20/12/2021
Basket Case 13 15 10 12 - 50 -
Gran Camaria 13 10 16 18 - 57 -

Παλικάρια τα Gran Camaria !

Στο κλειστό των Άνω Λιοσίων για το πρωτάθλημα της Development 2 , τα Gran Camaria  πέτυχαν τη πέμπτη νίκη στο πρωτάθλημα , καθώς επιβλήθηκαν της Basket Case με 50-57 .

Οι γηπεδούχοι ευτύχισαν να έχουν σε καταπληκτική ημέρα τον Γιάννη Χρυσίνα , καθώς βοήθησε και στις δύο πλευρές του παρκέ , έβγαλε σπουδαίες άμυνες, κυριάρχησε στους αιθέρες  και έβαλε μεγάλα καλάθια σε καίριά χρονικά σημεία  τελειώνοντας την αναμέτρηση με 16 πόντους στο ενεργητικό του .

Στο ξεκίνημα της αναμέτρησης οι φιλοξενούμενοι είχαν το προβάδισμα στο σκορ , 0-7 και 2-9  , οι γηπεδούχοι απάντησαν και με ένα σερί 8-0 προσπέρασαν με έναν πόντο διαφορά ,10-9  ,ενώ το τέλος του πρώτου δεκαλέπτου βρήκε τις δύο ομάδες στη απόλυτη ισορροπία , 13-13 .

Το δεύτερο κομμάτι της αναμέτρησης είχε όλα τα χαρακτηριστικά ενός αγώνα ντέρμπι, καθώς οι γηπεδούχοι πέρασαν σε θέση οδηγού , 15-13 , ο Βακαλόπουλος και η παρέα του αντέδρασαν και με ένα επιμέρους 2-8 πήραν εκ νέου τα ηνία στο σκορ , 17-21 ,για να έρθει νέα απάντηση της Case και με ένα 11-2 να κλείσουν το ημίχρονο έχοντας για πρώτη φορά στο παιχνίδι προβάδισμα πέντε πόντων , 28-23 .

Στη τρίτη περίοδο οι φιλοξενούμενοι μπήκαν με το πόδι κολλημένο στο γκάζι , έβγαλαν σπουδαίες άμυνες, κυριάρχησαν στους αιθέρες και έβαλαν καλάθια με όλους τους πιθανούς τρόπους με τη διαφορά στα μέσα του δεκαλέπτου να αγγίζει την ανώτερη τιμή της , αυτής των δέκα πόντων  με 36-26 , και τους φιλοξενούμενους να επιστρέφουν και όπλο την εξαιρετική τους άμυνα να κλείνουν τη προτελευταία στροφή της αναμέτρησης στο συν ένα , 38-39 .

Το τελευταίο δεκάλεπτο τα Gran Camaria με τον Σακελλαρίου να ηγείται των προσπαθειών τους πέρασαν εκ νέου σε θέση οδηγού με επτά πόντους διαφορά ,40-47 , με τον ήχο από τη κόρνα λήξης της γραμματείας να τους βρίσκει να πανηγυρίζουν μια μεγάλη συνάμα πανάξια νίκη για το πρωτάθλημα της Development 2 με 50-57  .

Μvp της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Γιάννης Χρυσίνας με 16 πόντους , 17 ριμπάουντ και 1 ασίστ , ενώ για τους ηττημένους ο Γιάννης Κολιάκος είχε 15 πόντους , 10 ριμπάουντ , 2 ασίστ , 3 κλεψίματα  .

Τα Gran Camaria  είχαν  20/61 δίποντα , 8/14 τρίποντα , 5/8 βολές , 54 ριμπάουντ , 9 ασίστ ,  6 κλεψίματα  και 13 λάθη , ενώ η Basket Case  είχε 17/52 δίποντα , 3/12 τρίποντα , 7/20 βολές , 38 ριμπάουντ , 10 ασίστ , 9 κλεψίματα , 2 κοψίματα και 8 λάθη .

Basket Case(Χέλμης): Καρδαμυλάκης 18 , Ταγκουλής 8  , Κολιάκος 15 , Καλοκαιρινός 4 , Μπογιατζής 5 , Ψαρράκης   , Χέλμης  .

Gran Camaria(Βακαλόπουλος) : Χρυσίνας 16 , Σακελλαρίου 12 , Βακαλόπουλος 12  , Γιώργος Τσακανίκας 11 , Αριστείδης Τσακανίκας 6 .

Τι μας άρεσε : Η παλικαρίσια εμφάνιση που πραγματοποίησαν τα Gran Camaria !