09/04/2023
Aballiers 24 18 17 18 - 77 -
Baca Juniors BC 10 14 18 9 - 51 -

Πανάξια στην Evolution οι Aballiers!

Το απόγευμα της Κυριακής στο Athens Sports Hall οι Aballiers σφράγισαν και επίσημα την άνοδό τους στην Evolution League, επικρατώντας της Baca Juniors με 77-51 και φτάνοντας τις 18 νίκες στον 3ο όμιλο της Development League. Ας δούμε, όμως, λίγο πιο αναλυτικά την εξέλιξη της εν λόγω αναμέτρησης.

Εκρηκτικό ξεκίνημα πραγματοποίησαν οι γηπεδούχοι που έχτισαν από νωρίς διψήφια διαφορά, χάρη στους Γραμματικό (π.), Σ. Θάνο (7π.), Κρητικό (5π.), Λιακόπουλο (2π.) και Παγάνο (2π.). Η Baca, από την άλλη, έμεινε πίσω από νωρίς, παρά την προσπάθεια των Γαργαλάκου (4π.), Τσαμποδήμου (4π.) και Κασφίκη (2π.). Σκορ 1ου δεκαλέπτου, 24-10.

Στη συνέχεια του πρώτου ημιχρόνου η Aballiers διατήρησαν τα ηνία, ανεβάζοντας τον δείκτη της διαφοράς κοντά στο +20, έχοντας παράλληλα αξιοσημείωτη επιθετική πολυφωνία (σκόραραν 7 παίκτες). Στην αντίπερα όχθη, η Baca παρουσιάστηκε βελτιωμένη, έχοντας για πρωταγωνιστές τους Μαρτίνη (4π.), Κασφίκη (3π.), Καρτσιμαδάκη (3π.), Κατσιάδα (2π.) και Τσαμποδήμο (2π.). Σκορ ημιχρόνου, 42-24.

Μετά την ανάπαυλα η Baca Juniors παρουσιάστηκε μεταμορφωμένη, επικρατώντας μάλιστα στο επιμέρους σκορ της τρίτης περιόδου με 17-18, χάρη στις επιθετικές πρωτοβουλίες των Κασφίκη (5π.), Τσαμποδήμου (4π.), Γαργαλάκου (4π.), Κατσιάδα (3π.) και Μαρτίνη (2π.). Οι Aballiers, ωστόσο, συνέχισαν να σκοράρουν με συνέπεια και με καλάθια των Γραμματικού (6π.), Σ. Θάνου (5π.), Μιτουλάκη (4π.) και Ν. Θάνου (2π.) μπήκαν στο τελευταίο δεκάλεπτο με +17. Σκορ 3ου δεκαλέπτου, 59-42.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο οι Aballiers βελτιώθηκαν αμυντικά και με το δίδυμο Κρητικός (6π.) – Γραμματικός (4π.) να ξεχωρίζει, έφτασαν εύκολα στη νίκη. Σε ρηχά νερά κινήθηκαν οι φιλοξενούμενοι στο φινάλε, με τον Μπίζο (5π.) να κάνει τη διαφορά για τους ερυθρόλευκους στα τελευταία διαδικαστικά λεπτά του αγώνα.

Στο τέλος του αγώνα, οι Aballiers είχαν 20/53 δίποντα, 7/30 τρίποντα και 16/19 βολές. Μάζεψαν 49 ριμπάουντ, μοίρασαν 16 ασίστ, έκλεψαν 14 φορές, ενώ είχαν 6 λάθη και 3 μπλοκ.

Στον αντίποδα, η Baca Juniors είχε 18/49 δίποντα, 4/16 τρίποντα και 3/6 βολές. Μάζεψε 37 ριμπάουντ, μοίρασε 20 ασίστ, έκλεψε 3 φορές, ενώ είχε 20 λάθη και 1 μπλοκ.

Betsson mvp της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Ανέστης Γραμματικός με 20 πόντους, έχοντας 3/13 δίποντα, 3/5 τρίποντα και 5/5 βολές. Μάζεψε 5 ριμπάουντ, μοίρασε 3 ασίστ, ενώ είχε 1 κλέψιμο και ήταν αλάνθαστος σε 29 λεπτά συμμετοχής.

Από τους ηττημένους ξεχώρισε ο Ερωτόκριτος Τσαμποδήμος με 11 πόντους, έχοντας 5/11 δίποντα, 0/2 τρίποντα και 1/2 βολές. Μάζεψε 5 ριμπάουντ, μοίρασε 5 ασίστ και ήταν αλάνθαστος σε 24 λεπτά συμμετοχής.

Aballiers (Παγάνος): Βερνίκος 6, Γραμματικός 20 (3), Θάνος Ν. 6, Θάνος Σ. 17 (3), Κρητικός 12 (1), Λιακόπουλος 2, Μανώλης, Μπουλάκης 8, Παγάνος 6.

Baca Juniors BC (Κασφίκης): Γαργαλάκος 8, Καρτσιμαδάκης 4, Κασφίκης 12 (1), Κατσιάδας 5 (1), Μαρτίνης 6, Μπαρμπάκης, Μπίζος 5 (1), Τσαμποδήμος 11.

Τι μας άρεσε: Το κλίμα ανάμεσα στις δύο ομάδες.