15/06/2020
Most Wanted 9 17 15 11 5 57 -
San Anargiri Sperms 11 16 7 18 8 60 -

Παλικαρίσια νίκη οι San Anargiri Sperms!

Ματς μετά από τρεις μήνες για τους Most Wanted και τους San Anargiri Sperms στο κλειστό του Περιστερίου και πάρα την αποχή τους ήταν γεμάτο ανατροπές και χρειάστηκε και το έξτρα πεντάλεπτο για να έχουμε νικητή! Εκεί οι San Anargiri Sperms ήταν πιο ψύχραιμοι και πήραν την μεγάλη νίκη με 57-60.
Μουδιασμένες αμφότερες οι ομάδες στο ξεκίνημα του παιχνιδιού, φάνηκαν επηρεασμένες από την διακοπή και το σκορ έμεινε σε χαμηλά επίπεδα. Το προβάδισμα άλλαξε χέρια τέσσερις φορές μέχρι να καταλήξουμε στο 9-11 του πρώτου δεκαλέπτου. Πέντε πόντοι από τον Ντάναση και τέσσερις από τον Κότσιρα για τους καταζητούμενους, από τρεις πέτυχαν οι Χριστοδούλου, Φλέσσας και Ρεγγούζας για τους Sperms.
Στην δεύτερη περίοδο οι ομάδες παρουσιάστηκαν βελτιωμένες σε όλους τους τομείς και έτσι βελτιώθηκε και το θέαμα. Οι San Anargiri Sperms πήραν ένα προβάδισμα πέντε πόντων, 14-19 (15′), αλλά οι Most Wanted απάντησαν γρήγορα και έφεραν το ματς στον πόντο 21-22 (18′). Το τέλος του ημιχρόνου βρήκε μπροστά τους Sperms με 26-27. Ο Γεωργακάς ήταν πρώτος σκόρερ των Most Wanted με εφτά πόντους και ο Καραμασιώτης πρόσθεσε άλλους πέντε, ενώ από μεριάς “λευκών” ο Φλέσσας είχε εφτά και ο Μπίλιας τέσσερις.
Στην τρίτη περίοδο οι ομάδες ξεκίνησαν άσχημα και μέχρι το 24′ είχαν πετύχει από δύο πόντους μόνο (28-29). Όμως σε εκείνο το σημείο οι Most Wanted μεταμορφώθηκαν, πάτησαν γκάζι και με 13-2 σερί έφτασαν στο +10 για πρώτη φορά, 41-31 (29′). Οι San Anargiri Sperms απάντησαν με τρεις πόντους στο τελευταίο λεπτό και έκλεισαν πίσω με 41-34. Πέντε πόντους είχε ο Κότσιρας, τέσσερις ο Ντάνασης και από τρεις Καραμασιώτης και Γεωργακάς για τους γηπεδούχους, ενώ πρώτος σκόρερ των φιλοξενούμενων ήταν ο Ρεγγούζας με τέσσερις.
Αναμενόμενη αντίδραση κατάφεραν να βγάλουν οι San Anargiri Sperms στην τελευταία περίοδο, οι οποίοι με αντεπίθεση διαρκείας μείωσαν στον πόντο, 43-42 (33′), αλλά και προσπέρασαν με 48-49 (37′). Στα τελευταία λεπτά και οι δύο ομάδες ήταν συγκεντρωμένες περισσότερο στην άμυνα τους και έτσι ενώ το σκορ ήταν 52-52 και είχαν από μία επίθεση δεν κατάφεραν να σκοράρουν και έτσι πήγαμε στην παράταση! Εκεί οι San Anargiri Sperms ήταν πιο εύστοχοι και πάρα το ισόπαλο σκορ μέχρι το 33′ κατάφεραν να πετύχουν τρεις κρίσιμους πόντους και να μην δεχτούν κανέναν για να πανηγυρίσουν μια μεγάλη νίκη, η οποία πιθανόν να τους έβαλε στα playoff! Έξι πόντους πέτυχε ο Κότσιρας και πέντε ο Καραμασιώτης στα τελευταία 15 λεπτά του ματς για τους ηττημένους, ενώ ο Μπίλιας πέτυχε 11 πόντους και ο Φλέσσας οχτώ στο τέλος του παιχνιδιού!
Πολυτιμότερος αναδείχθηκε ο Ρεγγούζας με 14 πόντους (3/7 δίποντα, 0/1 τρίποντο, 8/10 βολές), 8 ριμπάουντ, 1 ασίστ, 3 κλεψίματα και 5 λάθη. Για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Καραμασιώτης με 13 πόντους (1/1 δίποντο, 3/6 τρίποντα, 2/4 βολές), 4 ριμπάουντ και 2 κλεψίματα.
Συνολικά οι Most Wanted είχαν 16/47 δίποντα, 6/26 τρίποντα, 7/14 βολές, 47 ριμπάουντ, 7 ασίστ, 9 κλεψίματα και 12 λάθη. Οι San Anargiri Sperms είχαν 12/40 δίποντα, 6/26 τρίποντα, 18/26 βολές, 46 ριμπάουντ, 7 ασίστ, 7 κλεψίματα, 16 λάθη και 1 τάπα.
Most Wanted (Καραμασιώτης): Σαμπάνης 2, Καραμασιώτης 13 (3), Κότσιρας 15 (7ρ), Κουσάκης 2 (9ρ), Μητρόπουλος (7ρ), Γεωργακάς 12 (1τρ 3κλ), Μιτζέλος 2, Ντάνασης 9 (1τρ 8ρ), Ζαμπάρας 2.
San Anargiri Sperms (Ρεγγούζας): Μπίλιας 16 (14ρ), Χριστοδούλου 4 (1), Καρατζάς 3 (1), Σερεβέτας 5 (13ρ), Φλέσσας 18 (4τρ 9ρ), Ρεγγούζας 14 (8ρ 3κλ).
Τι μας άρεσε: Η εξέλιξη του ματς καθώς ήταν ντέρμπι σε όλη την διάρκεια του.