20/04/2022
Bulldogs 17 13 10 22 - 62 -
Cosa Nostra 12 12 21 11 - 56 -

Παλικαρίσια νίκη οι Bulldogs!

Την Τρίτη το βράδυ στα Άνω Λιόσια, σε ένα πολύ όμορφο ματς με συνεχείς εναλλαγές στο σκορ, οι Bulldogs πέτυχαν μεγάλη νίκη 62 – 56 απέναντι στην Cosa Nostra και αυτομάτως έχρισαν πρώτο φαβορί για την πρωτιά την Niko Team.

Το πρώτο δεκάλεπτο ήταν εξαιρετικό από διάθεση και ενέργεια, με τους Bulldogs να διατηρούν προβάδισμα πέντε πόντων. Δημητρακόπουλος, Βασιλάκος με 6 πόντους και Λούβαρης με 4 οδηγούσαν την επίθεση των γηπεδούχων , ενώ για τους φιλοξενούμενους ήταν πρωταγωνιστής ο Γιώργος Γονιδάκης με 8 πόντους για το 17 – 12.

Εκπληκτικό ξεκίνημα στο δεύτερο δεκάλεπτο έκαναν οι γηπεδούχοι και με τον Δημητρακόπουλο να τραβάει το κουπί με 5 πόντους και τον Απέργη να ακολουθεί με 4, ξέφυγαν με 30 – 15. Στην συνέχεια η Cosa Nostra ανέβασε την απόδοσή της και με 5 πόντους του Μπρούστα, 4 του Κάκιου και τρίποντο του Γονιδάκη, μείωσε στο τέλος του ημιχρόνου 30 – 24.

Η Cosa Nostra μπήκε με το μαχαίρι στα δόντια στην τρίτη περίοδο και με οδηγό τον εκπληκτικό Γιώργο Γονιδάκη με τρία τρίποντα και 10 πόντους συνολικά, τον Αψερίδη να βάζει 5 και τον Κάκιο 4 πόντους αντίστοιχα, προσπέρασαν 40 – 45. Για τους γηπεδούχους ξεχώρισε ο Λούβαρης με 5 πόντους με τον Βασιλάκο να προσφέρει 4.

Το ξεκίνημα του τέταρτο δεκαλέπτου, βρήκε τους γηπεδούχους να μπαίνουν πολύ δυνατά και με ηγέτη τον Βασιλάκο με 8 πόντους προσπέρασαν 54 – 49. Η Cosa Nostra δεν άφησε το παιχνίδι να ξεφύγει και με τον ηγετικό Γονιδάκη να δίνει το σύνθημα και του Κάκιο,Αψερίδη να βάζουν από 4 πόντους, έφεραν το ματς στα ίσια(56-56). Το τελευταίο δίλεπτο ανήκε στους Bulldogs , που με βολές του Λαζανάκη και καλάθια από Βασιλάκο, Απέργη, πήραν την νίκη με 62-56.

Betsson Mvp αναδείχθηκε ο Κομνηνός Λούβαρης με 15 πόντους, 10 ριμπάουντ,1 ασίστ και 3 κλεψίματα, ενώ για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Γιώργος Γονιδάκης με 24 πόντους, 1 ριμπάουντ, 4 ασίστ και 2 κλεψίματα.

Οι Bulldogs είχαν 22 / 47 δίποντα, 2 / 17 τρίποντα, 12 / 24 βολές, κατέβασαν 43 ριμπάουντ, μοίρασαν 7 ασίστ, έκλεψαν 8 φορές την μπάλα και υπέπεσαν σε 15 λάθη. H Cosa Nostra είχε 14 / 36 δίποντα, 9 / 32 τρίποντα, 1 / 6 βολές, κατέβασε 44 ριμπάουντ, μοίρασε 13 ασίστ, έκλεψε 7 φορές την μπάλα και υπέπεσε σε 19 λάθη.

Bulldogs(Βασιλάκος): Λούβαρης 15(10ρ.), Απέργης 6(10ρ.), Βασιλάκος 23, Γεωργόπουλος 1,Διαμάντης, Λαζανάκης 2(12ρ.), Δημητρακόπουλος 15.

Cosa Nostra (Γονιδάκης): Τζαχρίστας, Μπρούστας 5(6ρ.;, Χατζησυμεωνίδης 4(9ρ.), Αψερίδης 9(10ρ.), Καμπουράκης, Γονιδάκης 24, Κουτσουριδάκης , Ζυγομαλάς, Κάκιος 14(10ρ.)

Τι μας άρεσε: Το αμφίρροπο φινάλε του αγώνα και η κονταρομαχία Βασιλάκου- Γονιδάκη.