08/07/2021
Somalia Pirates 19 19 15 4 - 57 -
Elapuse BC 14 15 14 19 - 62 -

Παλικαρίσια νίκη στο φινάλε για την Ela Puse!

Στο κλειστό των Μελισσίων  για το πρωτάθλημα της  Summer Master League η Ela Puse πέτυχε τη τρίτη συνεχόμενη νίκη στο πρωτάθλημα , καθώς επιβλήθηκε των Σομαλών με 57-62 πραγματοποιώντας εξαιρετικό τέταρτο δεκάλεπτο .

Το παιχνίδι ήταν ένα πραγματικό ντέρμπυ καθ’ όλη τη διάρκεια του με δυνατές άμυνες , σκληρές μονομαχίες   και ατέλειωτο σασπένς , καθώς το τελικό αποτέλεσμα κρίθηκε κυριολεκτικά στα τελευταία δευτερόλεπτα του αγώνα .

Το ξεκίνημα της αναμέτρησης βρήκε τους φιλοξενούμενους να παίρνουν κεφάλι στο σκορ , 10-12, με τον Τρανούλη και τη παρέα του να απαντούν και με ένα επιμέρους 9-2 να κλείνουν το πρώτο δεκάλεπτο προηγούμενοι με διαφορά 7 πόντων , 19-12 . Ο εκπληκτικός Νίκος Τρανούλης πέτυχε  9 πόντους , ενώ από την πλευρά της Ela Puse o Πέτρος Ρούσσος είχε 4 .

Το δεύτερο κομμάτι του παιχνιδιού είχε ονοματεπώνυμο και αυτό ήταν του φοβερού και τρομερού Νίκου Τρανούλη , καθώς ο ηγέτης των Πειρατών μας χάρισε μια μοναδική παράσταση και στις δύο πλευρές του  γηπέδου στέλνοντας  την ομάδα του στα αποδυτήρια προηγούμενη με 9 πόντους διαφορά ,38-29 , με τους γηπεδούχους να μη χάνουν το προβάδισμα σε κανένα σημείο του δεκαλέπτου .Πρώτος σκόρερ των Σομαλών ήταν ο Νίκος Τρανούλης με 9 πόντους , ενώ από την πλευρά των νικητών οι Μπίτσος και Ρούσσος είχαν από  4  ο καθένας .

Στο τρίτο δεκάλεπτο οι Σομαλοί συνέχισαν με το πόδι κολλημένο στο γκάζι, καθώς βρέθηκαν να προηγούνται ακόμη και με δεκαπέντε  πόντους διαφορά ,44-29 , με τους φιλοξενούμενους να πετυχαίνουν ένα επιμέρους 9-14  και να κλείνουν τη περίοδο βρισκόμενοι πίσω στο σκορ με 53-43 . Οι Μπάρας και Τρανούλης πετύχαν από 5 και 4 πόντους αντίστοιχα , ενώ ο Ρούσσος είχε 6 .

Η τελευταία στροφή της αναμέτρησης άνηκε ολοκληρωτικά στην Εla Puse και συγκεκριμένα στον Αντρέα Μπίτσο , καθώς ο μικρός  με σπουδαίες άμυνες και δέκα καθοριστικούς πόντους οδήγησε την ομάδα του σε μια παλληκαρήσια  νίκη , τη τρίτη συνεχόμενη για το πρωτάθλημα της Summer Master League .Ενδεικτικό της εν γενεί εκπληκτικής απόδοσης των νικητών στη τέταρτη περίοδο ήταν το  4-19 επιμέρους που πραγματοποίησαν παίζοντας καθ’ όλη τη διάρκεια του άμυνα για σεμινάριο . Ειδική αναφορά πρέπει να γίνει στον Ηλία Σαρρή , καθώς ο guard της Ela αποχώρησε με πρόβλημα τραυματισμού στο γόνατο. Εμείς από την πλευρά μας να ευχηθούμε να μην είναι κάτι σοβαρό και να επιστρέψει το συντομότερο το δυνατό στα παρκέ.

Hall of brands mvp της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Αντρέας Μπίτσος με 14  πόντους , 12 ριμπάουντ ,  2 κλεψίματα και 1 κόψιμο , ενώ για τους ηττημένους ο Νίκος Τρανούλης είχε 23 πόντους , 7 ριμπάουντ και 3 ασίστ  .

Οι νικητές είχαν συνολικά 17/45 δίποντα  6/26 τρίποντα , 10/14 βολές , 41 ριμπάουντ , 14 ασίστ , 7 κλεψίματα  και 7 λάθη . Οι γηπεδούχοι είχαν  16/37 δίποντα ,  6/28 τρίποντα ,  7/22 βολές , 39 ριμπάουντ ,  7 ασίστ , 2 κλεψίματα και 12  λάθη .

Σομαλοί Πειρατές (Βελιβασάκης): Μπάρας 14 , Παπαηλιού 6 , Στραβοπιεράκος 2 , Μπερτσάτος 6 , Τρανούλης 23 , Νικολουζάκης 6 .

Ela Puse (Αναγνώστου) : Παπούλιας 3 , Σταυρακόπουλος 8 , Φραγκογιάννης , Σαρρής 2 , Μπίτσος 14 , Μιγιόνης 15 , Αναγνώστου 2 , Ρούσσος 18 .

Τι μας άρεσε : Η εκπληκτική απόδοση της Ela Puse στη τέταρτη περίοδο που είχε σαν αποτέλεσμα να πετύχει μια σπουδαία νίκη .