15/10/2023
Ανυπόταχτοι Γαλάτες 10 15 13 20 - 58 -
La Bola De Papel 22 10 13 11 - 56 -

Παλιοί καλοί Γαλάτες!

Αν και βρέθηκαν να χάνουν μέχρι και με 16 πόντους, οι Ανυπότακτοι Γαλάτες κατάφεραν να κάνουν σπουδαία ανατροπή και κέρδισαν με 58-56 την La Bola De Papel για την δεύτερη αγωνιστική του τρίτου ομίλου της Evolution League!

Από πολύ νωρίς η La Bola De Papel πήρε τον έλεγχο του αγώνα, καθώς με 7 πόντους του Καραθανάση, 5 του Τσουκάλη, 5 του Κιφοκέρη και 4 του Πάληου, προηγήθηκε με 10-21. Ο Λαδάς με 3 πόντους και ο Μπετχαβάς με ένα τρίποντο έδωσαν τις λύσεις στην επίθεση των γηπεδούχων στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης.

Στην δεύτερη περίοδο οι Ανυπότακτοι Γαλάτες, αν και βρέθηκαν να χάνουν με με 10-26, κατάφεραν με 7 πόντους του Μαντά, 4 του Φραντζεσκάκη και 3 του Δούστου να μειώσουν στους 4, 24-28. Τελικά οι φιλοξενούμενοι πήγαν στα αποδυτήρια με προβάδισμα 7 πόντων, 25-32, με τον Τσουκάλη να σκοράρει ακόμη 4 πόντους.

Στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου οι γηπεδούχοι συνέχισαν την αντεπίθεσή τους και με 5 πόντους του Δούστου, 4 του Μαντά και 4 του Λαδά, πλησίασαν στον πόντο, 35-36. Τελικά η παρέα του Μαρινάκη διατήρησε το +7 του πρώτου μέρους, 38-45, με τον Πάληο να πετυχαίνει 7 πόντους και τον Καραθανάση 4. Σκορ τρίτης περιόδου 38-45!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο οι Ανυπότακτοι Γαλάτες τα έδωσαν όλα για τη νίκη και με μεγάλα σουτ των Μαντά και Λαδά, έφτασαν στην τεράστια ανατροπή με 58-56! Δεν μπόρεσε η La Bola De Papel στο φινάλε να διαχειριστεί το παιχνίδι και έτσι δεν της έφταναν οι εύστοχες προσπάθειες των Πάληου και Κιφοκέρη.

Οι νικητές τελείωσαν το ματς έχοντας 13/20 βολές, 15/42 δίποντα και 5/32 τρίποντα. Πήραν 51 ριμπάουντ, έδωσαν 7 ασίστ, έκλεψαν 3 φορές και έκαναν 11 λάθη. Στον αντίποδα, οι φιλοξενούμενοι είχαν 6/18 βολές, 22/47 δίποντα και 2/23 τρίποντα. Μάζεψαν 46 ριμπάουντ, μοίρασαν 9 ασίστ, έκλεψαν 8 φορές, έκαναν 7 λάθη και είχαν 1 τάπα.

Betsson mvp των Γαλατών ο Φραντζεσκάκης με 6 πόντους, έχοντας 4/4 βολές και 1/6 δίποντα. Μάζεψε 16 ριμπάουντ, μοίρασε 1 ασίστ, έκλεψε 1 φορά και έκανε 3 λάθη. Πολυτιμότερος της La Bola de Papel ο Πάληος με 15 πόντους (double-double), έχοντας 1/3 βολές και 7/7 δίποντα. Πήρε 13 ριμπάουντ, έδωσε 1 ασίστ, έκλεψε 1 φορά και έκανε 1 λαθάκι.

Ανυπότακτοι Γαλάτες (Λαδάς): Φραντζεσκάκης 6,  Μαντάς 19 (4), Γαλάνης, Δημογέροντας, Δούστος 12, Λαδάς 18, Μπετχαβάς 3 (1), Παπαδάκος, Ντεγιάννης

La Bola de Papel (Μαρινάκης): Βιδάλης 2, Καραθανάσης 13, Κιφοκέρης, Μαρινάκης, Μαύρης 3, Οικονομίδης, Πάληος 15, Σακαράκης, Τζαναβάρας 2, Τσουκάλης 13 (1), Φεντιούκοβ

Τι μας άρεσε: Το πείσμα των Γαλατών!