12/04/2022
Kavlanta Hawks 11 9 13 8 - 41 -
Komic Mastoras BC 12 11 11 13 - 47 -

Παλικάρι ο Komic Mastoras!

Στο Basketaki Arena για το πρωτάθλημα της Development 2  , ο Komic Mastoras πραγματοποίησε μια σπουδαία νίκη  , καθώς  επικράτησε των Kavlanta Hawks  με σκορ 41-47  .

Οι φιλοξενούμενοι ευτύχισαν να έχουν σε καταπληκτική ημέρα τον Τιμολέων Νικόλα , καθώς βοήθησε και στις δύο πλευρές του παρκέ , κυριάρχησε  στα ριμπάουντ  , έβγαλε σπουδαίες άμυνες   και έβαλε μεγάλα καλάθια σε καίριά χρονικά σημεία  τελειώνοντας την αναμέτρηση με 14 πόντους  στο ενεργητικό του .

Tο ξεκίνημα του παιχνιδιού βρήκε τις δύο ομάδες στην απόλυτη ισορροπία , 5-5 και 7-7 , με τον Komic να πραγματοποιεί ένα υπέρ του επιμέρους σκόρ 4-5 και να κλείνει τη περίοδο στο συν ένα , 11-12  . Πρώτος σκόρερ των νικητών ήταν ο Γιωτόπουλος με 3 πόντους , ενώ στην αντίπερα όχθη ο Πέτσας είχε 6 .

Στο δεύτερο κομμάτι της αναμέτρησης οι φιλοξενούμενοι αύξησαν την απόσταση που χώριζε τις δύο ομάδες στους πέντε πόντους , 11-16 , οι γηπεδούχοι μείωσαν στον έναν , 17-18 , με τον φωτεινό πίνακα στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου να δείχνει το 20-23 υπέρ του Mastora . Ο Σπυράτος πέτυχε 3 πόντους ,  ενώ από τους ηττημένους ο Πέτσας είχε 4 .

Στη τρίτη περίοδο οι γηπεδούχοι με όπλο την εξαιρετική τους άμυνα πέρασαν σε θέση οδηγού , 29-25 , ο Mastoras μείωσε στους δύο , 31-29 και 33-31 , ενώ με τρίποντο του Γιωτόπουλου έκλεισαν τη προτελευταία στροφή της αναμέτρησης σε θέση οδηγού με σκορ 33-34  . Ο Γιωτόπουλος σε αυτό το διάστημα πέτυχε 5 πόντους ,  ενώ τους ίδιους ακριβώς είχε ο Παπαδημητρόπουλος  .