22/01/2023
Los Lampriniers 18 19 11 3 - 51 -
Μία + Μία 13 10 9 14 - 46 -

Παλιοί, καλοί, Los Labriniers!

Επιστροφή στον δρόμο των επιτυχιών για τους Los Labriniers στον τέταρτο όμιλο της Development League, καθώς για την 15η αγωνιστική κέρδισαν την Μία+Μία με 51-46 στο κλειστό του Αγίου Νικολάου και με το τέταρτο ροζ φύλλο πήραν βαθιά βαθμολογική ανάσα στην μάχη της σωτηρίας, παρά τις τάσεις αυτοκτονίας!

Καλύτεροι εμφανίστηκαν στο ξεκίνημα της συνάντησης οι Los Lampriniers, καθώς με 8 πόντους του Ευγενεία, 6 του Γκαραγκάνη και 4 του Σιταρά, προηγήθηκαν με 18-13. Ο Θεοφίλης με 6 πόντους ήταν αυτός που τραβούσε το κουπί στην επίθεση των φιλοξενούμενων στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης, ενώ ένα τριποντάκι είχε ο Βασιλόπουλος.

Στην δεύτερη περίοδο ο Σιταράς έκανε ό,τι ήθελε την αντίπαλη άμυνα και με 11 δικούς του πόντους, έδωσε στους γηπεδούχους αέρα 16 πόντων, 37-21. Το σκορ του πρώτου μέρους, 37-23, διαμόρφωσε για λογαριασμό της Μία+Μία ο Μαυράκης, ενώ νωρίτερα από 3 πόντους είχαν οι Βογιατζής και Βασιλόπουλος.

Ίδια η εικόνα του αγώνα και στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου, εκεί όπου με 6 πόντους του Γκαραγκάνη και 3 του Ευγενεία, η παρέα του Βαμβακά διατήρησε την απόσταση ασφαλείας 16 πόντων, 48-32. Δεν μπόρεσαν οι "Ροζούληδες" να πλησίασαν τον αντίπαλο σε εκείνο το διάστημα, παρά τα δύο τρίποντα του Βογιατζή. Σκορ τρίτης περιόδου 48-32!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο η Μία+Μία έκανε την αντεπίθεσή της και με δύο μεγάλα τρίποντα του Αλβέρτου και άμυνα από ατσάλι, πλησίασε στους 3, 49-46, 1:30 για την λήξη. Τελικά η ομάδα της Λαμπρινής έφτασε με την ψυχή στο στόμα στο ροζ φύλλο με 51-46, παρά το τεράστιο επιθετικό πρόβλημα στο φινάλε, με τον Ευγενεία να βάζει τις κρίσιμες βολές στο τέλος.

Οι νικητές τελείωσαν το ματς έχοντας 8/13 βολές, 20/48 δίποντα και 1/11 τρίποντα. Πήραν 44 ριμπάουντ, έδωσαν 14 ασίστ, έκλεψαν 5 φορές, έκαναν 12 λάθη και είχαν 1 τάπα. Από την άλλη μεριά, οι φιλοξενούμενοι είχαν 8/17 βολές, 10/31 δίποντα και 6/36 τρίποντα. Μάζεψαν 40 ριμπάουντ, μοίρασαν 10 ασίστ, έκλεψαν 6 φορές, έκαναν 12 λάθη και είχαν 1 κόψιμο.

Betsson mvp των Los Labriniers ο Ευγενείας με 13 πόντους (double-double), έχοντας 3/4 βολές και 5/9 δίποντα. Μάζεψε 14 ριμπάουντ, έκλεψε 1 φορά και έκανε 4 λάθη. Πολυτιμότερος της Μία+Μία ο Αλβέρτος με 10 πόντους, έχοντας 2/3 δίποντα και 2/4 τρίποντα. Πήρε 5 ριμπάουντ, έδωσε 2 ασίστ, έκλεψε 1 φορά και έκανε 4 λάθη.

Los Labriniers (Ρίζος): Βαμβακάς 2, Γκαραγκάνης 13, Ευγενείας 13, Γρύλλης 4, Σιταράς 17 (1), Ρίζος 2

Μία+Μία (Μοναστηριώτης): Αλβέρτος 10 (2), Βασιλόπουλος 6 (2), Βογιατζής 11 (2), Τζοτζόκος, Μαυράκης 3, Θεοφίλης 6, Μοναστηριώτης 4, Ντελαλής 6

Τι μας άρεσε: Τόσο η επιστροφή της Μία+Μία στο φινάλε, όσο και η εμφάνιση των Los Labriniers για τρία δεκάλεπτα!