03/12/2022
The Dreamers 12 10 10 13 - 45 -
Singular Logic 11 14 12 14 - 51 -

Παλικαρίσια νίκη η Space Hellas 2!

Το απογευματάκι του Σαββάτου 3 Δεκεμβρίου στον Άγιο Νικόλαο, η Space Hellas 2 με όπλο της την καταπληκτική άμυνα και τα μεγάλα σουτ σε καίρια σημεία του αγώνα, υποχρέωσε τους Dreamers στην δεύτερη τους ήττα στο πρωτάθλημα, επικρατώντας με 45 – 51.

Οι Dreamers μπήκαν σαν φαβορί στον αγωνιστικό χώρο και με τον Ν.Κοντό να βάζει 4 πόντους και τρίποντες βόμβες από Μανασή-Ι.Κοντό, ξέφυγαν με10-2. Στην συνέχεια η ομάδα του Ντουμάνη αφυπνίστηκε και με τον Παλιοκώστα να οδηγεί την επίθεση με 4 πόντους, τρίποντο του Καπλάνη και καλάθι του Αναστασόπουλου από μέση απόσταση, πλησίασε σε 12 – 11.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, η Space πήρε τα ηνία του αγώνα και με τον Παλιοκώστα να συνεχίζει το βιολί του με 6 πόντους, τον Καραφώτη να βάζει 5 συνεχόμενους και τον Καπλάνη τρίποντο από την γωνία , πήγε στο ημίχρονο με το υπέρ της 22 – 25. Για τους Dreamers που αντιμετώπιζαν πρόβλημα στο σκοράρισμα, ξεχώρισε ο Ι.Κοντός με δύο τρίποντα, ενώ οι Ν.Κοντό και Περγαντή έβαλαν από ένα καλαθάκι.

Οι γηπεδούχοι μπήκαν καλύτερα στο τρίτο δεκάλεπτο και με τρίποντα από Ι.Κοντό και Μανασή, πήραν προβάδισμα με 30 – 27. Στην συνέχεια η Space Hellas έσφιξε την άμυνα της και με αιχμή του δόρατος στην επίθεση τον Αναστασόπουλο με 9 πόντους, ανέκτησε τα ηνία του παιχνιδιού, περνώντας μπροστά με 32 – 37.

Στο πεντάλεπτο του τέταρτου δεκαλέπτου, οι πρωτοπόροι με τον Ν. Κοντό να μην σταματάει να βάζει τρίποντα και καλάθια από Παναγόπουλο και Γ.Κοντό, πέρασαν μπροστά με 42 – 41. Το τελευταίο πεντάλεπτο όμως ανήκε αποκλειστικά στην ομάδα του Ντουμάνη, που έσφιξε σαν τανάλια την άμυνα της τρώγοντας μόνο ένα τρίποντο, ενώ στην επίθεση με μεγάλα σουτ από Καπλάνη – Καραφώτη και 3 πόντους του Αναστασόπουλου, έφτασε στην μεγάλη νίκη με 45 – 51.

Betsson Mvp αναδείχτηκε ο Άγγελος Καραφώτης με 12 πόντους, 10 ριμπάουντ, 2 ασίστ και 2 κλεψίματα, ενώ για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Άγγελος Περγαντής με 6 πόντους, 9 ριμπάουντ, 1 ασίστ και 1 κλέψιμο.

Οι The Dreamers είχαν 8 / 36 δίποντα, 9 / 33 τρίποντα, 2/2 βολές , κατέβασαν 40 ριμπάουντ, μοίρασαν 9 ασίστ, έκλεψαν 9 φορές την μπάλα και υπέπεσαν σε 10 λάθη.

Η Space είχε 15 / 38 δίποντα, 6 / 23 τρίποντα 3 / 10 βολές, κατέβασε 43 ριμπάουντ, μοίρασε 13 ασίστ, έκλεψε 6 φορές την μπάλα και υπέπεσε σε 13 λάθη.

The Dreamers(Μανασής): Ι. Κοντός 23, Ν.Κοντός 6, Κωνσταντέλλος, Μανασής 6(10ρ.), Παναγόπουλος 4(8ρ.), Περγαντής 6(9ρ.), Φουντάς.

Space Hellas 2(Ντουμάνης): Αναστασόπουλος 12, Αράπογλου, Καπλάνης 11, Καραφώτης 12(10ρ.), Μπόσκος 4, Παλιοκώστας 12(12ρ.).

Τι μας άρεσε:Το στοχευμένο παιχνίδι της Space , τα τρίποντα του Ι.Κοντού και η αμφίρροπη εξέλιξη της αναμέτρησης.