29/09/2019
Αμόκ 10 7 16 13 - 46 -
New York Fix 15 14 16 15 - 60 -

Παλιός Σεΐζης, νικητές οι New York Fix!

Την πρώτη τους νίκη στον 34ο όμιλο του Basketaki Cup πήραν οι New York Fix, οι οποίοι με όπλο το πολύ καλό πρώτο ημίχρονο, επιβλήθηκαν της μαχητικής Αμόκ με 46-60 στο κλειστό του Κολωνού, με τον Αλέξανδρο Σεΐζη να θυμίζει τον παλιό καλό του εαυτό με τους 16 πόντους που πέτυχε!

Με τον Σεΐζη να ξεκινάει καυτός το ματς με 9 πόντους και τους Αθανασόπουλο – Κουτούζο να προσθέτουν από 3 πόντους ο καθένας, οι New York Fix προηγήθηκαν με 6-15, 2:00 για τη λήξη της πρώτης περιόδου. Το μόνο που πρόλαβαν να κάνουν οι γηπεδούχοι πριν το τέλος του δεκαλέπτου ήταν να μειώσουν στους 5, 10-15, με τους Χρήστου, Τρυγωνόπουλο, Γιαννόπουλο, Ορφανό και Μαγγούδη να σκοράρουν από 2 πόντους έκαστος.

Στον ίδιο ρυθμό συνέχισε η παρέα του Σεΐζη και στην δεύτερη περίοδο, φτάνοντας μάλιστα στο +13, 14-27, πηγαίνοντας εν τέλει στα αποδυτήρια με προβάδισμα 12 πόντων, 17-29, χάρη σε 4 νέους πόντους του Αθανασοπούλου και τρίποντα των Κουτούζου – Παύλου. Την Αμόκ προσπάθησαν να κρατήσουν κοντά στο σκορ οι Fisherman και Μπακόλας, με τον πρώτο να εκτελεί από την περιφέρεια και τον δεύτερο να σημειώνει 3 πόντους.

Στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου οι Μπυρόβιοι έφτασαν στο +15, 27-42, διατηρώντας το προβάδισμα του πρώτου, 33-45, με τους Πλατανίτη (6π) και Κουτούζο (3π) να δίνουν τις λύσεις στην επίθεση. Για το συγκρότημα του Καρακιζλή στην τρίτη περίοδο το κουπί στην επίθεση τραβούσε ο Μπακόλας με 6 πόντους, με τους Ορφανό, Τρυγωνόπουλο και Fisherman να συνδράμουν από 3 ο καθένας. Σκορ τρίτης περιόδου 33-45!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο οι New York Fix διαχειρίστηκαν άψογα το ματς και με δράστες τους Σεΐζη (4π), Αθανασόπουλο (4π), Χαμπεσή (4π) και Τόμπρο (3π), έφτασαν στη νίκη με 46-60. Για την Αμόκ στα τελευταία λεπτά πάλεψαν οι Γιαννόπουλος και Ορφανός, ωστόσο τόσο οι 5 πόντοι του πρώτου, όσο και οι 4 του δευτέρου δεν ήταν αρκετοί για την ανατροπή.

Οι γηπεδούχοι τελείωσαν το ματς έχοντας 13/23 βολές, 15/51 δίποντα και 1/22 τρίποντα. Πήραν 47 ριμπάουντ, έδωσαν 6 ασίστ, έκλεψαν 12 φορές και έκαναν 13 λάθη. Στον αντίποδα, οι νικητές είχαν 13/25 βολές, 16/52 δίποντα και 5/20 τρίποντα. Μάζεψαν 54 ριμπάουντ, μοίρασαν 11 ασίστ, έκλεψαν 10 φορές, ενώ είχαν 16 λάθη και 2 κοψίματα.

Πολυτιμότερος της Αμόκ ο  Ορφανός με 10 πόντους (double-double), έχοντας 4/7 βολές, 3/9 δίποντα και 0/7 τρίποντα. Μάζεψε 14 ριμπάουντ, μοίρασε 2 ασίστ, έκλεψε 5 φορές και έκανε 3 λάθη. Mvp των New York Fix ο Αθανασόπουλος με 11 πόντους (double-double), έχοντας 3/7 βολές και 4/9 δίποντα. Πήρε 14 ριμπάουντ, έκλεψε 1 φορά, είχε 1 τάπα και ήταν αλάνθαστος.

Αμόκ (Καρακιζλής): Μαγγούδης 2, Fisherman 6 (1), Κανταρίδης, Γιαννόπουλος 7, Μπακόλας 10, Τρυγωνόπουλος 3, Κλαπής 2, Ορφανός 10, Χρήστου 4

New York Fix (Χάλαρης): Τόμπρος 3 (1), Σεΐζης 16, Αθανασόπουλος 11, Πλατανίτης 8, Κουτούζος 9 (3), Παύλου 5 (1), Παναγόπουλος 2, Χαμπεσής 6, Κολέτσος

Τι μας άρεσε: Τόσο η διαχείριση του αγώνα από τους New York Fix, όσο και το πείσμα της Αμόκ για την ανατροπή!