01/02/2024
Griffins 19 21 15 13 - 68 -
Brooklyn Bets by Amerikanos24 11 13 5 24 - 53 -

Παλιοί, καλοί Griffins!

Ο Κιαχόπουλος εκτελούσε και μοίραζε σωστά τη μπάλα για τους "Μπλε", ενώ ο Βασίλης ο Βρέλλης μάζευε ό,τι πιθανό ριμπάουντ υπήρχε για το προβάδισμα των Griffins με 19-11 για πρώτο δεκάλεπτο, με τον Αγγελόπουλο από Bets να μπαίνει προσπαθώντας να ξυπνήσει την παρέα του, από την οποία ο Δαραμούσκας φαινόταν πιο... στο παιχνίδι από τους υπόλοιπους! Ο Ρούσσος εκτέλεσε από μακρυά και ο Δαραμούσκας πάλευε με τα... θηρία, αλλά η είσοδος του Κοτσόλη άλλαξε τα δεδομένα, με τον Στέφανο να είναι καταπληκτικός και να βοηθά στο να κλείσουν οι γηπεδούχοι το ημίχρονο στο 40-24.

Το πρόβλημα των Brooklyn Bets δεν ήταν ούτε το πάθος, ούτε η συγκέντρωση, ούτε το πόσο πολύ πάλεψαν το παιχνίδι.. Ήταν άστοχοι! Ο Αγγελόπουλος όσο κανένας άλλος προσπαθούσε να μειώσει το σκορ, αλλά λίγο η αστοχία και λίγο οι Σπυρόπουλος και Κοτσόλης κρατούσαν την παρέα του Χρόνη, με το προβάδισμα να μένει για τους γηπεδούχους και να αυξάνεται, 55-29 για τρίτο δεκάλεπτο. Τρομερή προσπάθεια ανατροπής από τους Bets αλλά άκαρπη, με το τελικό σκορ να κλείνει στο για τους Griffins, με τελικό σκορ 68-53.

Betsson MVP της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Δημήτρης Κελεπούρης με 8 πόντους, 12 ριμπάουντ, 3 ασίστ. Από τους φιλοξενούμενους ξεχώρισε ο Μηνάς Μουχίμογλου με 17 πόντους, 7 ριμπάουντ, 6 ασίστ, 3 κλεψίματα, ένα κόψιμο, 4 λάθη.

Οι γηπεδούχοι συνολικά είχαν 17/32 δίποντα, 8/32 τρίποντα, 10/16 βολές, 49 ριμπάουντ, 19 ασίστ, 10 κλεψίματα, 19 λάθη. Οι φιλοξενούμενοι είχαν 17/45 δίποντα, 4/24 τρίποντα, 7/14 βολές, 39 ριμπάουντ, 16 ασίστ, 14 κλεψίματα, 2 κοψίματα, 18 λάθη.

Griffins (Χρόνης): Κιαχόπουλος 13, Κοτσόλης 15, Σπυρόπουλος 12, Χρόνης, Βιλτανιώτης 6, Βρέλλης 14, Κελεπούρης 8.

Brooklyn Bets (Μουχίμογλου): Αγγελόπουλος 12, Χαλαβάτζης 1, Παρπέρης, Καραγιαννίδης, Πουλόπουλος 10, Μουχίμογλου 17, Νικολαΐδης 5, Ρούσσος 5, Δαραμούσκας 3, Σάλλαρης.

Τί μας άρεσε: Το όμορφο μπάσκετ που είδαμε!