24/10/2022
Mad Frogs 9 15 12 17 - 53 -
The Jokers 14 17 13 5 - 49 -

Παλικαρίσια νίκη για τα Βατράχια!

Την Δευτέρα το βράδυ 24 Οκτωβρίου στο Μενίδι, σε ένα παιχνίδι που οι Jokers είχαν τον έλεγχο για τρία δεκάλεπτα, οι Mad Frogs έδειξαν χαρακτήρα, έπαιξαν μεγάλες άμυνες και έβαλαν τεράστια σουτ στο τέταρτο δεκάλεπτο, με αποτέλεσμα να πάρουν την δεύτερη συνεχόμενη νίκη τους με 53-49.

Το παιχνίδι πήγαινε σε αργό ρυθμό και σετ επιθέσεις στο πρώτο δεκάλεπτο, με τους Τζόκερς να έχουν τον έλεγχο και το προβάδισμα με 9 – 14. Κωστελέτος με 7 και Καραγιαννίδης με 5 πόντους αντίστοιχα, οδηγούσαν την επίθεση για τους προπορευόμενους , ενώ για τους άστοχους Frogs ξεχώρισε ο Καρατζούνης με 5 πόντους, με Σπανό και Γιαννόπουλο να βάζουν από ένα καλάθι.

Οι Frogs προσπάθησαν να σφίξουν την άμυνα τους στο δεύτερο δεκάλεπτο , υποπίπτοντας όμως σε πολλά φάουλ και στέλνοντας τους Jokers συνέχεια στις βολές. Τσάμπος με 6 και Brkic με 5 πόντους, ήταν πρωταγωνιστές στην αντεπίθεση για τα Βατράχια, ενώ για τους φιλοξενούμενους που είχαν πολυφωνία στην επίθεση, Κοντοές με 5 και Καραγιαννίδης – Τζιτζογλάκης με 3 πόντους έκαστος, έδιναν προβάδισμα στο τέλος του ημιχρόνου 24 – 31.

Στο ίδιο έργο θεατές, ήμασταν και στην τρίτη περίοδο, με τους Mad Frogs να καταφέρνουν να μειώνουν συνεχώς με πρώτα βιολιά τους Καρατζούνη με 5 και Brkic με 4 πόντους να τραβούν το κουπί στην επίθεση και τους Jokers να βρίσκουν άμεση απάντηση, με τον εξαιρετικό Κωστελέτο να έχει 9 και τον Καραγιαννίδη να ακολουθεί με 4 πόντους, για το 36 – 44 υπέρ της ομάδας τους.

Σε παράσταση για έναν ρόλο, μετέτρεψαν οι γηπεδούχοι το τέταρτο δεκάλεπτο, με αποτέλεσμα να πάρουν μία τεράστια νίκη με 53 – 49. Με άμυνα τανάλια, μεγάλα σουτ του Καρατζούνη και ογκόλιθο στην ρακέτα τον Brkic με συνεχόμενα ριμπάουντ και 9 πόντους, κατάφεραν να γυρίσουν το ματς και παρά τις φιλότιμες προσπάθειες του Φιλιππάκου που έβαλε και τους 5 πόντους για τους φιλοξενούμενους, έφτασαν στην δεύτερη συνεχόμενη νίκη τους στο πρωτάθλημα.

Betsson Mvp αναδείχτηκε ο Srdjan Brkic με 18 πόντους, 15 ριμπάουντ, 3 ασίστ και 2 κλεψίματα, ενώ για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Κωστελέτος με 18 πόντους και 16 ριμπάουντ.

Οι Frogs είχαν 16 / 40 δίποντα, 5 / 28 τρίποντα, 6 / 16 βολές, κατέβασαν 46 ριμπάουντ, μοίρασαν 10 ασίστ, έκλεψαν 9 φορές την μπάλα και υπέπεσαν σε 12 λάθη. Οι Jokers είχαν 12 / 36 δίποντα, 2 / 13 τρίποντα, 12 / 25 βολές, κατέβασαν 41 ριμπάουντ, μοίρασαν 5 ασίστ, έκλεψαν 7 φορές την μπάλα και υπέπεσαν σε 16 λάθη.

Mad Frogs(Αδαμόπουλος): Brkic 18(15ρ.), Γιαννόπουλος 4(7ρ.), Καρατζούνης 16(7ρ.), Κωστόπουλος 4, Αδαμόπουλος, Σπανός 5, Τσάμπος 6.

Jokers(Φιλιππάκος): Ανέστης 2, Καραγιαννίδης 12(8ρ.), Κοντοές 5, Κωστελέτος 18(16ρ.), Μενουδάκος 2(7ρ.), Πανόπουλος 6, Τζιτζογλάκης 3, Φιλιππάκος 7.

Τι μας άρεσε: Ο χαρακτήρας και η ενέργεια που έδειξαν οι νικητές στο τέταρτο δεκάλεπτο.