15/01/2024
Στιφάδο Bulls 17 18 25 16 - 76 -
Paliagoura 14 20 12 24 - 68 -

Αξιόμαχα Paliagoura, καλύτεροι Stifado!

Σε ένα παιχνίδι στο οποίο τα Paliagoura προσπάθησαν να ανατρέψουν το σκορ μέχρι το τελευταίο δευτερόλεπτο, οι Stifado Bulls επικράτησαν με τελικό σκορ 76-68 στο Περιστέρι, για την Elite by Betsson κατηγορία της διοργάνωσης.

Τα Paliagoura μπήκαν στο παρκέ και δεν σκέφτηκαν απουσίες, μικρά ρόστερ... Ο Αβανίδης ήταν ως όφειλε εκπληκτικός και κράτησε με συνεχόμενους πόντους τους φιλοξενούμενους μπροστά στο σκορ, αλλά Καραβασάνης, Παλτόγλου και Καττής απάντησαν άμεσα και υπέγραψαν το 17-14 πρώτου δεκαλέπτου για Stifado. Ο Αβανίδης συνέχισε στο ίδιο τέμπο, ο Καλογιάννης του έδωσε επιθετικό στηριγμα κοντά στο καλάθι και το πρώτο ημίχρονο έκλεισε στο 35-34 για τους Stifado έπειτα από μεγάλη μάχη!

Ο Μάριος ο Καλογιάννης συνέχισε την καλή επιθετική του παρουσία αλλά τα Paliagoura προδώθηκαν από τις αργές τους επιστροφές, με τους Παλτόγλου και Καραβασάνη να σκοράρουν εύκολα και να κλείνουν την τρίτη περίοδο μπροστά με 60-46. Στο τελευταίο μέρος όμως πάλι οι "πράσινοι" τα έδωσαν όλα, πλησίασαν και έδειξαν πως μπορούν να πάρουν τον αγώνα αλλά η παρέα του Χατζή ήταν ψύχραιμη και πήρε τη νίκη με τελικό σκορ 76-68.

Betsson MVP της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Γιάννης Καραβασάνης με 22 πόντους, 9 ριμπάουντ, μία ασίστ, 2 κλεψίματα. Από τους φιλοξενούμενους ξεχώρισε ο Βαγγέλης Αβανίδης με 34 πόντους, 14 ριμπάουντ, μία ασίστ, ένα κλέψιμο, ένα λάθος.

Οι γηπεδούχοι συνολικά είχαν 20/40 δίποντα, 8/31 τρίποντα, 12/18 βολές, 41 ριμπάουντ, 21 ασίστ, 10 κλεψίματα, 2 κοψίματα, 9 λάθη. Οι φιλοξενούμενοι είχαν 15/41 δίποντα, 9/29 τρίποντα, 11/11 βολές, 42 ριμπάουντ, 13 ασίστ, 5 κλεψίματα, 10 λάθη.

Stifado Bulls (Πρόκος): Αναστόπουλος 4, Γκλεν 3, Καραβασάνης 22, Καττής 9, Μάλλης 2, Νικολετάκης 4, Παλτόγλου 13, Πανταζής 2, Παρθένης 6, Πολίτης 7, Πρόκος 4.

Paliagoura (Αβανίδης): Αβανίδης 34, Καλογιάννης 10, Κωστάκης 3, Μούσουρας 6, Ρουμελιώτης 13, Τομαράς 2.

Τί μας άρεσε: Το όμορφο μπάσκετ που είδαμε!