20/03/2022
Μίνωες 18 9 12 15 - 54 -
Retro Pacers 10 15 7 12 - 44 -

Παλιοί καλοί Μίνωες!

Την έκπληξη της 16ης αγωνιστικής του έκτου ομίλου της D2-League έκαναν χθες στον Κολωνό οι Μίνωες, καθώς κέρδισαν τους Retro Pacers με 54-44 και έκαναν μεγάλο βήμα για την πεντάδα, ενώ παράλληλα έκαναν μεγάλη ζημιά στους κιτρινόμαυρους στο κυνήγι των Sun City Spurs!

Με 5 πόντους του Μπουρμπόν και 4 του Σκλαβενίτη, οι Retro Pacers προηγούνταν με 3-9 στο πρώτο πεντάλεπτο της συνάντησης. Στην συνέχεια της περιόδου οι γηπεδούχοι επέβαλαν τον δικό τους ρυθμό στο παιχνίδι και με 6 πόντους του Κυριακοπούλου, 3 του Δημόπουλου και τριποντάκι του Βλάχου, έκλεισαν το πρώτο δεκάλεπτο στο +8, 18-10, τρέχοντας ένα 15-1 επιμέρους σκορ.

Στην δεύτερη περίοδο οι Μίνωες συνέχισαν την αντεπίθεσή τους και με τρίποντο του Χαϊδάκη και βοήθειες των Δημόπουλου, Παπαστάμου και Αλεξόπουλου, έχτισαν διψήφια διαφορά 14 πόντων, 27-13, 4:00 για την ανάπαυλα. Ωστόσο, στο υπόλοιπο του πρώτου μέρους οι κιτρινόμαυροι ξύπνησαν και με 5 πόντους του Μπουρμπόν, 4 του Καζαφέρη και τρίποντο του Κοκκώνη, πλησίασαν στο καλάθι, 27-25!

Στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου η παρέα του Παπαστάμου είχε τον έλεγχο της αναμέτρησης, πήρε εκ νέου διψήφια διαφορά 10 πόντων και έκλεισε τελικά το τρίτο δεκάλεπτο στο +7, 39-32, χάρη σε 5 πόντους του Χαϊδάκη και τρίποντο του Κυριακοπούλου. Το συγκρότημα του Χριστοδουλόπουλου κράτησαν κοντά στο σκορ σε εκείνο το σημείο οι Κοκκώνης και Αναγνωστόπουλος με 3 πόντους έκαστος. Σκορ τρίτης περιόδου 39-32!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο οι Μίνωες διαχειρίστηκαν άψογα το ματς και με δράστες στην επίθεση τους Παγώνα, Παπαστάμο, Δημόπουλο και Κυριακόπουλο, έφτασαν δίκαια στη νίκη με 54-44. Δεν μπόρεσαν στα τελευταία λεπτά να βρουν ρυθμό και να απειλήσουν τον αντίπαλο οι Retro Pacers, παρά τις εύστοχες προσπάθειες των Αναγνωστόπουλου, Σκλαβενίτη, Κοκκώνη και Καζαφέρη.

Οι νικητές τελείωσαν το ματς έχοντας 3/6 βολές, 18/48 δίποντα και 5/29 τρίποντα. Πήραν 45 ριμπάουντ, έδωσαν 9 ασίστ, έκλεψαν 11 φορές λαο έκαναν 7 λάθη. Στην αντίπερα όχθη, οι φιλοξενούμενοι είχαν 8/16 βολές, 12/35 δίποντα και 4/23 τρίποντα. Μάζεψαν 42 ριμπάουντ, μοίρασαν 6 ασίστ, έκλεψαν 5 φορές, έκαναν 13 λάθη και είχαν 6 τάπες.

Betsson mvp των Μινώων ο Κυριακόπουλος με 13 πόντους, έχοντας 5/10 δίποντα και 1/8 τρίποντα. Μάζεψε 9 ριμπάουντ, μοίρασε 3 ασίστ, έκλεψε 3 φορές και έκανε 2 λάθη. Πολυτιμότερος των Retro Pacers ο Σκλαβενίτης με 12 πόντους, έχοντας 1/2 βολές, 4/5 δίποντα και 1/3 τρίποντα. Πήρε 8 ριμπάουντ, έκανε 1 λαθάκι και είχε 1 τάπα.

Μίνωες (Παπαστάμος): Μπουραζάνης, Βλάχος 3 (1), Χαϊδάκης 10 (2), Παπαστάμος 6, Κυριακόπουλος 13 (1), Μπαχάς, Δημόπουλος 9, Αλεξόπουλος 2, Παγώνας 11 (1)

Retro Pacers (Χριστοδουλόπουλος): Κοκκώνης 8 (1), Σκλαβενίτης 12 (1), Αναγνωστόπουλος 6, Βαμβακάρης, Τσιλιμπάρης 2, Καζαφέρης 6, Μπουρμπόν 10 (2)

Τι μας άρεσε: Το πάθος των Μινώων για τη νίκη, δείχνοντας πως την ήθελαν περισσότερο!