19/06/2023
Athens Crips 13 13 21 12 - 59 -
Brazzerzz Beachterzz 13 18 21 13 - 65 -

Παλικαρίσιο 1-0 για τους Beachterzz!

Το βράδυ της Δευτέρας στο Athens Sports hall, σε ένα δυνατό, γρήγορο, με εναλλαγές στο σκορ και γεμάτο ένταση παιχνίδι, οι Brazzerzz Beachterzz είχαν καθαρότερο μυαλό στα τελευταία λεπτά του αγώνα και κατάφεραν να κάμψουν την αντίσταση των Athens Crips με 59 – 65, κάνοντας παράλληλα το πρώτο βήμα για την πρόκριση στην επόμενη φάση.

Το πρώτο δεκάλεπτο, πήγε αναμενόμενα σε πολύ δυνατές μονομαχίες, με τις δύο ομάδες να αλληλοεξουδετερώνονται στην άμυνα και το σκορ να παραμένει ισόπαλο 13 – 13. Ο Ζώτος ξεκίνησε καυτός για τους Beachterzz με 8 πόντους, Λάντζας(4) και Σμυρλής(4) απάντησαν για το 8-8, με τον Γκουγκούση με 5 συνεχόμενους να δίνει προβάδισμα στους γηπεδούχους και τον Πολυχρονόπουλο με τρίποντο στην εκπνοή να φαίρνει το μάτς στα ίσια.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, οι Athens Crips μπήκαν πιο δυνατά, βρήκαν πρωταγωνιστή στο πρόσωπο του Γκουγκούση που πέτυχε 7 πόντους και με βοήθειες από τον Αργυρούλη(4)που μπήκε στη διαδικασία του αγώνα, ξέφυγαν 24 – 19. Στην συνέχεια οι φιλοξενούμενοι ισορρόπησαν το ματς, είχαν την ευτυχία να σκοράρουν εφτά από τους οκτώ παίχτες της ομάδας τους και με πρώτα βιολιά τους Πολυχρονόπουλο με 4 και Βγενόπουλο-Ζώτο με τρίποντες βόμβες, προσπέρασαν στο τέλος του ημιχρόνου 26-31.

Οι Brazzerzz ήταν εντυπωσιακοί στο ξεκίνημα της τρίτης περιόδου, επέβαλαν απόλυτα τον ρυθμό τους και με Ζώτο(2) - Δημητριάδη(2) να πυροβολούν κατά ριππάς από την περιφέρεια, τον Πολυχρονόπουλο να είναι άχαστος από μέση απόσταση με 4 πόντους και τον Γρηγορακάκη να κερδίσει τη μάχη στο ζωγραφιστό με 3, έστειλαν την διαφορά στο +17! Οι Athens Crips όχι μόνο δεν παράτησαν το παιχνίδι, αλλά έβγαλαν τρομερή ενέργεια στην άμυνα μετά το πεντάλεπτο και με την τριάδα Αργυρούλη, Σμυρλή με 7 και Γκουγκούση με 4 πόντους αντίστοιχα να δίνουν τις λύσεις στην επίθεση, κατάφεραν να πλησιάσουν σε 47-52.

Στο ξεκίνημα της τέταρτης περιόδου, ο Γρηγορακάκης πήρε πάνω του την κατάσταση για τους φιλοξενούμενους με 5 συνεχόμενους πόντους, όμως οι Crops με τον Σμυρλή να παίρνει την μπαγκέτα με 5 πόντους, τον Γιγουρτάκη να σκοράρει από κοντά και τον Παπαδόπουλο να βάζει καλάθι από την κορυφή,προσπέρασαν 56-55! Στα 4 λεπτά που απέμεναν για την λήξη του αγώνα, ο Πολυχρονόπουλος με δίποντο έβαλε και πάλι μπροστά τους φιλοξενούμενους για να έρθουν Δημητριάδης και Ζώτος με τρίποντα, να υπογράψουν το τελικό 59 – 65.

Betsson mvp αναδείχτηκε ο Ηλίας Ζώτος με 20 πόντους, 5 ριμπάουντ και 4 κλεψίματα, ενώ για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Παναγιώτης Λάντζας με 5 πόντους και 15 ριμπάουντ.

Οι Crips είχαν 17 / 44 δίποντα, 3 / 23 τρίποντα, 16 / 30 βολές, κατέβασαν 50 ριμπάουντ, μοίρασαν 5 ασίστ, έκλεψαν 6 φορές την μπάλα και υπέπεσαν σε 13 λάθη. Οι Brazzerzz είχαν 14 / 37 δίποντα, 11 / 31 τρίποντα, 4 / 11 βολες, κατέβασαν 42 ριμπάουντ, μοίρασαν 12 ασίστ, έκλεψαν 11 φορές την μπάλα και υπέπεσαν σε 14 λάθη.

Athens Crips(Παπαδόπουλος): Αργυρούλης 15, Γιγουρτάκης 4(10ρ.), Γκουγκούσης 16(8ρ.), Λάντζας 5(15ρ.), Παπαδόπουλος 2, Σμυρλής 17.

Brazzerzz Beachterzz(Βγενόπουλος): Βγενόπουλος 3, Γρηγορακάκης 14(12ρ.), Δημητριάδης 11, Ζώτος 20, Πίλτσης 2(8ρ.), Πολυχρονόπουλος 13, Σωτήρος, Χαΐτος 2.

Τι μας άρεσε: Ήταν ένα πάρα πολύ γρήγορο και δυνατό παιχνίδι, πάντα μέσα σε αθλητικά πλαίσια.