21/12/2023
Thunder 22 10 22 8 - 62 -
Athens Pistols 23 13 5 13 - 54 -

Η παλιοπαρέα της Thunder τη νίκη!

Ένα παιχνίδι που άλλαζε εικόνα συχνά πυκνά, βρήκε νικήτρια την ομάδα της Thunder με σκορ 62-54 απέναντι στους Athens Pistols, το βραδάκι της Πέμπτης στον Κολωνό!

Ήταν τόσο καλό που δεν ήθελες να τελειώσει! Ένα από τα πιο απολαυστικά δεκάλεπτα που έχουν προσφέρει οι δύο ομάδες στα παρκέ, όπου από τη μία οι Ζαΐμης (ναι εκεί, σταθερά στα 5 μέτρα), Γεωργίου και Ζαράνης τραβηξαν... κουπί, με τους Πατρώνη και Καρνάβα να απαντούν άμεσα και να μειώνουν στο 22-23. Ο Τζούρτος βρέθηκε 2 φορές ελεύθερος στην περιφέρεια και εκτέλεσε, αλλά ο Σαμουήλ ήταν εκεί για να απαντήσει και το πρώτο ημίχρονο, να κλείνει στο 32-36 για Pistols!

Το... φεγγάρι των Pistols δεν ήταν στα καλύτερά του στο τρίτο και τέταρτο μέρος του αγώνα, καθώς οι φιλοξενούμενοι επιρρεασμένοι και από την αποβολή του Καρνάβα, ήταν αστοχοι και χωρίς καθαρό μυαλό, με τη Thunder από την άλλη να βλέπει και τον Χόντο να παίρνει μπροστά και να κλείνει την τρίτη περίοδο στο 54-41. Εκεί τα πράγματα ήταν δύσκολο να αλλάξουν.. Γεωργίου, Ζαράνης, Ζαΐμης και όλη η έμπειρη παρέα των γηπεδούχων κράτησε μέχρι τέλους και πήρε μια σημαντική νίκη για τη συνέχεια, με τελικό σκορ 62-54.

Betsson MVP της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Παναγιώτης Κλήμος με 18 πόντους, 20 ριμπάουντ, 3 κλεψίματα, 4 λάθη. Από τους ηττημένους ξεχώρισε ο Χρήστος Κόκκαλης με 13 πόντους, 10 ριμπάουντ, 2 ασίστ, ένα κλέψιμο, 3 λάθη.

Οι γηπεδούχοι συνολικά είχαν 12/32 δίποντα, 10/24 τρίποντα, 8/15 βολές, 41 ριμπάουντ, 17 ασίστ, 7 κλεψίματα, 16 λάθη. Οι φιλοξενούμενοι είχαν 16/50 δίποντα, 4/19 τρίποντα, 10/14 βολές, 36 ριμπάουντ, 11 ασίστ, 9 κλεψίματα, ένα κόψιμο, 11 λάθη.

Thunder (Ζαράνης): Αγγελόπουλος, Γεωργίου 15, Ζαΐμης 6, Ζαράνης 6, Ζωγράφος, Κλήμος 18, Κούρτης, Πέππας 3, Τζούρτος 11, Χόντος.

Athens Pistols (Σαμουήλ): Βρυώνης 5, Καρνάβας 10, Κόκκαλης 13, Πατρώνης 9, Ρήγας 4, Σάρρας 2, Σαμουήλ 11,

Τί μας άρεσε: Το όμορφο μπάσκετ που παρακολουθήσαμε!