24/09/2023
Winston Wizards 18 14 12 18 - 62 -
Old Stars 7 13 18 16 - 54 -

Παλικάρια οι Wizards!

Την πρώτη τους νίκη στο πρωτάθλημα πραγματοποίησαν οι μόλις έξι Winston Wizards αφού επικράτησαν των Old Stars στο κλειστό γυμναστήριο του Σπάρτακου.

Παρά τις πολλές απουσίες τους, οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν καλύτερα την αναμέτρηση και με πρωταγωνιστές τους Νταή, Φράγκο και Τοσουνίδη προηγήθηκαν στο δεκάλεπτο με 18-7. Για τους Old Stars που έψαχναν να βρουν τα πατήματά τους, οι Καπράλος και Τζώρτζος ήταν αυτοί που ξεχώρισαν με την απόδοσή τους.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο δεν άλλαξαν πολλά. Παρά την πίεση του αντίπαλου, η ομάδα του Νταή κατάφερε με τους Αποστολόπουλο και Τοσουνίδη να διατηρήσει την διαφορά σε διψήφια επίπεδα. Οι "Αστέρες" μπορεί να παρουσιάστηκαν καλύτεροι και να πήραν σκορ από τους Πέτρου και Καπράλο, όμως δεν κατάφεραν να λύσουν τα προβλήματα που είχαν προκύψει στην άμυνα. Σκορ ημιχρόνου, 32-20.

Στο τρίτο δεκάλεπτο οι φιλοξενούμενοι ανέβασαν κατακόρυφα την απόδοσή τους, πίεσαν σε όλο το γήπεδο και εν τέλει δικαιώθηκαν. Με μπροστάρη τον Καπράλο και άξιους συμπαραστάτες τους Τσουμπάρα, Γεωργούση και Αγγελογιαννάκη, οι Old Stars μείωσαν σε 44-38 και έβαλαν φωτιά στην αναμέτρηση. Οι γηπεδούχοι που αρχίσαν να παρουσιάζουν σημάδια κόπωσης είχαν σε καλή κατάσταση τους Νταή και Τοσουνίδη.

Οι φιλοξενούμενοι θέλησαν στο τέταρτο δεκάλεπτο να συνεχίσουν από εκεί που σταμάτησαν, όμως έπεσαν πάνω σε έναν εξαιρετικό Αποστολόπουλο. Ο γκαρντ των Wizards σκόραρε στις πιο κρίσιμες στιγμές, πήρε από το χέρι την ομάδα του και την οδήγησε σε μια σπουδαία νίκη. Το τελικό σκορ ήταν με τους Winston Wizards να πανηγυρίζουν την πρώτη τους νίκη στο πρωτάθλημα.

Betsson MVP αναδείχθηκε ο Αποστολόπουλος με 21 πόντους και εκπληκτικά ποσοστά ευστοχίας.(7/10 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 4/5 βολές). Οι γηπεδούχοι είχαν 24/44 δίποντα, 3/17 τρίποντα και 5/7 βολές. Μάζεψαν 33 ριμπάουντ και έδωσαν 19 ασίστ. Οι φιλοξενούμενοι είχαν 17/49 δίποντα, 5/22 τρίποντα και 5/9 βολές. Μάζεψαν 38 ριμπάουντ και έδωσαν 7 ασίστ.

Winston Wizards (Νταής): Αποστολόπουλος 21 (1), Γιαπούλης 11, Νταής 14 (2), Τοσουνίδης 8, Τσίκης, Φράγκος 8

Old Stars (Δουκάκης): Αγγελογιαννάκης 7 (1), Γεωργούσης 4, Δουκάκης 8 (2), Καπράλος 21 (2), Κωφόπουλος, Ντζιος, Πέτρου 4, Πρωτόγερος 2, Ράμμος 2, Τζώρτζος 4, Τσουμπάρας 2

Τι μας άρεσε: Η θέληση που έδειξαν για τη νίκη οι μόλις έξι Wizards.