17/11/2021
Souvlakers 20 15 21 13 - 69 -
Hall of Fame 8 15 24 19 - 66 -

Πανάξια οι Souvlakers!

Στο κλειστό τou Basketaki Arena για το πρωτάθλημα της Elite , οι Souvlakers  πέτυχαν τη δεύτερη νίκη στο πρωτάθλημα  , καθώς επιβλήθηκαν της Hall Of Fame με 69-66.

Οι παίκτες του κόουτς Ποντίκη κατάφεραν να ξεδιπλώσουν όλες τις μπασκετικές αρετές που διαθέτουν ως ομάδα , καθώς πίεσαν σε όλο τον γήπεδο, , κυριάρχησαν στους αιθέρες ,πέτυχαν μεγάλα καλάθια , είχαν απαντήσεις σε κάθε πρόβλημα που τους τέθηκε στο παρκέ και αυτοσυστήθηκαν εκ νέου στα γήπεδα του Basketaki the League ως μια ομάδα που θα κάνει θόρυβο  στο πρωτάθλημα της Elite .

Στο ξεκίνημα της αναμέτρησης οι γηπεδούχοι μπήκαν στον αγωνιστικό χώρο με σπασμένα τα φρένα και με όπλο την εξαιρετική τους άμυνα πέρασαν μπροστά στο σκορ , 7-0 και 13-2 , ενώ με ένα σερί 7-0 άνοιξαν τη ψαλίδα στους δεκαοχτώ πόντους  , 20-2 , με τους φιλοξενούμενους να αντιδρούν και με δυο τρίποντες βόμβες να κλείνουν τη πρώτη περίοδο στο μείον δώδεκα με 20-8 .

Το δεύτερο κομμάτι η Hall Of Fame με ένα δικό της 0-5 μείωσε ακόμη περισσότερο την απόσταση που χώριζε τις δυο ομάδες , 20-13 , με τους Souvlakers να απαντούν και με ένα νέο 7-0 να εκτοξεύουν εκ νέου τη διαφορά στους δεκατέσσερις πόντους , 27-13 , ενώ έκλεισαν το πρώτο ημίχρονο υπέρ τους με τον φωτεινό πίνακα να δείχνει το 35-23 .

Στη τρίτη περίοδο οι γηπεδούχοι συνέχισαν με το πόδι κολλημένο στο γκάζι , αφού  έβγαλαν σπουδαίες άμυνες, κυριάρχησαν στους αιθέρες και έβαλαν καλάθια με όλους τους πιθανούς τρόπους με τη διαφορά ανάμεσα στις δύο ομάδες στα μέσα  του δεκαλέπτου να αγγίζει την  τιμή των δεκατριών  πόντων , 49-36 .Οι φιλοξενούμενοι αντέδρασαν και με δώδεκα αναπάντητους πόντους μείωσαν τη διαφορά στους πέντε πόντους , 49-44 , ενώ μια στροφή πριν το τέλος της αναμέτρησης τους βρήκε στο μείον εννιά , 56-47 .

Στο τελευταίο δεκάλεπτο είχε όλα τα χαρακτηριστικά ενός αγώνα ντέρμπι , καθώς οι φιλοξενούμενοι πέρασαν μπροστά για πρώτη φορά στο σκορ , 65-66 , με τoν Δάμη και τη παρέα του να βρίσκουν απάντηση και με ένα σερί 4-0 να πανηγυρίζουν μια παλληκαρήσια και συνάμα πανάξια νίκη , τη δεύτερη στο πρωτάθλημα της Elite , με 69-66 .

Μvp της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Χρήστος Δάμης  με 22 πόντους , 4 ριμπάουντ , 5 ασίστ , και 2 κλεψίματα  , ενώ για τους ηττημένους ο Γιώργος Αγγελόπουλος  είχε 21 πόντους , 13 ριμπάουντ , 2 ασίστ και 2 κλεψίματα και 1  .

Οι Souvlakers  είχαν 16/45 δίποντα , 8/24 τρίποντα , 13/21 βολές , 42 ριμπάουντ , 13 ασίστ ,  8 κλεψίματα , 2 κοψίματα  και 10 λάθη , ενώ η Hall Of Fame είχε 14/48 δίποντα , 8/24 τρίποντα , 14/21 βολές , 53 ριμπάουντ , 13 ασίστ , 8 κλεψίματα , 1 κοψίματα και 11 λάθη .

Souvlakers (Ποντίκης): Barkshire 10 , Δάμης 22 , Τράκας 1 , Τοκατλίδης 16 , Καρανάτσιος  , Αγγελόπουλος 20 .

Hall Of Fame (Σταυρόπουλος) : Κατσιάπης 7 , Ιατρού 11 , Αγγελόπουλος 14 , Χόντος  , Εμμανουήλ 3 , Σταυρόπουλος 6 , Κοντογιάννης 3 , Κριθαρούλας 22 , Μαυρίδης  .

Τι μας άρεσε : Η συνολική πολύ καλή εμφάνιση των Souvlakers , που είχε σαν αποτέλεσμα τη δεύτερη νίκη στο πρωτάθλημα!