14/07/2020
Anonymous BC 20 13 15 11 - 59 -
Aladalon 13 22 12 16 - 63 -

Παλικαρίσια πρόκριση οι Aladalon!

Το βράδυ της Τρίτης 13, Ιουλίου στο κλειστό του Μενιδίου, σε ένα παιχνίδι που ήταν αμφίρροπο σε όλη την διάρκεια του, οι Aladallon πανηγύρισαν πολύ μεγάλη πρόκριση καθώς κάλυψαν το – 1 του πρώτου αγώνα , επικρατώντας με 63 – 59 των Αnonymous παίρνοντας το εισιτήριο για την επόμενη φάση που θα αντιμετωπίσουν τους Mad Frogs!

Οι Anonymous πατούσαν καλύτερα στα πρώτα λεπτά και βρήκαν λύσεις στην επίθεση με Δρακόπουλο(9) και δύο τρίποντες βόμβες του Τζουβάρα ενώ για τους Aladallon Σουβλέρης(5), Κτενίδης και Μιχαηλίδης μείωναν σε 9– 15. Με τον ίδιο τρόπο κυλούσε το πρώτο δεκάλεπτο καθώς Ελευθεριάδης, Φιλαρτζής, Πολυχρόνου από τη μία και Παυλίδης, Σουβλέρης από την άλλη διαμόρφωσαν το 13 – 20.

Στο ξεκίνημα της δεύτερης περιόδου οι φιλοξενούμενοι συνέχισαν να οδηγούν την κούρσα με τρίποντα από Τζουβάρα, Μπουτσικάκη και δίποντο του Φιλαρτζή, στην συνέχεια όμως οι Aladallon με 6 πόντους του Σουβλέρη, 9 του Μιχαηλίδη και καλάθια από Παυλίδη, Κτενίδη και Μελανοφρύδη πήραν προβάδισμα με 33-28! Οι Anonymous απάντησαν με δίποντο του Δρακόπουλου και νέο τρίποντο του Μπουτσικάκη για να έρθει ο Μελανοφρύδης να γράψει το 35-33.

Οι Anonymous ξεκίνησαν καλύτερα τον τρίτο δεκάλεπτο και πήραν προβάδισμα με Ελευθεριάδη, Φιλαρτζή , Δρακόπουλο και Μπουτσικάκη, για να απαντήσουν με 10 πόντους οι γηπεδούχοι από Σουβλέρη(4), Μιχαηλίδη (4) και Κτενίδη (45 – 42). Στη συνέχεια ο Μπουτσικάκης με ένα ακόμα τρίποντο και ο Δρακόπουλος με γκολ φάουλ έδωσαν αέρα τριών πόντων στους φιλοξενούμενους, ενώ ο Μιχαηλίδης με δίποντο διαμόρφωσε το 47 – 48.

Το τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο κυλούσε με τις δυο ομάδες να εναλλάσονται στο προβάδισμα και το ματς να παραμένει ντέρμπι.Ο Μιχαηλίδης με 8 πόντους ήταν ο κύριος εκφραστής των επιθέσεων των Aladallon , ενώ για τους Anonymous Δρακόπουλος με 5 και Φιλαρτζής είχαν τις δύο ομάδες ισόπαλες(59-59).Μπαίνοντας στο τελευταίο δίλεπτο οι γηπεδούχοι πέτυχαν 4 αναπάντητους πόντους με τον Χρήστο Μιχαηλίδη και με το τελικό 63 – 59 πανηγύρισαν την πρόκριση τους στην επόμενη φάση.

Mvp της αναμέτρησης αναδείχτηκε ο Χρήστος Μιχαηλίδης με 26 πόντους, 14 ριμπάουντ, 4 ασίστ και 4 κλεψίματα ενώ για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Νίκος Δρακόπουλος με 22 πόντους, 7 ριμπάουντ, 5 ασίστ και 3 κλεψίματα.

Συνολικά οι Aladallon είχαν 20 – 40 δίποντα, 5 – 29 τρίποντα, 8 – 18 βολές, κατέβασαν 43 ριμπάουντ, μοίρασαν 13 ασίστ, έκλεψαν 6 φορές την μπάλα και υπέπεσαν σε 8 λάθη. Οι Anonymous είχαν 13 – 28 δίποντα, 8 – 31 τρίποντα, 9 – 22 βολές, κατέβασαν 36 ριμπάουντ, μοίρασαν 15 ασίστ, έκλεψαν 7 φορές την μπάλα και υπέπεσαν σε 10 λάθη.

Aladalon (Αθανασάκος): Μιχαηλίδης 26 (14ρ.), Αθανασάκος (10 ρ.), Σουβλέρης 19(3ασ.), Μελανοφρύδης 8(9ρ.), Παυλίδης 4, Κτενίδης 5.

Anonymous (Φιλαρτζής): Δρακόπουλος 22 (7ρ,5ασ.), Φιλαρτζής 8(3ασ.), Μπουτσικάκης 15(9ρ.), Πολυχρόνου 2, Τζουβάρας 9, Ελευθεριάδης 3(8ρ.).

Τι μας άρεσε: Οι δύο ομάδες είναι πραγματικά ισοδύναμες και τα ματς τους βγάζουν καλή ένταση και αμφίρροπες μάχες.