25/07/2023
Sun City Spurs 7 12 24 14 - 57 -
Athens Crips 9 8 15 14 - 46 -

Πανάξιοι πρωταθλητές οι Sun City Spurs!

Τετάρτη απόγευμα στο κλειστό του Athens Sports Hall στον μεγάλο τελικό της Evolution Summer League, οι Sun City Spurs στέφθηκαν για πρώτη φορά στην ιστορία τους πρωταθλητές, καθώς όντας καλύτεροι στο δεύτερο ημίχρονο της αναμέτρησης, νίκησαν τους φοβερούς και τρομερούς Athens Crips με σκορ 57-46 .

Οι παίκτες του Γιάννη Πέλεχα άφησαν πίσω τον περσινό χαμένο τελικό, το κακό πρώτο μέρος και στηριζόμενοι στο αστείρευτο ταλέντο που διαθέτουν σαν ομάδα έφτασαν σε αυτή τη μεγάλη επιτυχία.

Από την άλλη πλευρά, ο Παπαδόπουλος και η παρέα του έβαλαν δύσκολα στο αντίπαλο τους για είκοσι αγωνιστικά λεπτά, αλλά ήταν ηλίου φαεινότερων ότι χρειαζόντουσαν το κάτι παραπάνω για να κάμψουν την αντίσταση των Spurs! Πάμε να δούμε παρέα τι ακριβώς συνέβη σε αυτή τη σπουδαία αναμέτρηση!

Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν στον αγωνιστικό χώρο με σκοπό να μην επιτρέψουν στον αντίπαλο να επιβάλλει τον ρυθμό του, πήγαν σε μεγάλες επιθέσεις, έλεγξαν τα ριμπάουντ και στηριζόμενοι στην εξαιρετική τους άμυνα έκλεισαν το πρώτο κομμάτι του παιχνιδιού στον δύο με σκορ 7-9. Πρώτος σκόρερ των Crips σε αυτό το διάστημα ήταν ο Γκουγκούσης με 4 πόντους, ενώ 5 είχε ο Μελισσάρης από την πλευρά των Spurs.

Το δεύτερο κομμάτι του παιχνιδιού μπορεί να βρήκε νικητές τους Sun City Spurs με το επιμέρους 8-12, αλλά σε καμία περίπτωση δεν μπόρεσαν  να βγάλουν στο παρκέ όλα τα πλούσια χαρακτηριστικά που διαθέτουν σαν ομάδα. Οι Καραγιαννάκης(3π)και Σαλονικίδης(3π) πέτυχαν δύο μεγάλα καλάθια έξω από τη γραμμή των 6.75, ενώ ο Γκουγκούσης για ακόμη φορά αποτέλεσε τον πρώτο σκόρερ της ομάδας του με 4 πόντους στο ενεργητικό του. Το ημίχρονο τελείωσε με τον φωτεινό πίνακα να δείχνει το 19-17.

Οι φιλοξενούμενοι επέστρεψαν φουριόζοι στο παρκέ και με ένα γρήγορο 0-6 πέρασαν εκ νέου σε θέση οδηγού με σκορ 19-23. Ωστόσο η αντίδραση των ‘’σπιρουνιών’’ ήταν άμεση, καθώς ανέβασαν κατακόρυφα την ένταση στην δυο πλευρές του γηπέδου, έπαιξαν εξαιρετική άμυνα, βρήκαν ρυθμό στην επίθεση και με ένα  εντυπωσιακό 11-0 προηγήθηκαν με εφτά πόντους διαφορά(30-23). Στη συνέχεια όχι μόνο κράτησαν το προβάδισμα, αλλά κατάφεραν να αυξήσουν την απόσταση έναντι των αντιπάλων τους, με το τέλος της προτελευταίας στροφής να τους βρίσκει να προηγούνται με σκορ 43-32.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο, οι γηπεδούχοι άντεξαν στη πίεση των Crips καθόλη τη διάρκεια του και με τους Γουρνά και Ρούμελη να πραγματοποιούν μια σπουδαία  εμφάνιση κατάφεραν να φτάσουν στη κατάκτηση του πολυπόθητου τροπαίου με σκορ 57-46.

O καλύτερος παίκτης των νικητών ήταν ο Betsson MVP Πιέρρος Γουρνάς με 17 πόντους, 8 ριμπάουντ, 1 ασίστ και 2 κοψίματα, ενώ στην αντίπερα όχθη ο Πέτρος Αργυρούλης είχε 17 πόντους, 10 ριμπάουντ, 1 ασίστ και 1 κλέψιμο!

Οι Sun City Spurs είχαν 16/40 δίποντα, 4/21 τρίποντα, 13/21 βολές, 52 ριμπάουντ, 13 ασίστ, 4 κλεψίματα, 3 κοψίματα και 17 λάθη, ενώ οι ηττημένοι είχαν  11/49 δίποντα, 4/27 τρίποντα, 12/21 βολές, 48 ριμπάουντ, 7 ασίστ, 13 κλεψίματα, 3 κοψίματα και 8 λάθη .

Sun City Spurs(Πέλεχας): Γουρνάς 17, Καραγιαννάκης 6, Κουκούλης 2, Κυπριανός, Κυριαζίδης, Μελισσάρης 16, Πάλλης, Ρούμελης 10, Σαλονικίδης 4, Σαμπάνης 2.

Athens Crips(Τσιαδή): Αργυρούλης 17, Γιγουρτάκης, Γκουγκούσης 15, Κουρκουλής, Λάντζας 5, Μαρακάκης 5, Παπαδόπουλος, Σμυρλής 4.

Τι μας άρεσε : Η εμφάνιση των Γουρνά και Ρούμελη!