): Ζαράνης 3 (1), Καζαντζής 15 (4), Λογοθέτης, Λαγός 7 (1), Ζαΐμης 2, Τσιστράκης 12, Αναστόπουλος, Τζούρτος, Σαμπάνης 6, Μαστορίδης 8

Λεγάμενοι (Χαϊκάλης): Δημουλιάς 3 (1), Στάντζος 3 (1), Νικολάου 6, Σαμαρτζής 5, Βρεττάκος 11 (1), Θρουβάλας 9 (1), Γκανιάτσας 13 (3), Δασκαλόπουλος 6 (1)

Τι μας άρεσε: Μπορεί το σκορ να ήταν χαμηλό, ωστόσο οι δύο ομάδες έβγαλαν πάθος για τη νίκη, προσφέροντάς μας πολύ δυνατές, αλλά μπασκετικές, μονομαχίες!

Τι μας άρεσε περισσότερο: Το εκπληκτικό καλάθι του Δημήτρη Βρεττάκου πίσω από το… ταμπλό!